ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Analitycy: w USA znaczny udział energetyki jądrowej w rosnącej dynamice redukcji emisji CO2
14.07.2020r. 16:44

Zgodnie z niedawno opublikowanym badaniem porównawczym 100 największych producentów energii w USA sektor energetyczny w poczynił znaczne postępy w odchodzeniu od węgla w 2019 r., przyczyniając się do znacznego ograniczenia zanieczyszczenia. Energia jądrowa stanowiła 55 proc. zasobów o zerowej emisji w USA.

Jak wynika z analizy, spadek emisji w połączeniu ze wzrostem aktywności gospodarczej można przypisać ciągłemu spadkowi produkcji z elektrowni węglowych i przechodzeniu na źródła energii o niższej i zerowej emisji. W latach 2018-2019 źródła o zerowej emisji CO2 generowały 36 proc. energii elektrycznej w USA. Wśród tych źródeł udział energii jądrowej wynosił 55 proc., energii ze źródeł odnawialnych 26 proc. i 19 proc. energii ze źródeł wodnych.

Emisje CO2 z sektora energetycznego spadły o 8 proc. od 2018 r. do 2019 r. - przed pandemią COVID-19, podczas gdy PKB wzrósł o 2,3 proc. W latach 2000-2019 PKB wzrósł o 45 proc., emisje CO2 spadły o 28 proc., a wytwarzanie energii ze źródeł odnawialnych podwoiło się. To, jak stwierdzili autorzy raportu, pokazuje, że "przy odpowiednim doborze technologii wytwarzania zmniejszone emisje i wzrost gospodarczy mogą iść w parze".

Najnowszy raport w dalszym ciągu pokazuje kluczową rolę istniejących źródeł niskoemisyjnych, w tym jądrowych, i określa ilościowo stopień zanieczyszczenia powietrza w USA, które nadal nieproporcjonalnie wpływa na zdrowie społeczności miejskich i o niskich dochodach, powiedział Chris Gould, wiceprezes ds. strategii korporacyjnej i dyrektor ds. innowacji i zrównoważonego rozwoju w Exelon. "Koncentrowanie się na utrzymywaniu i rozwijaniu źródeł energii o zerowej emisji, przy jednoczesnym wzroście elektryfikacji gospodarki, musi być priorytetem krajowym dla realizacji zrównoważonej przyszłości" - stwierdził prezes.

Mike Twomey, wiceprezes Entergy ds. polityki federalnej, spraw regulacyjnych i rządowych, powiedział, że firma jest liderem branży w zakresie wprowadzania dobrowolnych redukcji emisji od prawie dwóch dekad. "Jesteśmy na dobrej drodze do spełnienia zobowiązania klimatycznego do 2030 r. poprzez przekształcenie naszego portfela wytwórczego w czystsze zasoby i inwestowanie w nasze obiekty jądrowe" - powiedział.
Starla Yeh, dyrektor grupy analitycznej NRDC ds. klimatu i czystej energii, powiedziała, że wzorzec wzrostu połączonego z redukcją emisji zachowuje długo utrzymujący się trend, choć może nie zawierać danych do przyszłorocznego raportu z testów porównawczych. "Pandemia COVID-19 zakłóciła działalność gospodarczą i oczekuje się, że jeszcze bardziej przyspieszy odejście od węgla w sektorze wytwarzania energii elektrycznej" - powiedziała. "Tendencje te pokazują, że wraz z ożywieniem gospodarki USA otwierają się znaczące możliwości i szanse na wytwarzanie energii przy zerowej emisji CO2 w przyszłości, w której priorytetem będą redukcje emisji i inwestycje w społeczności, które poniosły nieproporcjonalne obciążenia związane z zanieczyszczeniem".

Prezentowana analiza opiera się na danych dotyczących wytwarzania energii i emisji publicznie ogłaszanych przez US Energy Information Administration oraz Environmental Protection Agency, a także dostarcza szczegółowych informacji o bilansie paliwowym wszystkich producentów energii elektrycznej w USA. Najnowsza edycja została przygotowana przez MJ Bradley & Associates.

Analiza porównawcza emisji jest wspólnym wysiłkiem agencji Ceres; Banku Ameryki; producentów energii Entergy, Exelon i Tenaska; oraz Rady Obrony Zasobów Naturalnych (NRDC). Obecne wydanie jest szesnastym z serii, która rozpoczęła się w 1997 r., wykorzystując publicznie zgłoszone dane do porównania emisji amerykańskich producentów energii.
Analiza ma na celu badanie i porównanie emisji kluczowych substancji zanieczyszczających powietrze, podkreślając postępy w całym sektorze w działaniu na rzecz ochrony środowiska

Dodaj nowy Komentarze ( 0 )

WIĘCEJ NA TEN TEMAT W SERWISACH TEMATYCZNYCH

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
GAZ STORAGE POLANDp
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Audax
Enotec
Gazterm
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Innsoftcire
©2002-2021
mobilne cire
IT BCE