ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

OPINIE

Mielczarski: Kompromis w energetyce. Trudny ale konieczny
17.09.2020r. 05:01

prof. dr hab. inż. Władysław Mielczarski, Politechnika Łódzka
Reformy energetyki nie należy zaczynać od górnictwa, ale od odpowiedzi na pytanie: jak dostarczymy w sposób ciągły i niezawodny energię elektryczną dla społeczeństwa i gospodarki. Nie tylko dziś, ale za 20 czy 50 lat. Znalezienie rozwiązania zależy od odpowiedzialności rządzących.

"Rząd wyczerpał możliwość gry na czas i doraźnego rozwiązania problemów sektora górnictwa. To czy dojdzie do protestów na Śląsku, teraz zależy od premiera1 " pisze tygodnik Polityka.

Energetyka to strategiczny filar gospodarki i niezbędny element działania społeczeństwa, dlatego jakiekolwiek gry na czas czy posyłanie na Śląsk niekompetentnych urzędników wyposażonych w nierealistyczne programy, jak Program Energetyki Polskiej to duży błąd odpowiedzialnych za gospodarkę urzędników.

Węgiel, do czasu wynalezienia innych zawsze dyspozycyjnych źródeł energii pozostanie podstawą polskiej gospodarki i gwarantem sprawnego funkcjonowania społeczeństwa, niezależnie jak długo potrwa znalezienie innego niezawodnego źródła energii, nawet jeżeli to będzie 100 czy 200 lat. Tak będzie w Polsce, Niemczech i dziesiątkach krajów całego świata z największymi gospodarkami na czele.

Program energetyki polskiej (PEP) jest zupełnie nierealny. Twierdzenie, że wiatraki na morzu (których nie mamy) wraz z elektrowniami jądrowymi (których też nie mamy) i gazem ziemnym, którego już obecnie ledwie starcza dla przemysłu i niewielkiej części energetyki, to bujanie w atomowych obłokach na podmuchach farm morskich. Program ten w sposób niemal służalczy wypełnia wszystkie zalecenia Zielonego Ładu, którego rządy krajów członkowskich w Unii Europejskiej nie biorą poważnie i robią swoje: rozbudowują odkrywki węgla brunatnego i budują nowe elektrownie węgla kamiennego.

Wśród energetycznych ekspertów europejskich panuje coraz większa świadomość niszczącego działania na gospodarki europejskie dogmatycznego podejścia do planów klimatycznych. W ciągu kilku kolejnych lat gospodarka europejska zostanie zdominowana przez dynamicznie rozwijające się gospodarki azjatyckie, południowo-amerykańskie czy nawet niektóre afrykańskie.

Klimat w Europie i na świecie podlega ciągłym zmianom. W nauce jest dobrze znana teoria cykli Milankovicia2 , która została wsparta dowodami z badań geologicznych. Jeżeli klimat ma się zmienić, to się zmieni i na to nic nie pomoże kilku bezrobotnych górników. Nie pomoże nawet "sprawiedliwa transformacja" która znaczne obszary Śląska i Zagłębia upodobni do dzielnicy Wałbrzycha o nazwie Biały Kamień3. Tam już "sprawiedliwa transformacja4" odbyła się.

Nie znajdziemy odpowiedzi na problemy polskiej energetyki uprawiając węglowy neokolonializm5 poprzez kupowanie węgla w krajach trzeciego świata lub kupując subsydiowaną energię elektryczną z krajów sąsiednich6.

Należy dobrze przygotować program dla polskiej energetyki rozważając wszystkie opcje, w tym Energetyczny Polexit, który jest łatwiejszy niż się powszechnie wydaje, i o nim też trzeba pomyśleć.

Przypisy:

1 Dominik Brodacki, Polityka Insight, "Fiasko z górnikami. Żądają spotkania z Premierem", Polityka, 16 września 2020 r.
https://www.polityka.pl/tygodnikpolityka/rynek/1971300,1,fiasko-z-gornikami-zadaja-spotkania-z-premierem.read

2 Cykle Milankovicia: https://pl.wikipedia.org/wiki/Cykle_Milankovicia

3 Katarzyna Duda, "Kiedyś tu było życie teraz jest tylko bieda", wyd. Polityczne, 2019,

4 Jakub Dymek wywiad z Katarzyną Dudą autorką książki " Kiedyś tu było życie teraz jest tylko bieda", Tygodnik Przegląd, 2019, https://www.tygodnikprzeglad.pl/stracili-prace-skonczylo-sie/

5 Mielczarski: Węglowy neokolonializm, CIRE, 15.06.2020r. https://www.cire.pl/item,199867,13,0,0,0,0,0,mielczarski-weglowy-neokolonializm.html

6 Mielczarski: Mity importu energii elektrycznej, CIRE, 01.09.2020 r. https://www.cire.pl/item,203523,13,0,0,0,0,0,mielczarski-mity-importu-energii-elektrycznej.html

Dodaj nowy Komentarze ( 17 )

KOMENTARZE ( 7 )


Autor: ZZSolidarność80 17.09.2020r. 09:16
Opary absurdu, w których buja Pan Profesor, są kosmiczne.

1. Polski węgiel energetyczny jest NAJDROŻSZY NA ŚWIECIE. Nie dzieje się to z powodu spisków lóż masońskich czy "tych obrzydliwych eurokratów", ale z powodu przerostu etatyzacji w PGG i coraz gorszych warunków wydobycia. W normalnym świecie energetyka kupiłaby tańszy węgiel z importu, a górnictwo zoptymalizowałoby kopalnie. U nas lepiej jest strajkować i ciągnąć pomoc publiczną.

2. Nawet przy tym najdroższym węglu na świecie kopalnie Ruda i Wujek są nierentowne na tyle, że ciągną pod wodę jeszcze w miarę rentowny Rybnik.

3. W jakim państwie UE buduje się teraz elektrownia węglowa? Datteln to słaby przykład, bo elektrownia była w budowie od bodajże 2007 roku, kilkukrotnie wstrzymywana przez ekologów.

4. Jak nie mamy atomu i morskich wiatraków, to trzeba zbudować

5. Inne niż węgiel dyspozycyjne źródła energii wynaleziono jakieś 60 lat temu - gaz i atom. Co do źródeł gazu: w budowie jest baltic pipe, planowana jest rozbudowa terminalu LNG.

A co do roli węgla w gospodarkach - jakieś 2 lata temu pisał Pan Profesor, że Niemcy nie dopuszczą do cen CO2 powyżej 15€, bo zarżną swoją gospodarkę. Dzisiaj mamy CO2 po 30€, gospodarka niemiecka jakoś się trzyma, a co więcej ci sami Niemcy mówią w UE o podniesieniu celu redukcji CO2 na 2030 do 55%.
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: Stary energetyk 17.09.2020r. 11:42
Piszesz: "Jak nie mamy atomu i morskich wiatraków, to trzeba zbudować" Czy ten obowiązek wynika z jakiejś uchwały plenum zielonej partii, czy to wspólne działania lobbystów francuskich (atom) i niemieckich (wiatraki)?
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: Energetyk 17.09.2020r. 14:06
Na szczęście dosypywanie na silę do nierentownych kopalń, bo górnicy za strajkują, też nie wynika z uchwał czy ustaw. A budowa nowoczesnych nisko lub zero emisyjnych źródeł ma perspektywy rozwoju i zysku w przeciwieństwie do nierentownych kopalń.
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: Energetyk 17.09.2020r. 14:01
Cykle Milankovicia w XIX wieku przewidują spadek 0,01 stopnia Celsjusza, wobec wzrostu w XX o 0,5 stopnia spowodowanego globalnym ociepleniem wyglądają miernie. Podejście że klimat jak ma się zmienić to i tak się zmieni jest dość popularne, w szczególności wśród denialistów katastrofy klimatycznej.
Należy ratować górników poprzez sprawiedliwą transformacje, a nie na siłę podtrzymywać pod kroplówką nierentowne kopalnie.
Autor nie pierwszy raz widzi wady kupowania taniej "importowanej" energii, pomimo jej stabilizującego wpływu na polski rynek oraz niewątpliwe korzyści z obliga giełdowego. Rozważania energetycznego Polexitu, wyglądaja przynajmniej ciekawie w kontekście paneuropejskiej integracji rynku energii elektrycznej.
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: zgryźliwy 17.09.2020r. 15:47
Energetyczny polexit sam się zrealizuje metodą faktów dokonanych. Można wprowadzić surowe przepisy regulujące składowanie śmieci, ale jeśli są nierealne, to na końcu mamy "magazynowanie w chmurze", jak to się stało ostatnio w Sosnowcu. Jeśli my mamy wymienić 85 % elektrowni, a Niemcy 30 % elektrowni, to chyba jest jasne, że forsowanie takiego samego terminu osiągnięcia "neutralności" w stosunku do wszystkich krajów jednocześnie jest nierealne i trzeba co najmniej negocjować inne ścieżki czasowe, bo zapis będzie martwy.
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: zgryźliwy 17.09.2020r. 15:32
No to zbuduj gaz i atom. Profesor wyraził pragmatyzm, a ty zmień zioło, bo za mocne bierzesz. Jasne, wystarczy tylko zbudować. Ale znakomitą większość energii w roku 2050 dostarczą wiatraki i foto. "Tylko tak troszeczkę " dostarczą magazyny energii. W związku z powyższym elektrownię węglową o mocy 4800 MW, składającą się z kotłów parowych, turbin i chłodni kominowych można na luzach zlikwidować, bo wystarczy zbudować elektrownię o mocy 4800 MW spalającą wodór, a składającą się z kotłów parowych, turbin parowych, turbin gazowych i chłodni kominowych, a zamiast placu węglowego wystarczy zbudować 30 dniowe zbiorniki na sprężony wodór, oraz kompresorownie z silnikami o mocy 20 000 MW zdolnymi szybko sprężać wodór z elektrolizerni, które trzeba zbudować wraz ze stosownym nadmiarem wiatraków i foto. Tych kopalń wodoru nie trzeba będzie dotować, bo nie będzie tam związków zawodowych. Całość z definicji będzie z budżetu narodowej agencji bezpieczeństwa, bo nikt normalny za to nie zapłaci.
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: antymonopol 17.09.2020r. 18:51
Do 2030 roku wszystkie kraje UE oprócz nas i Niemie c zlikwidują elektrownie węglowe bo wtedy będą już nieopłacalne a Niemcy zrobią to najpóżniej do 2038 roku. Wtedy my zostaniemy z najdroższą energią w europie bo przecież Duda mówi że mamy węgla jeszcze na 200 lat. A jak znowu przegramy głosowanie 27:1 to wtedy już nas z niej wywalą z UE na zbity pysk i wtedy będą nareszcie szczęśliwi wszyscy zgryżliwii inni lobbyści węglowi.
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Dodaj nowy Komentarze ( 7 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Audax
Enotec
Gazterm
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Innsoftcire
©2002-2021
mobilne cire
IT BCE