ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

KOMENTARZE

Mielczarski: Kompromis w energetyce. Trudny ale konieczny
17.09.2020r. 05:01

prof. dr hab. inż. Władysław Mielczarski, Politechnika Łódzka
Reformy energetyki nie należy zaczynać od górnictwa, ale od odpowiedzi na pytanie: jak dostarczymy w sposób ciągły i niezawodny energię elektryczną dla społeczeństwa i gospodarki. Nie tylko dziś, ale za 20 czy 50 lat. Znalezienie rozwiązania zależy od odpowiedzialności rządzących.

"Rząd wyczerpał możliwość gry na czas i doraźnego rozwiązania problemów sektora górnictwa. To czy dojdzie do protestów na Śląsku, teraz zależy od premiera1 " pisze tygodnik Polityka.

Energetyka to strategiczny filar gospodarki i niezbędny element działania społeczeństwa, dlatego jakiekolwiek gry na czas czy posyłanie na Śląsk niekompetentnych urzędników wyposażonych w nierealistyczne programy, jak Program Energetyki Polskiej to duży błąd odpowiedzialnych za gospodarkę urzędników.

Węgiel, do czasu wynalezienia innych zawsze dyspozycyjnych źródeł energii pozostanie podstawą polskiej gospodarki i gwarantem sprawnego funkcjonowania społeczeństwa, niezależnie jak długo potrwa znalezienie innego niezawodnego źródła energii, nawet jeżeli to będzie 100 czy 200 lat. Tak będzie w Polsce, Niemczech i dziesiątkach krajów całego świata z największymi gospodarkami na czele.

Program energetyki polskiej (PEP) jest zupełnie nierealny. Twierdzenie, że wiatraki na morzu (których nie mamy) wraz z elektrowniami jądrowymi (których też nie mamy) i gazem ziemnym, którego już obecnie ledwie starcza dla przemysłu i niewielkiej części energetyki, to bujanie w atomowych obłokach na podmuchach farm morskich. Program ten w sposób niemal służalczy wypełnia wszystkie zalecenia Zielonego Ładu, którego rządy krajów członkowskich w Unii Europejskiej nie biorą poważnie i robią swoje: rozbudowują odkrywki węgla brunatnego i budują nowe elektrownie węgla kamiennego.

Wśród energetycznych ekspertów europejskich panuje coraz większa świadomość niszczącego działania na gospodarki europejskie dogmatycznego podejścia do planów klimatycznych. W ciągu kilku kolejnych lat gospodarka europejska zostanie zdominowana przez dynamicznie rozwijające się gospodarki azjatyckie, południowo-amerykańskie czy nawet niektóre afrykańskie.

Klimat w Europie i na świecie podlega ciągłym zmianom. W nauce jest dobrze znana teoria cykli Milankovicia2 , która została wsparta dowodami z badań geologicznych. Jeżeli klimat ma się zmienić, to się zmieni i na to nic nie pomoże kilku bezrobotnych górników. Nie pomoże nawet "sprawiedliwa transformacja" która znaczne obszary Śląska i Zagłębia upodobni do dzielnicy Wałbrzycha o nazwie Biały Kamień3. Tam już "sprawiedliwa transformacja4" odbyła się.

Nie znajdziemy odpowiedzi na problemy polskiej energetyki uprawiając węglowy neokolonializm5 poprzez kupowanie węgla w krajach trzeciego świata lub kupując subsydiowaną energię elektryczną z krajów sąsiednich6.

Należy dobrze przygotować program dla polskiej energetyki rozważając wszystkie opcje, w tym Energetyczny Polexit, który jest łatwiejszy niż się powszechnie wydaje, i o nim też trzeba pomyśleć.

Przypisy:

1 Dominik Brodacki, Polityka Insight, "Fiasko z górnikami. Żądają spotkania z Premierem", Polityka, 16 września 2020 r.
https://www.polityka.pl/tygodnikpolityka/rynek/1971300,1,fiasko-z-gornikami-zadaja-spotkania-z-premierem.read

2 Cykle Milankovicia: https://pl.wikipedia.org/wiki/Cykle_Milankovicia

3 Katarzyna Duda, "Kiedyś tu było życie teraz jest tylko bieda", wyd. Polityczne, 2019,

4 Jakub Dymek wywiad z Katarzyną Dudą autorką książki " Kiedyś tu było życie teraz jest tylko bieda", Tygodnik Przegląd, 2019, https://www.tygodnikprzeglad.pl/stracili-prace-skonczylo-sie/

5 Mielczarski: Węglowy neokolonializm, CIRE, 15.06.2020r. https://www.cire.pl/item,199867,13,0,0,0,0,0,mielczarski-weglowy-neokolonializm.html

6 Mielczarski: Mity importu energii elektrycznej, CIRE, 01.09.2020 r. https://www.cire.pl/item,203523,13,0,0,0,0,0,mielczarski-mity-importu-energii-elektrycznej.html

Dodaj nowy Komentarze ( 17 )

KOMENTARZE ( 1 )


Autor: zgryźliwy 17.09.2020r. 15:32
No to zbuduj gaz i atom. Profesor wyraził pragmatyzm, a ty zmień zioło, bo za mocne bierzesz. Jasne, wystarczy tylko zbudować. Ale znakomitą większość energii w roku 2050 dostarczą wiatraki i foto. "Tylko tak troszeczkę " dostarczą magazyny energii. W związku z powyższym elektrownię węglową o mocy 4800 MW, składającą się z kotłów parowych, turbin i chłodni kominowych można na luzach zlikwidować, bo wystarczy zbudować elektrownię o mocy 4800 MW spalającą wodór, a składającą się z kotłów parowych, turbin parowych, turbin gazowych i chłodni kominowych, a zamiast placu węglowego wystarczy zbudować 30 dniowe zbiorniki na sprężony wodór, oraz kompresorownie z silnikami o mocy 20 000 MW zdolnymi szybko sprężać wodór z elektrolizerni, które trzeba zbudować wraz ze stosownym nadmiarem wiatraków i foto. Tych kopalń wodoru nie trzeba będzie dotować, bo nie będzie tam związków zawodowych. Całość z definicji będzie z budżetu narodowej agencji bezpieczeństwa, bo nikt normalny za to nie zapłaci.
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Dodaj nowy Komentarze ( 1 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Audax
Audax
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Innsoftcire
©2002-2021
mobilne cire
IT BCE