ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

NFOŚiGW ma być krajowym operatorem Funduszu Modernizacyjnego
14.07.2020r. 22:31

NFOŚiGW ma być krajowym operatorem Funduszu Modernizacyjnego, z którego środków modernizowana ma być polska energetyka - wynika z projektu noweli ustawy o systemie handlu uprawnieniami do emisji gazów cieplarnianych. Resort Klimatu szacuje, że Polska uzyska od 2 do 4,8 mld euro.

Opublikowany we wtorek na stronie Rządowego Centrum Legislacji projekt nowelizacji ustawy o systemie handlu uprawnieniami do emisji gazów cieplarnianych oraz niektórych innych ustaw ma stworzyć krajowy system obsługujący wydawanie środków z Funduszu Modernizacyjnego.

Fundusz działać ma w latach 2001-2030 i jego głównym celem jest wsparcie wykonania unijnego celu redukcji gazów cieplarnianych o 40 proc. w 2030 r. Fundusz powstał, by pomóc biedniejszym krajom Wspólnoty zrealizować ten cel. Beneficjentami tego Funduszu będzie 10 państw Europy Środkowo-Wschodniej, w tym Polska.

Środki z Funduszu Modernizacji będą przeznaczone na modernizację systemu energetycznego i poprawę efektywności energetycznej w państwach UE. Z Funduszu nie będą mogły być jednak finansowane projekty, które opierają się na wykorzystaniu stałych paliw kopalnych.

Pieniądze w Funduszu pochodzić będą ze sprzedaży przez KE uprawnień do emisji CO2 stanowiących 2 proc. całkowitej puli unijnej. Polska będzie największym beneficjentem środków z Funduszu - będzie to 43,41 proc. puli.

Autor projektu, czyli resort klimatu szacuje, że Polsce zostaną przydzielone środki pochodzące ze sprzedaży ok. 135 mln uprawnień do emisji. Ich wartość - w zależności od popytu na uprawnienia i ich cen rynkowych - sięgnie od 2-4,8 mld euro.
Zgodnie z projektem, stworzony zostanie krajowy system wdrażania Funduszu Modernizacyjnego. Jego operatorem będzie Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

W uzasadnieniu wskazano, że finansowanie inwestycji ze środków Funduszu będzie odbywało się w ramach przyjętych programów priorytetowych NFOŚiGW. Programy te będą jednak musiały być zaopiniowane przez Radą Konsultacyjną, w której skład wejdą przedstawiciele ministerstw m.in. klimatu, finansów, rolnictwa, transportu.

Według projektu, po uzgodnieniu na poziomie krajowym programów, kolejnym etapem będzie konsultacja ich na poziomie EBi i Komisji Europejskiej. Jeżeli organy UE wydadzą zgodę, środki na inwestycje będą przekazywane do NFOŚiGW. Co najmniej 70 proc. środków uzyskanych z puli Funduszu Modernizacyjnego przypadającej Polsce, zostanie przeznaczona na inwestycje w obszarach priorytetowych.

Projekt zakłada również, że minister właściwy ds. klimatu będzie sprawozdawał jak wykorzystywane są te środki. Co roku będzie też przekazywał do EBI wykaz planowanych programów priorytetowych.

Nowe przepisy - jak czytamy w uzasadnianiu - pozwolą NFOŚiGW pełnić rolę podmiotu wdrażającego budżet Unii Europejskiej metodą zarządzania pośredniego. Jak wytłumaczono, polegałoby to na tym, że po przejściu odpowiedniej procedury Narodowy Fundusz mógłby zawierać umowy z KE na wdrażanie środków UE poza granicami Polski, realizując przy tym proekologiczne cele dla całej Wspólnoty.
Zobacz także:

Dodaj nowy Komentarze ( 0 )

WIĘCEJ NA TEN TEMAT W SERWISACH TEMATYCZNYCH

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
GAZ STORAGE POLANDp
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Audax
Enotec
Gazterm
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Innsoftcire
©2002-2021
mobilne cire
IT BCE