ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Obajtek: dzięki połączeniu z Lotosem Orlen będzie kupował ropę taniej
14.07.2020r. 21:13

Dzięki połączeniu z Lotosem Orlen będzie kupował ropę po bardziej atrakcyjnych cenach - powiedział we wtorek prezes Orlenu Daniel Obajtek. Wskazał, że integracja to także optymalizacja kosztów i większe możliwości inwestycyjne.

Obajtek przypomniał, że Orlen ma aktywa nie tylko w Polsce, ale także na Litwie i w Czechach. "Więc czym więcej będziemy tej ropy kupować dla tego regionu, będziemy mieć bardziej atrakcyjne ceny. To jest efekt skali, to jest optymalizacja w tym przypadku i to jest proces, który wszystkim nam się opłaci" - powiedział szef Orlenu w TVP Info.

Zaznaczył, że o fuzji tej (PKN Orlen i Lotosu - PAP) była mowa od 22 lat, ale nie było odwagi, by ją przeprowadzić. "Tak są kształtowane inne koncerny, że takie fuzje już mają zdecydowanie za sobą" - powiedział.

Dodał, że klienci obu spółek na razie będą kupować paliwo pod szyldami Orlenu i Lotosu. "Ale oczywiście doprowadzimy do pełnej integracji, która musi nastąpić. Po to chcemy nabyć następny koncern, by zrobić integrację, by zrobić wspólne zakupy, by zoptymalizować koszty, byśmy nie dublowali się w przypadku inwestycji" - wyjaśnił.

Dodał, że chodzi o budowanie silnego koncernu, który będzie miał zdecydowanie większe możliwości inwestycyjne, który będzie nie tylko oddziaływał mocno na polską gospodarkę, ale też budował swoją siłę na innych rynkach. Zaznaczył, że do opracowania i zastosowania na rynkach nowych technologii potrzeba bardzo wysokich wydatków, połączonych sił.

"Zdecydowanie ta cała synergia spowoduje większe zyski i większe inwestycje, wszystkim nam na tym zależy" - podkreślił Obajtek.

Odniósł się także do informacji o podpisaniu listu intencyjnego dotyczącego przejęcia przez Orlen PGNiG. "To jest bardzo ważny moment w historii polskiego biznesu, to jest budowa czempiona europejskiego, mocnej firmy, która będzie miała generalnie bardzo ważne zadanie. Ta firma musi bardzo mocno inwestować" - zaznaczył.
Mówił o budowie firmy multienergetycznej służącej przeprowadzeniu w Polsce transformacji energetycznej. "Załóżmy, z niskoemisyjnych źródeł wytwarzania do zeroemisyjnych źródeł wytwarzania. Taka transformacja energetyczna kosztuje i do tego musimy być połączonym, zintegrowanym koncernem, musimy być połączeni, jeżeli chodzi o ropę i gaz" - powiedział.

Zaznaczył, że taki koncern będzie miał siłę konkurowania na rynkach zewnętrznych i oddziaływania na nie - będzie miał ok. 200 mld zł przychodów.

KE poinformowała we wtorek, że zatwierdziła przejęcie Grupy Lotos przez PKN Orlen. Zatwierdzenie uzależniono od pełnego wywiązania się ze zobowiązań przedstawionych przez Orlen. Chodzi m.in. o sprzedaż 30 proc. udziałów rafinerii Lotos i 80 proc. stacji paliw Lotosu.

Komisja Europejska zgłosiła formalne zastrzeżenia w sprawie przejęcia Grupy Lotos przez Orlen nieco ponad trzy miesiące temu. Wynikało to z obaw, że połączenie dwóch spółek, które jako jedyne zajmują się w Polsce rafinacją ropy naftowej może m.in. zaszkodzić konkurencji na rynkach hurtowej i detalicznej sprzedaży paliwa.

Jak podał w komunikacie Orlen, środki zaradcze uzgodnione z Komisją Europejską obejmują zobowiązania PKN Orlen i Grupy Lotos w obszarach: produkcji paliw i działalności hurtowej, logistyki paliw, działalności detalicznej, paliwa lotniczego oraz asfaltu.

Orlen poinformował jednocześnie we wtorek, że został podpisany list intencyjny ze Skarbem Państwa ws. przejęcia kontroli kapitałowej nad PGNiG. Dodano, że wiodącą rolę w procesie konsolidacji kapitałowej i organizacyjnej płockiej spółki i PGNiG będzie pełnił Orlen jako podmiot mający przejąć kontrolę nad PGNiG. Poinformowano również, że Orlen i Skarb Państwa "zobowiązały się do podjęcia w dobrej wierze rozmów, których celem będzie przeprowadzenie Transakcji".

Dodaj nowy Komentarze ( 0 )

WIĘCEJ NA TEN TEMAT W SERWISACH TEMATYCZNYCH

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
GAZ STORAGE POLANDp
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Audax
Enotec
Gazterm
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Innsoftcire
©2002-2021
mobilne cire
IT BCE