ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Ukraińska giełda energii przygotowuje się na liberalizację rynku gazu
14.07.2020r. 13:50

Ukraińska giełda energii (UEEX) przygotowuje się na nowe wyzwania reformy rynku gazu na Ukrainie. Pierwszym efektem będzie wdrożenie innowacyjnych instrumentów handlu krótkoterminowego na zasadzie ciągłej - o planach giełdy mówił cytowany przez BiznesAlert.pl prezes UEEX Oleksij Dubowski w rozmowie z ICIS.

Po zniesieniu obowiązku świadczenia usług publicznych (PSO) przez Naftogaz od pierwszego sierpnia, handel lokalny na giełdach będzie znacznie bardziej atrakcyjną formą sprzedaży gazu do odbiorców indywidualnych. Szacuje się, że zaspokojenie zapotrzebowania wymaga około ośmiu miliardów metrów sześc. gazu rocznie.

W ostatnim półroczu zostało odnotowany osiemnastokrotny wzrost obrotu gazem na giełdzie, do 0,7 mld m sześc. Zwiększyła się również liczba handlujących z 211 do 337 w stosunku do pierwszego półrocza 2019 roku.

Wzrost ma związek z wejściem na parkiet dystrybutorów gazu oraz większą aktywnością Naftogazu, który odpowiada za połowę ruchu na giełdzie.

Dubowski powiedział, że UEEX weźmie udział w badaniu najlepszego modelu prawnego rozliczania transakcji spotowych i fizycznych.
- Będziemy także mogli współpracować z wiodącymi giełdami europejskimi, biorąc pod uwagę kierunek integracji z rynkiem energii.

UEEX współpracuje również z organem regulacyjnym NERC w celu spełnienia wymogów przejrzystości zgodnie z podobnymi procedurami sprawozdawczymi, jak te określone w rozporządzeniu unijnym w sprawie integralności i przejrzystości hurtowego rynku energii (REMIT).

- Z naszego punktu widzenia, fundamentem jest rozwój rynku giełd spot, a następnie fizycznych kontraktów terminowych na tworzenie wewnętrznych punktów odniesienia - powiedział na zakończenie cytowany przez BiznesAlert.pl Dubowski.
ICIS , BiznesAlert

Dodaj nowy Komentarze ( 0 )

WIĘCEJ NA TEN TEMAT W SERWISACH TEMATYCZNYCH

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
GAZ STORAGE POLANDp
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Audax
Enotec
Gazterm
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Innsoftcire
©2002-2021
mobilne cire
IT BCE