ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Będą kolejne nabory wniosków o dotacje na samochody elektryczne
03.08.2020r. 16:00

Jak czytamy w portalu Gramwzielone.pl, Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej zakończył pilotażowe nabory wniosków o dotacje na zakup samochodów elektrycznych. Osoby i firmy, którym nie udało się złożyć wniosku, a chcą pozyskać dotację na zakup elektryka, mogą spodziewać się kolejnych naborów.

Wnioski o dopłatę do zakupu pojazdów elektrycznych w trzech programach uruchomionych przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej można było składać od 26 czerwca do 31 lipca.

Pierwszy z programów o nazwie "Zielony samochód" jest adresowany do osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej, które będą wykorzystywać auto elektryczne wyłącznie w prywatnych celach.

Wnioskodawcy mieli szansę na dotacje do 18 750 zł, przy czym nie więcej niż 15 proc. kosztów kwalifikowanych, które zostaną poniesione po 1 maja 2020 r. Cena nabycia pojazdu elektrycznego nie może przekroczyć 125 tys. zł. Budżet tego programu ustalono 37,5 mln zł, a NFOŚiGW zakładał, że taka suma wystarczy do dofinansowania zakupu około 2-2,5 tys. samochodów.

Drugi program o nazwie eVan, dotyczący zakupu aut z kategorii N1, o wadze do 3,5 tony, był adresowany do przedsiębiorców. Przewidziano dla nich dotacje do 30 proc. kosztów kwalifikowanych (do maks. 70 tys. zł).

Budżet programu "eVan" ustalono na 70 mln zł, a NFOŚiGW założył, że taka suma wystarczy do dofinansowania i leasingu około tysiąca pojazdów. W programie możliwe jest również dofinansowanie zakupu stacji ładowania o mocy do 22 kW. Dotacja w tym przypadku może wynieść 50 proc. kosztów kwalifikowanych, ale nie więcej niż 5 tys. zł.

Trzeci z uruchomionych przez NFOŚiGW programów dopłat do elektryków, o nazwie Koliber, zakładał dofinansowanie zakupu lub leasingu pojazdów z kategorii M1 wykorzystywanych przez mikro, małych lub średnich przedsiębiorców posiadających licencję na przewóz osób w transporcie drogowym.
Budżet tego programu ustalono na 40 mln zł, a dofinansowanie miało wystarczyć na zakup i leasing około 1 tys. elektrycznych taksówek oraz 1 tys. ładowarek domowych typu wall box - dofinansowanych jedynie łącznie z zakupem auta. Wnioskodawcy mogli ubiegać się o dotację do 20 proc. kosztów kwalifikowanych - maksymalnie 25 tys. zł, przy maksymalnym koszcie kwalifikowanym zakupu i montażu punktu ładowania 150 tys. zł.

Jak poinformował teraz Artur Lorkowski, wiceprezes NFOŚiGW, w pilotażowych naborach w tych trzech programach wpłynęły 344 wnioski o dotacje warte w sumie 11,2 mln zł.

Wiceprezes Funduszu zasygnalizował jednocześnie kontynuację dotacji na samochody elektryczne. - Na jesień planujemy kolejne nabory, więc wnioski z pilotażu są dla nas bezcenne - zapewnił Artur Lorkowski.

Ponadto dotacje na zakup stacji ładowania samochodów elektrycznych dla osób fizycznych mają pojawić się w innym programie NFOŚIGW, Mój Prąd, z którego finansowane są domowe instalacje fotowoltaiczne o mocy od 2 kW do 10 kW.

Na razie nie wiadomo jeszcze, na jakich zasadach będą dofinansowywane w Moim Prądzie stacje ładowania. Wiadomo jedynie, że dofinansowanie będzie przysługiwać osobom posiadającym już instalację fotowoltaiczną i podlegającym pod definicję prosumenta.

Dodaj nowy Komentarze ( 0 )

WIĘCEJ NA TEN TEMAT W SERWISACH TEMATYCZNYCH

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
ALMiG
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Audax
Tauron
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Gazterm
Innsoftcire
©2002-2020
mobilne cire
IT BCE