ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Ponad 2,1 GW mocy w fotowoltaice
13.07.2020r. 08:43

Na dzień 1 lipca br. moc instalacji fotowoltaicznych przyłączonych do Krajowego Systemu Elektroenergetycznego wyniosła ponad 2,1 GW- wynika z informacji Polskich Sieci Elektroenergetycznych.


UWAGA - BRAK DOSTĘPU DO INFORMACJI
jesteś niezalogowany (a) lub / i nie wykupiłeś (aś) abonamentu

Pełna treść informacji będzie dostępna tylko dla użytkowników, którzy wykupili odpowiedni abonament.

Aby uzyskać dostęp należy:


Dodaj nowy Komentarze ( 13 )

WIĘCEJ NA TEN TEMAT W SERWISACH TEMATYCZNYCH

KOMENTARZE ( 2 )


Autor: Energetycy nowej ery XXI w 13.07.2020r. 19:51
Dwa prawa Gustava Kirchhoffa od ok. 1850 roku definiują zasady rozpływu prądów i spadków napięć w obwodach elektrycznych. W dzisiejszych sieciach zmiany napięć poziom górny i dolny regulują przepisy. Kto umie liczyć i liczył choćby w excelu sieci 0,4 i 15 kV, ten wie jakie duże rezerwy techniczne tkwią w istniejących sieciach przy podłączeniu elektrowni wiatrowych czy PV i zmianach generacji od zera do maksymum z danego źródła w danym punkcie sieci. Podłączenie PV powoduje tylko lepsze wykorzystanie istniejących sieci w dwustronnych przepływach energii. Dla sieci 15 kV wymaga to zmiany zabezpieczeń na dwustronie działające. Ponieważ nasza energetyka w Polsce dalej nie stosuje bieżącego przeliczania sieci aby znać rezerwy w danym punkcie PPE (a zachodnie koncerny energetyczne robią to od ponad 25 lat dla kilkudziesięciu milionów punktów przyłączenia) więc czyta się takie dyletanckie wnioski o dofinansowanie rozwoju sieci pod przyłączenia generacji z PV. Rozwoju wymaga obowiązkowe każdorazowe przeliczanie sieci przez jej właściciela czyli Dystrybutora i z obowiązkiem dojścia do 95 % jej wykorzystania w przesyłaniu prądu z zachowaniem wymaganych wahań napięć w przepisowym zakresie. Tu URE powinno wyznaczyć standard przeliczanie sieci poszczególnych napięć przy planowaniu wniosków taryfowych w zakresie kosztów rozwoju sieci.
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: diabeł tkwi w szczegółach 14.07.2020r. 17:35
Wytłumacz właścicielowi PV, którego instalacja o mocy ok. 20 kW (inne sąsiednie drugie tyle) przyłączone są swobodnie (OSD postawiony przed faktem dokonanym w postaci "zgłoszenia"), któremu jego PV wyłącza się z powodu wartości wyższej niż przepisowe 253 V (230 +- 10%), a prosument ten jest przyłączony na końcu obwodu. Zauważ, że współczynnik jednoczesności dla instalacji PV wynosi nawet "1" tj. jak mocno świeci słońce to generacja tych instalacji wynosi blisko 100 % mocy zainstalowanej. Oczywiście, nie bez znaczenia jest miejsce podłączenia u odbiorcy, gdzie zdarza się się WLZ jest cieńszy niż sznurek. A to już odrębne zagadnienie, za które winę ponoszą instalatorzy tych instalacji, którzy notabene ukończyli bardzo "poważne" kursy z montażu. Na koniec. Chodzi o fakt, że bez wiedzy OSD, w ramach umowy przyłączeniowej, pozwolono prosumentom przyłączać te instalacje. Spora sieć wiejskich pochodzi z lat dawnych i to tam jest największy problem. Bo PV jest takie "zielone". Wychodzi na to, że "zieloni" (bez pojęcia) to są ci co to wprowadzili! Takie instalacje powinny podlegać warunkom przyłączenia. Wtedy byłaby szansa zarówno na modernizację sieci (ich dostosowanie) jak i na utrzymanie w ryzach wartości napięć.
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Dodaj nowy Komentarze ( 2 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
ALMiG
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Audax
Tauron
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Gazterm
Innsoftcire
©2002-2020
mobilne cire
IT BCE