ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Rząd wskazuje dla polskiego atomu wyłącznie duże reaktory wodne ciśnieniowe (PWR)
07.08.2020r. 16:05

Rząd przewiduje, że w planowanych polskich elektrowniach jądrowych mogą znaleźć się jedynie "duże, sprawdzone reaktory PWR" - wynika z projektu aktualizacji programu jądrowego. Odrzuca się tam inne technologie: małe modułowe (SMR) czy wrzące (BWR).

Projekt aktualizacji Programu Polskiej Energetyki Jądrowej (PPEJ) przedstawiło do konsultacji Ministerstwo Klimatu. Jak stwierdza się w dokumencie, celem programu jest budowa 6-9 GW mocy zainstalowanej "w oparciu o duże, sprawdzone reaktory PWR". Precyzuje się, że chodzi o dwie elektrownie jądrowe, które będą budowane w odstępie sześciu lat.

Spełniające te kryteria dostępne konstrukcje to AP1000 produkcji Westinghouse, APR 1400 koreańskiego KHNP, EPR francuskiego Framatome, są też konstrukcje rosyjskie serii WWER czy chińskie, jak Hualong One.

PPEJ wyklucza zastosowanie reaktorów wodno-wrzących BWR, w których specjalizuje się np. japońsko-amerykańskie GEH (GE Hitachi Nuclear Energy), ale także małych reaktorów modułowych, określanych jako SMR. Uzasadnia się to komplikacją procedur w przypadku równoczesnego rozpatrywania zastosowania PWR i BWR, oraz niedojrzałością SMR, co do których stwierdza się, że ich komercyjnego wdrożenia można oczekiwać dopiero ok. 2040 r. Dlatego w polskim programie ma zostać zastosowany sprawdzony reaktor PWR, czyli najpopularniejszej dziś na świecie technologii.

Założenia modelu finansowego przewidują wybranie jednej wspólnej technologii reaktorowej dla wszystkich polskich elektrowni, jednego współinwestora strategicznego powiązanego z dostawca technologii,nabycie przez Skarb Państwa 100 proc. udziałów w spółce celowej PGE EJ1, a docelowo, po wyborze partnera strategicznego - utrzymanie przez Skarb Państwa przynajmniej 51 proc. udziałów w spółce z nim.

Wczesny wybór jednego partnera biznesowego ułatwi zorganizowanie taniego finansowania budowy EJ, a z zagranicy inwestor (...) zwiększy wiarygodność projektu, dzięki czemu możliwe będzie pozyskanie atrakcyjnych kosztowo kredytów eksportowych i innych źródeł kapitału - napisano w projekcie.
Jako lokalizacje wymienia się dwie rozpatrywane obecnie - Lubiatowo ­Kopalino oraz Żarnowiec, a w dalszej kolejności lokalizacje wykorzystywane obecnie przez elektrownie systemowe, jak Bełchatów oraz Pątnów.

Nowy harmonogram projektu jądrowego przewiduje wybór technologii w 2021 r., na 2022 r. zakłada zatwierdzenie wyboru lokalizacji pierwszej elektrowni i podpisanie umowy z dostawca technologii i głównym wykonawca. Budowa miałaby ruszyć w 2026 r., a pierwszy reaktor - w 2033.

W przypadku drugiej elektrowni początek budowy to 2032 r., a uruchomienia pierwszego jej bloku - w 2039 r.

W wykazie prac legislacyjnych KPRM założono, że rząd chce przyjąć uchwałę, aktualizującą PPEJ w III kwartale br.

Dodaj nowy Komentarze ( 7 )

WIĘCEJ NA TEN TEMAT W SERWISACH TEMATYCZNYCH

KOMENTARZE ( 7 )


Autor: obserwator 07.08.2020r. 21:03
Jaka jest opinia Biedronia Grada
Wybitnych specjalistów
od EJ ?
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: Gospodarni Polacy XXI w 07.08.2020r. 22:32
Straty czasu z 30 lat minionych nie do odrobienia, a nowy kalendarz mglisty i na ile będzie realny w realizacji?
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Rozwiń (Pełna treść komentarza)
Autor: zgryźliwy 08.08.2020r. 11:05
Zwycięstwo AP1000 Westinghouse w zasadzie jest przesądzone od kilku lat. Ale chociaż program badawczy HTGR by się... pełna treść komentarza
Odpowiedzi: 1 | Najnowsza odpowiedź: 09-08-2020r. 13:12 ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: Klaus 08.08.2020r. 11:52
Bardzo dobrze. Są przede wszystkim sprawdzone i najbezpieczniejsze. Poza tym największą konkurencją na rynku
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: antymonopol 08.08.2020r. 14:14
Mamy już drogą energię z węgla więc niepotrzebna jest jeszcze droższa z atomu w cenie 500 zł/MWh jak z HP i to... pełna treść komentarza
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: Energetyk77 09.08.2020r. 20:09
Czy jeszcze ktoś uwierzy w program jądrowy po 11 latach działania firmy PGE EJ1. Na elektrownię jądrową trzeba mięć... pełna treść komentarza
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Dodaj nowy Komentarze ( 7 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
ALMiG
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Audax
Tauron
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Gazterm
Innsoftcire
©2002-2020
mobilne cire
IT BCE