ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Analityk: Orlen weźmie na siebie duży ciężar konsolidując Lotos i PGNiG, potencjał dywidendowy spada
14.07.2020r. 14:21

PKN Orlen weźmie na siebie duży finansowy ciężar konsolidując Lotos i PGNiG, co może rodzić ryzyko np. przy pogorszeniu warunków makroekonomicznych - uważa Michał Kozak z Trigon DM. Zdaniem analityka potencjał dywidendowy Orlenu na najbliższe lata drastycznie spadnie. Nie wyklucza on, że przejęcie PGNiG może odbyć się w formie wezwania.

"Wydaje się, że przejęcie PGNiG to nie będzie proces szybki: po pierwsze ze względu na bezpieczeństwo bilansu Orlenu oraz niepewność co do warunków makroekonomicznych. Co do sposobu przeprowadzenie transakcji, nie wykluczam natomiast wyzwania, na czym Skarb Państwa skorzystałby najmocniej. Na pewno negatywne dla Orlenu jest to, że bierze na siebie bardzo duży ciężar jako konsolidator - jeśli np. pojawią się czynniki ryzyka ze strony makro, strona popytowa będzie się dłużej podnosić, zobaczymy obsunięcia operacyjne - to przy tak dużym zalewarowaniu ryzyko jest podwójne" - komentuje Michał Kozak z Trigon DM

W jego ocenie potencjał Orlenu do wypłaty dywidendy drastycznie spadnie na najbliższe kilka lat

- "Ta informacja (warunkowa zgoda KE na przejęcie Lotosu przez Orlen - PAP) jest już od rana dyskontowana przez inwestorów, gdyż podobne doniesienia pojawiły się w porannej prasie. Komunikat KE potwierdza, że w pierwszej chwili jest to bardziej pozytywne dla Lotosu, ze względu na premię wezwaniową. W Orlenie część rynku może obawiać się potencjału dywidendowego, zalewarowania. W średnim terminie uważamy, że wcale nie musi to oznaczać, iż jest to dla Orlenu negatywne" - podsumowuje Kozak.

Komisja Europejska poinformowała we wtorek, że zatwierdziła przejęcie Grupy Lotos przez PKN Orlen. Zatwierdzenie uzależniono od pełnego wywiązania się ze zobowiązań przedstawionych przez Orlen. Chodzi m.in. o sprzedaż 30 proc. udziałów rafinerii Lotos i 80 proc. stacji paliw Lotosu.
Komisja Europejska zgłosiła formalne zastrzeżenia w sprawie przejęcia Grupy Lotos przez Orlen nieco ponad trzy miesiące temu. Wynikało to z obaw, że połączenie dwóch spółek, które jako jedyne zajmują się w Polsce rafinacją ropy naftowej może m.in. zaszkodzić konkurencji na rynkach hurtowej i detalicznej sprzedaży paliwa.

Jak podał w komunikacie Orlen, środki zaradcze uzgodnione z Komisją Europejską obejmują zobowiązania PKN Orlen i Grupy Lotos w obszarach: produkcji paliw i działalności hurtowej, logistyki paliw, działalności detalicznej, paliwa lotniczego oraz asfaltu.

PKN Orlen podpisał ponadto we wtorek list intencyjny ze Skarbem Państwa w sprawie przejęcia kontroli kapitałowej nad spółką PGNiG.

Jak podano, model transakcji oraz jej harmonogram nie zostały jeszcze określone, a strony niezwłocznie podejmą współpracę i powołają zespoły, których zadaniem będzie wspólne wypracowanie modelu transakcji, harmonogramu oraz koordynacja prac związanych z realizacją transakcji.

Dodaj nowy Komentarze ( 2 )

KOMENTARZE ( 2 )


Autor: Energetyk77 14.07.2020r. 15:01
Ile nowych etatów będzie do obsadzenie, a odpraw, aż w głowie się kręci. Trzeba działać 3,5 roku minie bardzo szybko.
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: OBSERWATOR 15.07.2020r. 08:18
Czy sprzedaż 30 proc. udziałów rafinerii Lotos i 80 proc. stacji paliw Lotosu - to jest normalne upaństwowienie,... pełna treść komentarza
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Dodaj nowy Komentarze ( 2 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
GAZ STORAGE POLANDp
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Audax
Enotec
Gazterm
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Innsoftcire
©2002-2021
mobilne cire
IT BCE