ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Ropa w USA lekko zniżkuje
13.08.2020r. 08:07

Ceny ropy na amerykańskiej giełdzie paliw lekko spadają, po wzroście w środę o 2,6 proc. do najwyższego poziomu od 5 miesięcy. Zapasy tego surowca w USA spadły już trzeci tydzień z rzędu - to pierwsza taka sytuacja w tym roku - podają maklerzy.

Baryłka ropy West Texas Intermediate w dostawach na wrzesień, na giełdzie paliw NYMEX w Nowym Jorku jest wyceniana po 42,62 USD, niżej o 0,12 proc.

Ropa Brent w dostawach na paźdzernik, na giełdzie paliw ICE Futures Europe w Londynie jest wyceniana po 45,36 USD za baryłkę, niżej o 0,15 proc., po wzroście na zakończenie poprzedniej sesji o 2,1 proc.

W USA już trzeci tydzień z rzędu spadły zapasy ropy - to pierwsza taka sytuacja w tym roku - wskazują analitycy.

Zapasy surowca w ubiegłym tygodniu spadły o 4,51 mln baryłek, czyli o 0,87 proc., do 514,08 mln baryłek, najniższego poziomu od kwietnia 2020 - wynika z danych amerykańskiego Departamentu Energii (DoE). Rynek oczekiwał spadku zapasów o 2,2 mln baryłek.

Zapasy benzyny spadły w tym czasie o 722 tys. baryłek, czyli o 0,29 proc., do 247,08 mln baryłek. Popyt na benzynę wzrósł już w USA do poziomu "sprzed koronawirusa".

Rezerwy paliw destylowanych, w tym oleju opałowego, spadły o 2,32 mln baryłek, czyli o 1,29 proc. do 177,66 mln baryłek - podał DoE.
Amerykańskie rafinerie zwiększyły w ub. tygodniu swoje moce przerobowe do ponad 80 proc. - po raz pierwszy od marca 2020 r.

Dane te wzbudziły wśród inwestorów optymizm, że w USA jest trwałe ożywienie popytu na energię.

"Silny popyt na benzynę w USA w ciągu ostatnich dwóch tygodni wydaje się tworzyć fundamentalną platformę do wzrostu cen ropy" - uważa Howie Lee, ekonomista Oversea-Chinese Banking Corp.

Dodaje, że prognozy dotyczące wzrostu cen ropy Brent do 50 USD za baryłkę pod koniec IV kw. 2020 r., mogą ulec "przyspieszeniu".

Inwestorzy nie spuszczają jednak z pola widzenia sytuacji epidemicznej na świecie, gdzie w wielu regionach pandemia koronawirusa pozostaje "daleko poza kontrolą".

Przez jakiś czas - jak wskazują analitycy - jest mało prawdopodobne, aby ceny ropy na globalnych rynkach paliw powróciły do poziomów sprzed wybuchu pandemii.

Dodaj nowy Komentarze ( 0 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
ALMiG
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Audax
Tauron
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Gazterm
Innsoftcire
©2002-2020
mobilne cire
IT BCE