ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

MAP: dalsze rozmowy o górnictwie w przyszłym tygodniu i z udziałem energetyki
11.08.2020r. 19:09

Strony rozmów o przyszłości sektora górniczego uzgodniły we wtorek, że dalsze rozmowy będą kontynuowane w przyszłym tygodniu w Katowicach, dodatkowo z udziałem przedstawicieli sektora energetycznego - poinformowało we wtorek Ministerstwo Aktywów Państwowych.

Jak podało MAP, we wtorkowym spotkaniu uczestniczyli przedstawiciele branżowych związków zawodowych górnictwa oraz strona rządowa. Oprócz szefa MAP obecni byli: minister klimatu Michał Kurtyka i pełnomocnik rządu do spraw strategicznej infrastruktury energetycznej Piotr Naimski. Ze względu na zagrożenie epidemiczne, udział strony społecznej ograniczono do 12 przedstawicieli największych central związkowych. Spotkanie trwało blisko pięć godzin.

Podczas spotkania przedstawione zostały uwarunkowania dotyczące rynku energetycznego oraz wyzwania w zakresie polityki klimatycznej Unii Europejskiej - poinformowało też ministerstwo aktywów.

"Mam nadzieję, że jesteśmy krok bliżej do opracowania realnego planu działań, opartego na twardych przesłankach ekonomicznych. Powinny one zapewnić branży górnictwa węgla kamiennego stabilizację ekonomiczną i podstawy funkcjonowania w kolejnych latach" - oświadczył cytowany przez resort minister aktywów Jacek Sasin.
"Rozmawiamy przede wszystkim o tym, jak ten sektor ma dalej funkcjonować i o tym, jak uratować spółki energetyczne w tej bliższej perspektywie, tego dotyczy ta rozmowa" - mówił wcześniej dziennikarzom, po wtorkowym spotkaniu w Warszawie Sasin.

Strona społeczna przedstawiła m.in. propozycje zmierzające do ograniczenia importu węgla i energii - poinformował z kolei szef śląsko-dąbrowskiej Solidarności Dominik Kolorz.

MAP przypomniało, że zespół do spraw transformacji górnictwa ma za zadanie wypracowanie szerokiego konsensusu społecznego dla koniecznych zmian w sektorze wydobywczym węgla kamiennego. Taki plan, z uwzględnieniem uwarunkowań sektora energetycznego, ma być opracowany do końca września.
Zobacz także:

Dodaj nowy Komentarze ( 6 )

WIĘCEJ NA TEN TEMAT W SERWISACH TEMATYCZNYCH

KOMENTARZE ( 2 )


Autor: Gospodarni Polacy XXI w 11.08.2020r. 23:19
Dla MAP i Strony społecznej górnictwa: Czasy kiedy dyktowano przez górnictwo co ma robić energetyka dawno minęły i nie wrócą! To my 38 000 000 mieszkańców Polski podyktujemy 80 000 górnikom i MAP co mają robić poprzez: 1. 2. Będziemy żądać aby ceny energii dla naszych mieszkań w taryfie G oraz miejsc pracy w taryfach A,B,C były jak najmniejsze bo jest to niezbędne aby polskie wyroby były konkurencyjne i dały się sprzedać w kraju i za granicę 2. Położenie na stół obecnych obrad w 3 dni przez MAP i jego opublikowanie w CIRE i mediach ekonomiczno-gospodarczych, eksperckiego, niezależnego Raportu o szybkości rezygnacji z węgla w 27 krajach UE i podaniem od kiedy nie ma zakupów węgla w każdym z tych krajów do produkcji energii elektrycznej i cieplnej a co jeszcze jest w Polsce oraz kiedy nastąpi dekarbonizacja w Polsce, 3. Raport ma zawierać eksperckie dane o realnych malejących corocznie zakupach i potrzebach węgla dla energetyki na najbliższe 15 lat podając wycofywanie przestarzałych bloków energetycznych oraz zmiany klimatyczne oraz wymagania UE dla naszej energetyki aby pozyskać fundusze na przebudowę elektroenergetyki oraz ciepłownictwa, 4. Ekspercki niezależny raport ma pokazać mix energetyczny i rozwój w 27 krajach UE fotowoltaiki, elektrowni wiatrowych lądowych i morskich, geotermii, elektrowni wodnych opalania gazem i każdej innej alternatywnej energii OZE eliminującej węgiel i jego zanieczyszczenia powietrza przez technologie węglowe oraz koszty leczenia schorzeń tym wywołanych oraz 45 000 rocznie przedwcześnie umierających z tego powodu naszych bliskich, 5. koszt pozyskania węgla w Polsce loco kopalnia i jego transport do składowiska każdej elektrowni oraz porównawczo koszt tego samego gatynku węgla w portach UE i jego transport loco skład tych samych elektrowni w Polsce 6. Raport ma zawierać koszt energii kupowanej po niskich cenach na aukcjach UE przez PSE z każdego kierunku połączeń transgranicznych aby dało się utrzymać minimalne ceny energii oraz działanie PSE i 5 Operatorów sieci oraz Obrót energią w naszej energetyce, 6. Dlaczego doi się od lat klientów energetyki poprzez koncerny energetyczne z kasy inwestycyjnej na rzecz przeciągania agonii nierentownego górnictwa co ekonomicznie stanowią czarną dziurę finansową bo pochłania ono każde pieniądze 8-10 mld zł bez efektów, 7. Dane ile kWh może kupić Kowalski w Polsce za swoją średnią pensję netto a ile każdy z mieszkańców 27 krajów UE, 8. Jest ruwno uprawnienie i koniec cackania się z górnikami jak nie cacka się COVID -19 z nikim i jego skutkami. Jest czas zaciskania pasa przez wszystkich ti i górnicy muszą zrobić to samo. 9. wodzowie górnictwa najbardziej dbają io własne stołki a nie o ustalenie realnych zmian aby każdy górnik i członek jego rodziny miał inną pracę niż w schyłkowym górnictwie. Tylko taki plan jest godny najwyższego poparcia społecznego.
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: Socyal 12.08.2020r. 08:13
Liczbo mnogą bo was mnogo
Ja piszę nie za lud cały uciskany miast i wsi tylko za siebie, ty widocznie podnosisz sztandar ludu. Więc ci chwilę wyjaśnię jako ja a nie lud.
1.Górnicy to ciężko pracujący ludzie i dlatego należy ich szanować. Jak cię mama tego nie nauczyła, że ludzi pracujących ciężko szanować należy to muszę ci to napisać na tym forum.
2. Po drugie mamy wybory w których lepiej lub gorzej wybieramy i dlatego oddajmy władzy to co jej się należy czyli prawo do podejmowania decyzji strategicznych (kontrolować owszem możemy i komentować).
3. Oprócz górnictwa mamy też energetykę czyli tych od prądu i tych od ciepła. I ciągle jedni i drudzy muszą w swoich decyzjach patrzeć na swój i innych długofalowy interes ściśle powiązany z losem górnictwa węgla kamiennego jak i brunatnego. I politycy muszą to widzieć. Szefowie firm kontrolowanych społecznie także muszą to brać pod uwagę.
4. Niszczenie energetyki własnej i opieranie się na eksporcie jest na pewno bardzo ryzykowne a być może i samobójcze gospodarczo i politycznie. To taki elementarz znany światu od dość dawna ale dobitnie widoczny w XXI wieku. Dotyczy to też źródeł energii i paliw. Już mieliśmy monopol gazu (nie tak dawno) i płaciliśmy ponad 500 dol/1000m3.
5. Energetyka w Polsce jest obecnie (dla konsumenta) o połowę tańsza niż w Danii czy Niemczech. Jeśli mi podasz inną dziedzinę życia gdzie produkt końcowy o tej samej jakości ma pół ceny niemieckiego produktu to dalej pogadamy. I to władza musi wiedzieć i rozumieć skąd to się bierze.
6. To że zarabiamy mniej to fakt, ale przyczyną tego nie jest górnictwo i energetyka tylko w dużej mierze historia i inne liczne czynniki. I twoje narzekanie na koszt energii w stosunku do płacy oznacza tylko tyle, że bierz się sam do roboty i myślenia i jeśli masz na to wpływ doprowadź żeby inni zarabiali tak jak w Niemczech. To jak łatwo zauważyć nie energetyka i górnicy od czegoś tu odbiegają i nie mają wydajności tylko reszta społeczeństwa. Więc do roboty.
7. Energetyka to nie giełdy mimo, że nam to wmawiają. W Niemczech obecnie 90% ceny dla konsumenta to utrzymanie systemu a cena energii to 10%. I tu na razie nasza organizacja energetyki się sprawdza pomimo opodatkowania węgla na poziomie wyższym niż cena sprzedaży z kopalni (opłata za CO2). Problemy górnictwa i energetyki nie wynikają ze złej pracy kogokolwiek tylko ze skrajnego opodatkowania paliw kopalnych. Choćby i kopalnie rozdawały węgiel to i tak będzie drożej niż przed 5 laty (opłaty za CO2). A jak jesteś wolontariuszem to pracuj za darmo. Górników i energetyków do tego nie namawiaj. Oni w czasie COVID doskonale pracowali w przeciwieństwie do .........
8. Problemy ma w Polsce cały przemysł ciężki np. szybko zwija się hutnictwo (opłaty za CO2). Z hutnikami też nie będziesz cię cackał?
PS
Proszę o źródło danych dotyczących tych 45 tys. umierających przedwcześnie. To bajka powtarzana po wielokroć. Bo z danych wynika że w Polsce żyje się dłużej w Krakowie niż w dolinie Rospudy. Mężczyźni w Krakowie żyją NAJDŁUŻEJ w Polsce (dane GUS).
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Dodaj nowy Komentarze ( 2 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
ALMiG
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Audax
Tauron
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Gazterm
Innsoftcire
©2002-2020
mobilne cire
IT BCE