ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Rosja i Białoruś podpisały dokumenty o współpracy energetycznej
15.07.2020r. 08:16

Premierzy obu państw podpisali 14 lipca w Moskwie trzy dokumenty o współpracy energetycznej. Dwa z nich dotyczą budowy elektrowni jądrowej w Ostrowcu, a jeden warunków płatności za dostawy ropy naftowej - czytamy w BiznesAlert.pl.

Rzecznik premiera Białorusi poinformował o podpisaniu dokumentów. Nie sprecyzował dokładnie szczegółów zawartych w porozumieniu, jednak zaznaczył, że oba są bardzo korzystne dla Białorusi. Zaznaczył, że dzięki podpisanym aneksom do umowy budowlanej Ostrowca, Białoruś zaoszczędzi setki milionów dolarów.

Prawdopodobnie chodzi o porozumienie dotyczące warunków kredytowych. Rosjanie udzielili 10 mld dolarów kredytu na budowę białoruskiej siłowni jądrowej. W ostatnich miesiącach pojawił się spór pomiędzy Mińskiem a Moskwą związany z kwestią warunków spłaty tej pożyczki. Według strony białoruskiej, udało się znaleźć porozumienie. Termin rozpoczęcia spłaty kredytu został odroczony z pierwszego kwietnia 2021 roku na ten sam dzień 2023 roku. Wydłużony został czas korzystania z kredytu do końca 2022 roku i zmieniona została stopa oprocentowania z mieszanego na stałe 3,3 procent rocznie. Według rosyjskiego ministerstwa finansów, zmiany te oznaczają 600 mln dolarów oszczędności strony białoruskiej.

Według danych z pierwszego kwietnia 2020 roku, dotychczasowa budowa elektrowni kosztowała już 4,22 mld dolarów, natomiast całość ma zmieścić się w kwocie sześciu miliardów dolarów.
Jedno z podpisanych porozumień dotyczy zasad dostaw surowców energetycznych z Rosji na Białoruś, szczególnie w odniesieniu do ropy naftowej. Według premiera Białorusi, umowa ta ma charakter techniczny i dotyczy regulacji warunków płatności za sprowadzane surowce.

- Uzgodniliśmy, że dalsze negocjacje będą kontynuowane w ramach grup ekspertów. Rozwiązaliśmy problemy dostaw na 2020 rok, teraz dyskutujemy o przyszłych - powiedział cytowany przez BiznesAlert.pl premier Golowczenko.
Tut/Interfax/BelTA , BiznesAlert

Dodaj nowy Komentarze ( 0 )

WIĘCEJ NA TEN TEMAT W SERWISACH TEMATYCZNYCH

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
ALMiG
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Audax
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Gazterm
Innsoftcire
©2002-2020
mobilne cire
IT BCE