ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

MATERIAŁY PROBLEMOWE

Trzy fale elektroprosumeryzmu
24.07.2020r. 05:39

prof. dr hab. inż Jan Popczyk
Ekologiczna natura, produkcja fabryczna i skalowalność rozwiązań elektroprosumeryzmu powodują, że bardzo łatwo staje się on przekładalny na stosunki społeczne. A dalej, cechy te prowokują do wykorzystania metafory trzech fal do opisu dynamiki rozwoju elektroprosumeryzmu w horyzoncie 2050. Temu jest poświęcony artykuł. Jednocześnie artykuł wychodzi naprzeciw potrzebie tego opisu, czyli potrzebie dobrego zorganizowania poznania elektroprosumeryzmu. W tym zakresie w artykule proponuje się wykorzystanie kanonicznego zbioru osłon kontrolnych jako podstawowego narzędzia badawczego elektroprosumeryzmu.

Każdy, kto znał (zna) potęgę całej energetyki paliw kopalnych, zwłaszcza został przez nią ukształtowany, czytając artykuły niezawodnie zada sobie pytanie, czy aby autor artykułu ma jej świadomość?

Otóż ma. Zwłaszcza pisząc artykuł miał tę świadomość. I mimo wielkiego napięcia poznawczego nie znalazł przyczyn, które osłabiałyby potencjalną siłę elektroprosumeryzmu. To razem jest powodem poprzedzenia artykułu niniejszym tekstem. Tekst ma na pewno pokazać Czytelnikowi, jaka jest świadomość autora odnośnie relacji miedzy potęgą (i złożonością) energetyki paliw kopalnych z jednej strony, a z drugiej strony prostotą, i potęgą elektroprosumeryzmu (i zapewne dla bardzo wielu małą "powagą" - małym znaczeniem - zagadnień, którymi mogą się zajmować (na rynkach elektroprosumeryzmu) prosumenci, samorządy, mali i średni przedsiębiorcy, pretendenci-innowatorzy, ...).

Obecne roczne zużycie energii pierwotnej (węgiel, ropa, gaz, paliwa jądrowe) na świecie to 160 tys, TWh (bez paliw jądrowych - 100 tys. TWh). Całkowita produkcja energii elektrycznej brutto (z produkcją w źródłach OZE), to 25 tys. TWh (w tym w elektrowniach jądrowych 3 tys. TWh). Wartość rynków końcowych (energii elektrycznej, ciepła i paliw transportowych), to 5 bln USD, w porównani z wartością światowego GDP (PKB) wynoszącą 110 bln USD.

To jest świat, który każdy dotychczasowy energetyk musi sobie ułożyć na nowo. Bo w nowym świecie (zamieszkiwanym przez 7 mld ludzi) udział źródeł OZE w produkcji energii elektrycznej zbliża się już do 30% (7 TWh). Przy tym, to fakt, udział elektrowni wodnych wynosi 4 tys. TWh (15% światowej produkcji); trzeba oczywiście uwzględnić, że jest to poziom po 130 latach, bo od hydroenergetyki rozpoczynała się elektryfikacja świata).

Ale dalej, moc elektrowni wiatrowych (łącznie z morskimi) zainstalowana na świecie osiągnęła poziom ponad 650 GW (mocy tej odpowiada produkcja roczna równa 2 tys. TWh). Moc źródeł PV osiągnęła 600 GW (ich roczna produkcja wynosi ponad 800 TWh; większość mocy jest zainstalowana w szerokiej strefie równikowej).

Jednak naprawdę to ważna jest dynamika. W ostatnich latach światowy roczny wzrost energetyki wiatrowej, to ponad 60 GW, słonecznej ponad 100 GW. Zatem te dwie technologie będą w kolejnych latach corocznie wypychać z rynków światowych 2% energii elektrycznej produkowanej w elektrowniach węglowych, gazowych i jądrowych. W Polsce przy "życzliwym" liczeniu można się doliczyć 0,8%. To marnie, jak na kraj pretendujący do światowej elity.

Z drugiej strony proponowany w artykule kanoniczny zbiór osłon kontrolnych jako podstawowe narzędzie badawcze elektroprosumeryzmu i wstępne analizy przeprowadzone z wykorzystaniem tego narzędzia prowadzą do brzemiennego w skutki praktycznego wyniku. Pokazuje on, że może być inaczej. Mianowicie pokazuje możliwość autonomizacji (przejścia w tryb pracy off-system) w latach 2030-2050 rynku energii elektrycznej: na poziomie niskiego napięcia dla ok. 30% mieszkańców Polski (sołectwa z liczbą mieszkańców poniżej 1 tys.), na poziomie średniego napięcia dla ok. 20% ( gminy i miasta do 50 tys. mieszkańców) oraz na poziomie 110 kV dla ok. 20% (miasta 50 do 500 tys. mieszkańców). A to na pewno oznacza potęgę elektroprosumeryzmu. Dlatego nie można go lekceważyć.
Dołączone pliki: Do odczytu plików wymagany jest program Acrobat Reader.


Dodaj nowy Komentarze ( 61 )

WIĘCEJ NA TEN TEMAT W SERWISACH TEMATYCZNYCH

KOMENTARZE ( 3 )


Autor: max 24.07.2020r. 09:45
....."Drugim są heurystyki bazujące na triplecie paradygmatycznym elektroprosumeryzmu.Chodzi głównie o heurystyki bilansowe (energii) stanu B(2050) oraz kosztowe trajektorii transformacyjnej A(2020)→B(2050), czyli od stanu rzeczywistego do stanu o bardzo dużej
(wielowymiarowej) nieokreśloności. Ten filar, o dużym znaczeniu metodycznym, ma podstawy
teoretyczne w triplecie paradygmatycznym monizmu elektrycznego"..... eee- ale o co chodzi szanownemu Panu profesorowi ???
Pomijając triplet paradygmatyczny monizmu elektrycznego chciałem zauważyć ,że wieszczenie iż energetyka nuklearna i węglowa są "be" i że w perspektywie zostaje sie nam jedynie niestabilne i nieprzewidywalne OZE. Trzeba sobie wybić gumowym młotkiem z głowy że OZE moze w dającym się przewidzieć horyzoncie czasowym zastąpi te znienawidzone źródła systemowe bo takiej możliwości technicznej nie ma i nie przypuszczam że będzie. Sztuczne podnoszenie cen energii systemowej i różnej maści dopłaty powodują iż OZE w tym przede wszystkim PV
zaczyna sie opłacać indywidualnemu odbiorcy (prosumentowi) ale jest to skutek manipulacji politycznej w sektorze czysto gospodarczym. Nie zgadzam się też z tezą "przewymiarowania" instalacji OZE przez małoświadomych prosumentów . Puki co niech sobie przewymiarowują - będzie jak znalazł do zasilenia w przyszłosci pompy ciepła. Kopanie "w żyć" energetyki nuklearnej też jest niezrozumiałe albowiem juz teraz wiemy że materiałów paliworodnych jest na świecie 6-cio krotnie więcej jak zasobów Uranu i że sa one ok. 200 krotnie wydajniejsze energetycznie niż "tradycyjne" EJ- i będą w stanie zapewnić zasilanie cywilizacji przez najbliższe 1500 lat. Z całą pewnością nie mozna się wypinać na tę gałąź energetyki , tym bardziej że w kolejce stoi fuzja termojądrowa dla której paliwa na Ziemi jest zasób określony jako "niewyczerpalny" w ludzkiej skali pojmowania. Tak czy inaczej energetyka nuklearna i termonuklearna to przyszłość cywilizacji czy się to komu podoba czy nie. Czas zejść na ziemie i zaprzestać klimatoociepleniowej propagandy albowiem ludzkie emisje energii do srodowiska sa na poziomie ok. 0,3W/m2 powierzchni a naturalne fluktuacje tylko w pochłanianiu jej przez powierzchnię dochodza do 1000 W/m2 (bo taka jest różnica pochłaniania promieniowania słonecznego miedzy sniegiem a tonia wodną). Zważywszy że ocieplenie klimatu trwa od 20 tysięcy lat a "człowieki" spalaja paliwa kopalne jakieś 200 lat a na masową skalę ledwie 50 lat to wciskanie "ekokitu" jest granatem oderwane od rzeczywistości. Należy chronic środowisko przed skażeniem a nie przed emisja akurat CO2 które jest genialnym sprzegłem miedzy florą a fauną i utrzymuje życie na Ziemi w formie takiej jaką znamy.
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: Ekonomista 24.07.2020r. 15:40
To ciekawe co piszesz. Śnieg ma pochłanianie energii około 0W/m2 a woda 1000W/m2, to jeżeli topi się śnieg np. w Grenlandii to powstaje woda, która 1000x więcej pochłania energii i grozi nam globalne oziembienie?
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: max 25.07.2020r. 13:37
Kol. "ekonomista" - przeczytaj jeszcze raz ale wolno i ze zrozumieniem. Nigdzie nie napisałem że śnieg pochłania 0 W/m2 . Gdzieś usłyszałeś że natężenie promieniowania słonecznego to ok. 1kW/m2 ( mniej więcej tyle to dociera do powierzchni w naszej szerokości geograficznej)- otóż jest większe i wynosi ok. 1362 W/m2 z odchyleniem 0,1% dla cyklu 11 letniego- i część z tej wartości zostaje rozproszona w atmosferze. Ja nie napisałem ile pochłania promieniowania śnieg czy woda tylko ile wynosi różnica tego pochłaniania - ok 1000 W/m2 powierzchni - stąd prosty wniosek ,że jak coś się dawno temu zaczęło topic to topić się będzie nadal i coraz szybciej- tym bardziej że jak powierzchnia śniegu zacznie sie topić czy nawet sublimować to wyłażą na wierzch wszelakie brudy osiadłe przez tysiące lat i zjawisko topienia nasila się. Jest ogromna synergia zjawisk sprzyjających ociepleniu klimatu i oddziaływanie człowieka jest około 4 rzędy wielkości niższe niż daje sama natura . W swojej przeszłości geologicznej Ziemia była skuta lodem aż po równik a także całkowicie pozbawiona okrywy lodowej i działo to się na długo przed wyewoluowaniem człowieka. Wprowadzanie przepisów "klimatycznych" to zwykła durnota. Trump nie bez przyczyny wycofał USA z porozumień Paryskich- oni już wiedzą że klimat zmienny jest i cywilizacja z tymi zmianami ma niewiele wspólnego- mało tego wiedzą też jak ewentualnie podregulować klimat gdy zrobi się przypadkiem zbyt gorąco.
Dodam Ci jeszcze ,że ocieplenie klimatu zwiększy parowanie wody - wzrośnie ogólna ilość opadów a tereny pustynne zaczną zanikać dajac nowe obszary dla upraw i zasiedlenia rozszerzając strefę umiarkowaną. Już teraz NASA podała że ilość biomasy (terenów zielonych) globalnie wzrasta pomimo pożarów w Australii i wycinki lasów amazońskich. Jest to naturalny skutek wzrostu wilgotności atmosfery a i przyrost CO2 ma znaczenie bo przyśpiesza wegetację roślin.
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Dodaj nowy Komentarze ( 3 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
ALMiG
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Audax
Tauron
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Gazterm
Innsoftcire
©2002-2020
mobilne cire
IT BCE