ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Polenergia ma umowę kredytową na budowę farmy wiatrowej Dębsk
11.07.2020r. 00:12

Spółka zależna Polenergii - Polenergia Farma Wiatrowa 3 - zawarła z EBOiR, mBankiem, ING Bankiem Śląskim i Santander Bank Polska umowy kredytu inwestycyjnego w łącznej kwocie do 480 mln zł na finansowanie budowy farmy wiatrowej Dębsk - poinformowała Polenergia w komunikacie. Umowa obejmuje też kredyt VAT w okresie budowy do 73 mln zł.

W związku z umową kredytów spółka Farma Wiatrowa oraz Polenergia jako sponsor zobowiązane są do zawarcia standardowego pakietu zabezpieczeń stosowanych w transakcjach typu project finance.

Umowa przewiduje spłatę kredytu inwestycyjnego nie później niż do 10 czerwca 2037 roku, a dla kredytu VAT nie później niż do 31 marca 2023 roku. Oprocentowanie kredytów równa się stawce WIBOR powiększonej o marżę banków.

Farma Wiatrowa Dębsk ma mieć moc 121 MW. Rekordowa w historii grupy inwestycja zapewni blisko 50-proc. wzrost mocy w segmencie lądowych farm wiatrowych.

Farma Dębsk zlokalizowana będzie na Nizinie Północnomazowieckiej na terenie gminy Żuromin i Kuczbork Osada. Składać się będzie z 55 turbin wiatrowych.

Realizacja projektu potrwa dwa lata, a pierwszy prąd popłynie do odbiorców w połowie 2022 roku. Szacowana roczna produkcja FW Dębsk wyniesie około 366 GWh, co odpowiada zapotrzebowaniu na energię elektryczną 183 tys. gospodarstw domowych.
Dostawcą turbin i podmiotem świadczącym usługi serwisu technicznego przez 30 lat będzie Vestas Poland. Wykonawcą robót budowlanych związanych z fundamentami pod turbiny wiatrowe, przystosowaniem dróg dojazdowych, budową dróg serwisowych oraz platform montażowych jest konsorcjum utworzone przez PBDI oraz Erbud.

"Pomimo nieprzyjającego otoczenia makroekonomicznewgo w niezakłócony sposób pracujemy nad naszymi projektami. Zgodnie z harmonogramem podpisujemy kluczowe kontrakty i doprowadzamy do zamknięcia finansowego największego projektu w historii grupy - Farmy Wiatrowej Dębsk o mocy 121 MW" - powiedział prezes Polenergii Michał Michalski.

"Wraz z prowadzoną już inwestycją w Szymankowie o mocy 38 MW realizujemy program zwiększenia nowych mocy lądowych farm wiatrowych o 159 MW, co jest dużym krokiem na drodze do wypełnienia strategicznego celu do 2024 roku" - dodał.

Farmy wiatrowe Dębsk, Szymankowo i Kostomłoty wygrały grudniową aukcję i tym samym uzyskały wsparcie w ramach systemu aukcyjnego. Budowa FW Szymankowo rozpoczęła się wiosną 2020 roku, a decyzja o budowie projektu Kostomłoty może zostać podjęta w najbliższych miesiącach.

Dodaj nowy Komentarze ( 1 )

WIĘCEJ NA TEN TEMAT W SERWISACH TEMATYCZNYCH

KOMENTARZE ( 1 )


Autor: Koliber_inwestycje 11.07.2020r. 16:40
Jesteśmy akcjonariuszem od roku -wszystko jest na najlepsze drodze do 200zł za akcje
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Dodaj nowy Komentarze ( 1 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
GAZ STORAGE POLANDp
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Audax
Enotec
Gazterm
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Innsoftcire
©2002-2021
mobilne cire
IT BCE