ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

KOMENTARZE

Prawo o klimacie - Bruksela szykuje kolejny bat na państwa członkowskie
15.09.2020r. 07:53

Izabela Kloc, poseł do Parlamentu Europejskiego, członek komisji Przemysłu, Badań Naukowych i Energii.
W październiku Parlament Europejski czeka jedno z najważniejszych głosowań ostatnich lat. Prawo o klimacie to prawdziwa mieszanka wybuchowa, która może wysadzić unijną gospodarkę i pogłębić polityczne podziały. W dodatku jeszcze nigdy tak ważna regulacja nie była tak słabo uzasadniona. Prawo o klimacie oparte jest na przekonaniu, że "jakoś to będzie".

Pogłębiają się rozbieżności wokół szczegółowych zapisów prawa o klimacie, ale w tej dyskusji umyka najważniejsza wątpliwość - po co to w ogóle jest? W Unii Europejskiej działa przecież cały zestaw ekonomicznych ograniczeń i zachęt, które wymuszają na państwach członkowskich transformację energetyczną. Ten mechanizm kija i marchewki jest skuteczny. Podczas lipcowego szczytu Rady Europejskiej, w sprawie polityki klimatycznej dogadali się przywódcy 27 państw członkowskich, choć ich narodowe interesy są nieraz krańcowo różne. Dla Brukseli to jednak za mało. Procesom gospodarczym i politycznym postanowiono nadać wyższy status i zamknąć je w ramy nowego prawa. Wygląda to tak, jakby pod pretekstem Zielonego Ładu unijna administracja szykowała ostateczny, dyscyplinujący bat na państwa członkowskie.

Nowej regulacji mają być podporządkowane wszystkie unijne przepisy.

Oznacza to złamanie obowiązującej wciąż zasady, że prawnym fundamentem Unii Europejskiej są traktaty. Tworzy się niebezpieczny precedens. Jeśli uda się wprowadzić nadzwyczajny status prawny dla klimatu, zapewne pojawią się próby powtórzenia tego w innych dziedzinach. Będziemy mieli specjalne prawa o uchodźcach, eksploracji kosmosu, sztucznej inteligencji itp. Każdemu z nich ze względu na swoją wyjątkowość podporządkowane zostaną pozostałe przepisy. To będzie koniec Unii Europejskiej jaką znamy i jakiej chcemy, gdzie gwarancją stabilności i rozwoju jest akceptowany przez wszystkich porządek prawny, a nie doraźne interesy.

Czym grozi zburzenie równowagi kompetencyjnej między unijnymi instytucjami?

Prześledźmy to na przykładzie sposobu ustalania celów klimatycznych, a konkretnie redukcji dwutlenku węgla. Dotychczas takie decyzje zapadały na poziomie Rady Europejskiej. Jest oczywiste, że o tak ważnych regulacjach gospodarczych muszą decydować szefowie państw członkowskich. Teraz na stole pojawiła się propozycja, aby o skali i tempie redukcji CO2 decydowała Komisja Europejska. Może to doprowadzić do gospodarczej katastrofy, ponieważ brukselska administracja jest bardzo podatna na wpływ "zielonego" lobby. Wciąż obowiązuje 40 proc. redukcji dwutlenku węgla do 2030 roku, ale ten cel zapewne zostanie podwyższony.

Rozpoczął się propagandowy i ideologiczny wyścig na zasadzie "kto powie więcej".

Nie liczy się tutaj rozsądek lecz medialny poklask. Podczas posiedzeń niektórych komisji europarlamentu już pojawiają się absurdalne i nierealne propozycje redukcji CO2 o 70 proc. Pozostawienie tak ważnych decyzji tylko w rękach brukselskiej administracji to ogromne ryzyko, że nieformalny lobbing, polityczne naciski i presja ze strony ekoaktywistów wezmą górę nad odpowiedzialnością za unijną gospodarkę.

Jeden z największych absurdów prawa o klimacie polega na tym, że ma ono zostać przyjęte "w ciemno".

Nie ma jeszcze zbadanych i opisanych skutków przyspieszenia redukcji dwutlenku węgla. To nie jedyna zagadka. Nie wiemy jak Unia Europejska poradzi sobie z korona-kryzysem oraz jakie będą gospodarcze konsekwencje brexitu. Nie potrafimy sobie nawet wyobrazić, jaki efekt przyniesie nałożenie się tych trzech negatywnych zmiennych. Poruszamy się po omacku. Mimo tego, mamy przyjąć regulacje prawne, które mogą obniżyć i tak słabnącą konkurencyjność unijnej gospodarki, co doprowadzi do nieuchronnych, wewnętrznych konfliktów politycznych.

Wśród trzech decyzyjnych, unijnych instytucji Parlament Europejski uchodzi za najbardziej radykalny, jeśli chodzi o politykę klimatyczną.

Lecz nawet tutaj, coraz większa część deputowanych zaczyna mieć obawy, czy zmiany nie idą za szybko i za daleko. Debatę o prawie klimatycznym pilotuje komisja Ochrony Środowiska Naturalnego, Zdrowia Publicznego i Bezpieczeństwa Żywności (ENVI). Stąd też płyną najbardziej kontrowersyjne postulaty. Podczas ubiegłotygodniowego głosowania ENVI opowiedziała się za redukcją CO2 na poziomie 60 proc., choć pierwotna propozycja posła-sprawozdawcy mówiła o 65 proc. Bardziej odporna na radykalne nastroje jest Komisja Przemysłu, Badań Naukowych i Energii (ITRE). W oficjalnym stanowisku opowiedziała się co prawda za 55 proc. redukcją, ale debata miała wyjątkowo zacięty przebieg. Pierwotnie, poseł-sprawozdawca z ITRE zaproponował 50 proc. ograniczenia CO2 i przegrał tylko jednym głosem.

Bardzo trudno jest przewidzieć wynik październikowego głosowania.

Koalicja zielonych, socjalistów i liberałów rośnie ostatnio w siłę, ale być może eskalacja radykalizmu osiągnęła już w Parlamencie Europejskim punkt krytyczny. Po drugiej stronie są deputowani Europejskich Konserwatystów i Reformatorów oraz Europejskiej Partii Ludowej, czyli chadecji, która stanowi największą grupę w europarlamencie. Mówiąc bukmacherskim językiem szanse są pół na pół, ale trzeba mieć nadzieję, że tym razem rozsądek wygra z ideologią.

Dodaj nowy Komentarze ( 9 )

WIĘCEJ NA TEN TEMAT W SERWISACH TEMATYCZNYCH

KOMENTARZE ( 9 )


Autor: Eko 15.09.2020r. 12:23
Jedyna dla nas możliwość Polexit.
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: zgryz do eco 15.09.2020r. 14:49
A to wcale nie musi być takie trudne, ustalmy tylko, że nie cały, a "energetyczny polexit", czyli jakaś forma częściowego zawieszenia najgłupszych regulacji, jak np. BAT i CO2 dla elektrociepłowni. Politycy w dowolnym kraju to naród sprzedajny, ale i pragmatyczny. Będzie trochę krzyku, a potem uznaje się nowe status quo i walczy się o nowego wyborcę, więc stare problemy przestają być ważne zadziwiająco szybko.
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: zgryźliwy 15.09.2020r. 14:53
Ostrym, a sensownym ruchem byłoby oskarżenie Niemiec o przekraczanie granic dozwolonej pomocy publicznej pod płaszczykiem ekologii, bo i gdzie te granice obecnie są ? Należy dotować 5, 10, czy 20 % energii ? Należy dotować przez 5, 10, czy 20 lat ? Należy dotować do czasu wyjścia z fazy eksperymentu i osiągnięcia seryjnej produkcji ( czyż to już dawno nie nastąpiło ? ), czy też należy po prostu 100 % energii dotować już zawsze ?
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: Zorientowany 15.09.2020r. 16:06
Bat i tam takie. Chyba trzeba się z UE wypisać.
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: Energetyk 16.09.2020r. 09:27
A może by tak zamiast mówić o Polexicie, podyskutować o naszych możliwościach i wziąć się wreszcie do roboty na polu OZE ?
No bo wiatraków nie budujemy,bo psują pejzaż, PV jest jeszcze drogie, biomasa ma gnić wydzielając i tak CO2, a kotły dedykowane na biomasę w większości stoją i rdzewieją.
Czy w tym kraju znajdzie się jakiś decydent, który miałby chociażby zielone pojęcie o czym jest mowa w zakresie OZE i jakie są nasze możliwości na tym poletku ?
Wykorzystanie biomasy, uzupełnione o PV i wiatraki bez trudu pozwoliłoby Polsce uzyskać wskaźniki o których mowa w Brukseli i jeszcze zarobić na tym.
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: zgryźliwy 16.09.2020r. 13:50
A co, masz już sposób, jak produkować po zachodzie słońca w każdy bezwietrzny wieczór ? Biomasa to paliwo trudne, uzasadnienie ekologiczne naciągane, UE dawno by je zlikwidowała, gdyby nie fakt, że to podpora niemieckiego OZE, ale celem unijnych oszołomów jest na pewno likwidacja biomasy, atomu, węgla i gazu.
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: antymonopol 16.09.2020r. 14:56
Lepiej jest topić ciężkie miliardy w górniczą patolog ię związkową i wiecznie nierentowne górnictwo z najdroższym węglem na świecie z którego jest tylko coraz droższa energia i rosnący import tańszej niż inwestować w OZE i gaz z coraz tańszą energią.
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: Coala 17.09.2020r. 08:19
Kolega chyba nie rozumie słowa patologia. Pan ponadto zwyczajnie obraża ludzi z poziomu swojego biurka. A miał węglowy (ten polski także) jako energia z paliwa jest zdecydowanie tańszy niż energia z gazu. I to znacznie tańszy a na dodatek w zasadzie cała forsa zostaje w kraju bo za import usług i towarów zwyczajnie trzeba zapłacić i te pieniądze nigdy nie wrócą na polski rynek. Problem z węglem nie tkwi w kosztach jego wydobycia tylko w skrajnie wysokim jego opodatkowaniu. A na koniec mędrcze napisz czy Bełchatów to też patologia czy też nie? Bo ten temat mijasz szerokim łukiem, a to też energetyka. Tu jestem ciekaw twojej opinii.
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: antymonopol 18.09.2020r. 14:20
Kolega jak sądzę po tym propagandowym wpisie jest związkowcem albo z lobby węglowego i dlatego udaje że nic nie rozumie. Nasze państwowe górnictwo jest już nierentowne od 30 lat i jest jeszcze tylko dzię ki pomocy podatników. A przyczyną tego nie są wcale wysokie podatki tylko patologia czterech band które wymieniła Bieńkowska czyli zarządców, związkowców, handlarzy i naukowców. A węgiel z importu jest dużo tańszy i lepszy od naszego. Dlatego energie z nasze go najdroższego na świecie jest już droższa niż z gazu i dalej będzie szybko drożała. Dlatego zamiast dopłacać do nierentownego górnictwa trzeba je jak najszybciej zamknąć i sprowadzać z importu tańszy i lepszy węgiel tak jak to już zrobili dawno Anglicy, Francuzi, Niemcy i inni. Bo oni wiedzą już od dawna że górnictwo głębinowe w europie jest nieopłacalne.
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Dodaj nowy Komentarze ( 9 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Audax
Audax
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Innsoftcire
©2002-2020
mobilne cire
IT BCE