ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Porozumienie w sprawie rozbudowy czeskiej elektrowni jądrowej Dukovany coraz bliżej
14.07.2020r. 14:34

Umowa ramowa między rządem a państwowym przedsiębiorstwem energetycznym CEZ zawierająca szczegółowe plany rozbudowy elektrowni jądrowej w Dukovanach w Czechach może zostać podpisana w ciągu kilku tygodni. Dokument ramowy ma uszczegółowić plany budowy nowych bloków jądrowych.

Rzecznik CEZ poinformował, że państwo czeskie podpisze umowę, która określi ramy projektu od ogłoszenia przetargu do uruchomienia nowej elektrowni jądrowej.

Umowa określi cztery podstawowe etapy przygotowania i budowy nowego zakładu. Pierwszy etap obejmuje proces przetargowy, wybór dostawcy technologii, pozwolenie na zagospodarowanie przestrzenne i pozwolenie na budowę. Ta część umowy ramowej zostanie szczegółowo opisana w tzw. pierwszej umowie wdrożeniowej.

"Zarówno umowa ramowa, jak i pierwsza umowa wdrożeniowa etapu nr 1 powinny zostać podpisane w ciągu kilku tygodni" - powiedział rzecznik.

"W tym roku rząd rozpoczął negocjacje umów między państwem a CEZ i rozpocznie proces notyfikacji z Komisją Europejską" - powiedział rzecznik. Z jego wypowiedzi wynika też, że CEZ ogłosi również w tym roku przetarg na dostawcę, którego wynik powinien być znany pod koniec 2022 r.".

Podpisanie umowy z dostawcą spodziewane jest w 2024 r. Budowa nowego zakładu może rozpocząć się w 2029 r., a próbna eksploatacja w 2036 r.

Rzecznik powiedział, że planowana jest budowa jednego reaktora generacji III + o maksymalnej mocy zainstalowanej 1200 MWe. W marcu CEZ złożył w Państwowym Urzędzie ds. Bezpieczeństwa Jądrowego wniosek o zgodę na budowę dwóch nowych bloków jądrowych w EJ Dukovany.

Państwo czeskie od dawna prowadzi rozmowy z CEZ, w której posiada 70 proc. udziałów, na temat rozbudowy swojej floty jądrowej, ale koszty i finansowanie pozostają nierozwiązane. Według doniesień prasowych na początku tego roku urzędnicy państwowi i zarząd spółki uzgodnili, że możliwe jest udzielenie pożyczki państwowej na budowę nowego zakładu, która oczekuje zatwierdzenia przez Komisję Europejską.

Planowane są nowe przepisy dotyczące niskoemisyjnych źródeł energii elektrycznej, co umożliwiłoby rządowi podpisanie umowy z inwestorem na zakup energii elektrycznej ze źródła niskoemisyjnego. Umowa gwarantowałaby zwrot kosztów budowy i eksploatację nowej elektrowni jądrowej poprzez zakup energii elektrycznej po z góry określonej cenie.
Dyrektor generalny CEZ Daniel Benes powiedział wcześniej, że spółka powinna przygotować przetarg do czerwca 2020 r. i będzie oczekiwaće na oferty w 2021 r. od maksymalnie pięciu dostawców. Szacunki rynkowe kosztu nowej jednostki wahają się od około 5,9 mld USD do 6,9 mld USD, ale ostateczna cena zostanie ustalona w drodze przetargu.

W elektrowni jądrowej Dukovany obecnie działają cztery rosyjskie reaktory WWER-440, które według rządu powinny zostać zastąpione nowymi blokami za około 20 do 30 lat. Jednak fakt, że w EJ Dukovany działają już cztery rosyjskie jednostki, zdaniem CEZ nie wpłynie na wybór technologii dla nowych reaktorów.

Rzecznik spółki potwierdził, że CEZ przeprowadził konsultacje z potencjalnymi uczestnikami przetargu i wszyscy potwierdzili swoje zainteresowanie. Należą do nich CGN z Chin, EDF z Francji, Korea Hydro & Nuclear Power, rosyjski Rosatom i amerykański Westinghouse.

Minister przemysłu Karel Havlícek powiedział ostatnio, że "jesteśmy absolutnie zdeterminowani, aby nowa jednostka została zbudowana. Podjęto decyzję i nie można jej cofnąć nawet nieznacznie", dodając, że harmonogram budowy jest obecnie dopracowywany.

Reaktory działające w EJ Dukovany zostały uruchomione w latach 1985-1987 i mają zostać wycofane z eksploatacji najpóźniej w latach 2045-2047, co oznacza, że oryginalne bloki i nowy reaktor będą działać wspólnie przez okres do 10 lat. Nowa jednostka ma docelowo zastąpić stare bloki energetyczne.

Rząd planuje długoterminowe funkcjonowanie istniejących bloków w EJ Dukovany na okres do 60 lat. CEZ ogłosił niedawno inwestycję o wartości 55 mld CZK (2 mld EUR) w projekt LTO. Oznacza to, że roczne inwestycje w modernizację i remont istniejących jednostek wzrosną z około 56 mln EUR do 93 EUR od 2028 r.

Republika Czeska ma obecnie sześć komercyjnie działających reaktorów. Oprócz czterech jednostek w EJ Dukovany w EJ Temelín pracują dwa rosyjskie reaktory WWER-1000. Według Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej w 2019 r. energetyka jądrowa zapewniała około 35 proc. produkcji energii elektrycznej w kraju.

W 2014 r. CEZ anulował przetarg na budowę dwóch nowych bloków w EJ Temelín, ponieważ nie uzyskał gwarancji państwowych na realizację tego projektu.

Dodaj nowy Komentarze ( 0 )

WIĘCEJ NA TEN TEMAT W SERWISACH TEMATYCZNYCH

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
GAZ STORAGE POLANDp
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Audax
Enotec
Gazterm
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Innsoftcire
©2002-2021
mobilne cire
IT BCE