ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Największe turbiny na farmie wiatrowej u wybrzeży Holandii
11.08.2020r. 16:00

Jak czytamy w portalu Gramwzielone.pl, ogromna morska farma wiatrowa, która powstała u wybrzeży Holandii i na którą składają się największe zainstalowane dotąd w komercyjnym projekcie turbiny, właśnie rozpoczęła produkcję energii.

Mimo, że jej budowa jeszcze się nie zakończyła, wielka morska farma wiatrowa Borssele III/IV o docelowej mocy 731,5 MW, już produkuje energię. Na razie sfinalizowano budowę 36 z 77 największych na świecie elektrowni wiatrowych, które dotąd zainstalowano w komercyjnym projekcie. Chodzi o turbiny japońsko-duńskiego producenta MHI Vestas o jednostkowej mocy 9,5 MW i średnicy łopat wirnika 164 metry.

Instalacja turbin realizowana w odległości około 20 km od holenderskiego wybrzeża rozpoczęła się w maju br. i powinna zakończyć się jeszcze w październiku tego roku.

MHI Vestas podaje, że w najbliższych tygodniach codziennie status operacyjny będzie zyskiwać jedna turbina.

Farma wiatrowa Borssele III/IV ma produkować energię w ilości ok. 3 TWh rocznie, odpowiadając zapotrzebowaniu 825 tys. gospodarstw domowych i pokrywając około 2,3 proc. zapotrzebowania na energię Holandii.

Inwestycja jest efektem aukcji przeprowadzonej w Holandii w 2016 roku, w której górną cenę za energię, jakiej nie mogli przekroczyć inwestorzy składający swoje oferty, ustalono na 119,75 EUR/MWh.
Tymczasem zaproponowana przez zwycięskie konsorcjum cena wyniosła 54,5 EUR/MWh i należała wtedy do najniższych, jakie zaproponowano za energię w aukcjach dla morskiej energetyki wiatrowej. Taką cenę holenderskie państwo zagwarantuje na okres 15 lat.

Obecnie udziałowcami konsorcjum, które jest właścicielem projektów Borselle III i IV, są - fundusz Partners Group (45 proc.), Shell (20 proc.), Mitsubishi Corporation za pośrednictwem spółki DGE (15 proc.), Eneco (10 proc.) oraz Van Oord (10 proc.).

Za wykonanie połączenia energetycznego z lądem odpowiada kontrolowany przez holenderski rząd operator TenneT i to on poniesie koszty budowy infrastruktury przyłączeniowej.

Koszt inwestycji w Borselle III / IV szacuje się na 1,3 mld euro, z czego część jest finansowana w formule project finance. W zapewnieniu finansowania dla tego projektu pomogło zawarcie długoletnich kontraktów na sprzedaż energii, którą będą kupować Shell oraz Eneco.

Dodaj nowy Komentarze ( 0 )

WIĘCEJ NA TEN TEMAT W SERWISACH TEMATYCZNYCH

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
ALMiG
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Audax
Tauron
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Gazterm
Innsoftcire
©2002-2020
mobilne cire
IT BCE