ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Priorytetem Orlenu jak najmniejsze obciążenie bilansu przez przejęcia
14.07.2020r. 14:14

Priorytetem Orlenu jest jak najmniejsze obciążenie bilansu przez planowane przejęcia Lotosu i PGNIG - poinformowali we wtorek przedstawiciele Orlenu.

"18 miesięcy to czas na wypracowanie optymalnej struktury transakcji Lotosu i PGNiG. Chcemy, by one były kompatybilne. Priorytetem jest jak najmniejsze obciążenie bilansu. (...) Za rok precyzyjnie zobaczymy, jakie będą m.in. kapitalizacje, jakie będzie otoczenie makro" - powiedział Robert Śleszyński, dyrektor biura M&A Orlenu.

"Możliwe są struktury kompletnie bezcashowe, by zrealizować koncentrację, aby nie osłabiać bilansu i móc zainwestować duże środki w odnawialne źródła energii i petrochemię" - dodał dyrektor.

Prezes Obajtek poinformował, że sprawa jest otwarta i możliwe są różne opcje.

PKN Orlen podpisał we wtorek list intencyjny ze Skarbem Państwa w sprawie przejęcia kontroli kapitałowej nad spółką PGNiG. Orlen, jako podmiot mający przejąć kontrolę nad PGNiG, ma pełnić wiodącą rolę w procesie konsolidacji kapitałowej i organizacyjnej. Na dzień podpisania listu intencyjnego model transakcji oraz jej harmonogram nie zostały jeszcze określone. Powstaną zespoły robocze, których zadaniem będzie wspólne wypracowanie modelu transakcji, harmonogramu oraz koordynacja prac związanych z realizacją transakcji.

Ponadto, we wtorek KE zatwierdziła przejęcie Grupy Lotos przez PKN Orlen. Zatwierdzenie uzależniono od pełnego wywiązania się ze zobowiązań przedstawionych przez Orlen. Chodzi m.in. o sprzedaż 30 proc. udziałów rafinerii Lotos i 80 proc. stacji paliw Lotosu.
Jak poinformowali przedstawiciele Orlenu, od wydania decyzji KE koncern daje sobie 18 miesięcy na przejęcie kontroli nad Lotosem.

Z ich wypowiedzi wynika, że do transakcji przejęcia Lotosu i PGNiG może dojść w podobnym, czy w tym samym czasie.

"Być może konsumowanie tych dwóch transakcji zejdzie się w tym samym czasie" - powiedział Daniel Obajtek.

"Będzie wypracowany model transakcji. Jest wiele opcji, np. +cashowanie+ albo dokapitalizowanie. (...) Mamy ambitne plany inwestycyjne, chciałbym, by w spółce zostały pieniądze do tych planów. Model będzie wypracowany w odpowiednim czasie, tak, aby koncern miał pewne bezpieczeństwo finansowe i nie odchodził od inwestycji, które ma realizować" - powiedział prezes Orlenu.

Dodaj nowy Komentarze ( 0 )

WIĘCEJ NA TEN TEMAT W SERWISACH TEMATYCZNYCH

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
GAZ STORAGE POLANDp
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Audax
Enotec
Gazterm
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Innsoftcire
©2002-2021
mobilne cire
IT BCE