ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Morawiecki: epidemia pod kontrolą, górnicy wrócili do pracy
10.07.2020r. 14:55

Epidemia koronawirusa jest pod kontrolą; sprawdziła się prowadzona w kopalniach polityka szybkiego wykrywania przypadków zakażenia i izolowania osób zarażonych - ocenił w piątek premier Mateusz Morawiecki, który odwiedził bytomską kopalnię Bobrek.

Ta należąca do spółki Węglokoks Kraj kopalnia była pierwszą, w której wyzdrowieli już wszyscy spośród 590 zakażonych SARS-CoV-2 górników. Większość przechodziła chorobę bezobjawowo, żaden z pracowników kopalni nie zmarł. Ostatni chorzy zostali uznani za ozdrowieńców 1 lipca.

Łącznie w górnictwie zanotowano ponad 6,5 tys. przypadków koronawirusa. Jak mówił w piątek w bytomskiej kopalni szef rządu, dotąd wyzdrowiało prawie 90 proc. wszystkich zakażonych, w tym w kopalni Bobrek - 100 proc.

"To była polityka, którą zaprowadziliśmy na samym początku - żeby przebadać przesiewowo maksymalnie dużo górników. Dlatego w maju, na początku czerwca, mieliśmy duże przyrosty tych, którzy byli zidentyfikowani jako pozytywni. Ale dzisiaj widzimy już, że to była bardzo dobra polityka, bardzo dobre podejście - dzisiaj mogą oni z powrotem wrócić do pracy" - powiedział premier, podkreślając, że żaden górnik nie zmarł z powodu Covid-19.

"Ze wszystkich górników, którzy zachorowali, żaden nie zmarł, wszyscy górnicy powoli dochodzą do siebie, właściwie 90 proc. jest już zdrowych. To świadczy o tym, że nasza polityka szybkiego wyłapania tych wszystkich osób, które są zakażone, izolacji, sprawdziła się" - ocenił Morawiecki.

"W całym tym procesie zarządzania epidemią, co do której nie było nigdzie opisów, podręczników, jak się należy zachować, działaliśmy dzień i noc - od marca, przez kwiecień, maj, z nadzieją, że szybkie wyłapanie szybko zakończy tę epidemię. I dzisiaj jesteśmy na bardzo dobrej drodze powrotu do normalności, powrotu do pracy" - dodał szef rządu.

"Tu (w kopalni Bobrek - PAP) wszyscy wrócili już do pracy, mamy więc powrót do normalności. Dzisiaj potrafimy sobie lepiej radzić z tą epidemią i jest ona już dzisiaj pod kontrolą" - zapewnił premier, który podczas wizyty w kopalni spotkał się m.in. z grupą ozdrowieńców.

Premier dziękował też wszystkim służbom medycznym, sanitarnym i mundurowym, które były w gotowości w związku z epidemią koronawirusa. "Jesteśmy wam bardzo wdzięczni" - powiedział.

Wojewoda śląski Jarosław Wieczorek dziękował premierowi i szefowi resortu zdrowia za wolę i determinację sprawnego wygaszenia epidemii koronawirusa w górnictwie. Przypomniał, że na 280 tys. przeprowadzonych w regionie testów na obecność SARS-CoV-2, ponad 110 tys. wykonano w ramach badań przesiewowych górników i ich rodzin.
"Dzięki takiej zmasowanej akcji mogliśmy bardzo szybko wyłapać osoby, które są nosicielami wirusa. Dziś zdecydowana większość osób jest zdrowa" - podkreślił Wieczorek, wskazując, iż z polskich doświadczeń korzystają obecnie np. Czesi.

Pierwszy przypadek koronawirusa w kopalni Bobrek potwierdzono 25 marca, kolejnych kilkadziesiąt w następnych tygodniach. Pierwotnie kopalnia nie była ogniskiem wirusa - pierwsi górnicy zakazili się prawdopodobnie od członków swoich rodzin ze środowiska medycznego.

W pierwszych dniach kwietnia z rejonu prowadzonych prac prewencyjnie wycofano dwie brygady górników z Bobrka - w sumie około 30 osób. Decyzję taką podjęto po tym, gdy okazało się, że w kręgu znajomych jednego z pracowników może być osoba zarażona koronawirusem. W kolejnych dniach potwierdzono zakażenie u jednego z górników, a kolejnych poddano testom.

Na początku maja w kopalni rozpoczęły się badania przesiewowe całej załogi, które ujawniły kilkaset nowych przypadków infekcji. W maju kopalnia na tydzień wstrzymała wydobycie węgla. Dwukrotnie przetestowano w sumie ok. 2,7 tys. pracowników kopalni i współpracujących z nią firm usługowych.

Według piątkowych danych trzech spółek węglowych, wyzdrowiało już blisko 87 proc. z ponad 6,5 tys. górników zakażonych koronawirusem od początku epidemii. W piątek w Jastrzębskiej Spółce Węglowej nie odnotowano nowych zakażeń, przybyło natomiast 116 ozdrowieńców. W PGG było 7 nowych zakażeń i 6 ozdrowieńców.

Jak dotąd, wyzdrowiało ok. 93,1 proc. zakażonych koronawirusem górników z Polskiej Grupy Górniczej, prawie 81,7 proc. pracowników JSW oraz 100 proc. górników z bytomskiej kopalni Bobrek, którą w piątek odwiedził premier. Średnio 86,7 proc. zakażonych SARS-CoV-2 pracowników kopalń uznano już za ozdrowieńców. Łącznie od początku epidemii w JSW zakażonych zostało 3986 pracowników, w PGG - 1937, w kopalni Bobrek - 590.

Przedstawiciele dotkniętych epidemią śląskich kopalń wskazywali wcześniej na konieczność wypracowania mechanizmów umożliwiających - we współpracy z sanepidem - szybkie reagowanie, gdyby pojawiły się nowe przypadki koronawirusa. Chodzi przede wszystkim o utrzymanie możliwości pilnego przetestowania grupy pracowników, która miała kontakt z osobą zakażoną, a także skuteczne typowanie osób wymagających izolacji, by nie dopuścić do ponownego rozprzestrzenienia się wirusa.

Według piątkowych danych sanepidu w woj. śląskim - gdzie odnotowano najwięcej w kraju zakażeń - do czwartku SARS-CoV-2 wykryto u 13 tys. 671 osób, z których 354 zmarły. W regionie wyzdrowiało dotychczas 9 tys. 494 zakażonych.

Dodaj nowy Komentarze ( 0 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
ALMiG
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Audax
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Gazterm
Innsoftcire
©2002-2020
mobilne cire
IT BCE