ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Władze Turcji i Syrii potępiły umowę między Kurdami a amerykańską firmą w sprawie ropy
03.08.2020r. 20:36

Turcja potępiła w poniedziałek podpisanie umowy w sprawie ropy naftowej między Syryjskimi Siłami Demokratycznymi (SDF), kontrolującymi północno-zachodnią Syrię, a jedną z firm amerykańskich. Wcześniej porozumienie, którego zawarcie potwierdziły władze USA, skrytykowała Syria.

"Głęboko żałujemy, że USA popierają tę lekceważącą prawo międzynarodowe, naruszającą integralność terytorialną, jedność i suwerenność Syrii decyzję" - napisano w oświadczeniu ministerstwa spraw zagranicznych Turcji, cytowanym przez agencję Anatolia. Dodano, że krok ten można uznawać za "finansowanie terroryzmu".

Zdecydowana większość pól naftowych na zachodzie i północnym-zachodzie Syrii jest kontrolowana przez dowodzone przez Kurdów SDF, dla których jest to główne źródło dochodów - pisze agencja AFP. SDF są wspierane przez wojska amerykańskie. Stanowiące trzon SDF kurdyjskie Ludowe Jednostki Samoobrony (YPG) są uznawane przez Turcję za organizację terrorystyczną ze względu na powiązania ze zdelegalizowaną w tym kraju, separatystyczną Partią Pracujących Kurdystanu (PKK).

Według agencji Anatolia umowa dotyczy "wydobycia, przetwarzania i handlu ropą naftową w północno-zachodniej Syrii" i została podpisana przez amerykańską firmę Delta Crescent Energy LLC.
W czwartek sekretarz stanu USA Mike Pompeo potwierdził podczas przesłuchania przed senacką komisją spraw zagranicznych zawarcie umowy i jej poparcie przez amerykańską administrację.

Damaszek "w najostrzejszej formie potępia porozumienie podpisane między bojówkami (SDF), a amerykańską spółką naftową, zmierzające do kradzieży syryjskiej ropy pod patronatem i przy wsparciu amerykańskiej administracji" - cytuje niedzielny komunikat ministerstwa spraw zagranicznych Syrii agencja Reutera. Zaznaczono, że umowa jest nieważna i nie ma podstaw prawnych.

Zniszczony w wyniku trwającej od 2011 r. wojny syryjski przemysł wydobywczy produkował przed rozpoczęciem konfliktu blisko 400 tys. baryłek ropy dziennie - przypomina AFP. Wojna pochłonęła już życie ponad 380 tys. osób, a miliony Syryjczyków zostały zmuszone do ucieczki ze swoich domów.

Dodaj nowy Komentarze ( 0 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
ALMiG
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Audax
Tauron
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Gazterm
Innsoftcire
©2002-2020
mobilne cire
IT BCE