ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Niemcy i Japonia konkurują w rozwoju technologii wodorowych
10.08.2020r. 15:34

W nowym raporcie "Niemcy i Japonia - wodorowe strategie przyszłości" firma konsultingowa Esperis podaje, że konkurencja pomiędzy Niemcami i Japonią w rozwoju technologii wodorowych może stać się motorem, który napędzać będzie coraz efektywniejsze wykorzystanie paliwa, przy jednoczesnym spełnianiu celów klimatycznych - czytamy w BiznesAlert.pl.

Niemcy i Japonia ambitnie wdrażają strategie energetyczne. Potrzebują jednak nowego impulsu gospodarczego, w obu przypadkach ma to być wodór i jego szerokie wykorzystanie w gospodarce. W perspektywie do 2050 roku oba kraje mają dzięki wdrożeniu strategii wodorowych stać się liderami w produkcji technologii pozwalającej na przestawienie gospodarki na zeroemisyjną.

Z raportu Esperis wynika, że długiej perspektywie Japonia ma potencjał stać się liderem gospodarki wodorowej na świecie i tym samym wyprzedzić Niemcy. Wpłynąć może na to np. łatwiejszy sposób dostaw wodoru do Japonii, choćby z zaangażowanej już teraz w rozwój tego sektora Australii.

Firma twierdzi także, że japońskie "społeczeństwo wodorowe" jako strategia będzie możliwa do zrealizowania najpewniej dopiero po 2040 roku. Obecnie wydaje się, że Japonia zwolniła tępo rozwoju w sektorze wodorowym. Wprawdzie plany japońskiego rządu zakładają konsekwentną eliminację ropy z krajowego miksu energetycznego i zależności od niej sektora transportowego, to równocześnie widać dążenie do zwiększenia udziału energetyki węglowej.
Zgodnie z raportem, kluczem do realizacji niemieckiej strategii wodorowej będzie stworzenie skutecznych i działających partnerstw zapewniających łańcuchy dostaw, podobne do tych tworzonych przez rząd w Tokio. Niemcy wprowadzając strategię wodorową w oparciu o "zielony ład", zaczynają transformację swojego kraju od głównej gałęzi gospodarki, czyli przemysłu, a nie od transportu jak w przypadku Japonii.

Autorzy raportu zadają ponadto pytanie czy Polska jest gotowa na wodór. - Paralelność strategii unijnej z niemiecką pokazuje, że determinacja Berlina realnie przekłada się na konkretne regulacje Wspólnoty. Z tego powodu, a także ze względu na uzależnienie od przemysłu niemieckiego i łańcuchów wartości tamtejszych koncernów, państwa Europy Środkowo-Wschodniej, szczególnie Polska, powinny brać pod uwagę ambicje Niemiec względem rozwoju technologii wodorowych - czytamy w cytowanym przez BiznesAlert.pl raporcie.
Esperis , BiznesAlert

Dodaj nowy Komentarze ( 1 )

WIĘCEJ NA TEN TEMAT W SERWISACH TEMATYCZNYCH

KOMENTARZE ( 1 )


Autor: antymonopol 10.08.2020r. 16:52
A my dalej topimy kasę w schyłkowy i nasz najdroższy węgiel na świecie z którego już za dekadę będziemy mieli... pełna treść komentarza
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Dodaj nowy Komentarze ( 1 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
ALMiG
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Audax
Tauron
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Gazterm
Innsoftcire
©2002-2020
mobilne cire
IT BCE