Mielczarski: Kompromis w energetyce. Trudny ale konieczny
17.09.2020r. 05:01
prof. dr hab. inż. Władysław Mielczarski, Politechnika Łódzka

Reformy energetyki nie należy zaczynać od górnictwa, ale od odpowiedzi na pytanie: jak dostarczymy w sposób ciągły i niezawodny energię elektryczną dla społeczeństwa i gospodarki. Nie tylko dziś, ale za 20 czy 50 lat. Znalezienie rozwiązania zależy od odpowiedzialności rządzących.
"Rząd wyczerpał możliwość gry na czas i doraźnego rozwiązania problemów sektora górnictwa. To czy dojdzie do protestów na Śląsku, teraz zależy od premiera1 " pisze tygodnik Polityka.
Energetyka to strategiczny filar gospodarki i niezbędny element działania społeczeństwa, dlatego jakiekolwiek gry na czas czy posyłanie na Śląsk niekompetentnych urzędników wyposażonych w nierealistyczne programy, jak Program Energetyki Polskiej to duży błąd odpowiedzialnych za gospodarkę urzędników.
Węgiel, do czasu wynalezienia innych zawsze dyspozycyjnych źródeł energii pozostanie podstawą polskiej gospodarki i gwarantem sprawnego funkcjonowania społeczeństwa, niezależnie jak długo potrwa znalezienie innego niezawodnego źródła energii, nawet jeżeli to będzie 100 czy 200 lat. Tak będzie w Polsce, Niemczech i dziesiątkach krajów całego świata z największymi gospodarkami na czele.
Program energetyki polskiej (PEP) jest zupełnie nierealny. Twierdzenie, że wiatraki na morzu (których nie mamy) wraz z elektrowniami jądrowymi (których też nie mamy) i gazem ziemnym, którego już obecnie ledwie starcza dla przemysłu i niewielkiej części energetyki, to bujanie w atomowych obłokach na podmuchach farm morskich. Program ten w sposób niemal służalczy wypełnia wszystkie zalecenia Zielonego Ładu, którego rządy krajów członkowskich w Unii Europejskiej nie biorą poważnie i robią swoje: rozbudowują odkrywki węgla brunatnego i budują nowe elektrownie węgla kamiennego.
Wśród energetycznych ekspertów europejskich panuje coraz większa świadomość niszczącego działania na gospodarki europejskie dogmatycznego podejścia do planów klimatycznych. W ciągu kilku kolejnych lat gospodarka europejska zostanie zdominowana przez dynamicznie rozwijające się gospodarki azjatyckie, południowo-amerykańskie czy nawet niektóre afrykańskie.
Klimat w Europie i na świecie podlega ciągłym zmianom. W nauce jest dobrze znana teoria cykli Milankovicia2 , która została wsparta dowodami z badań geologicznych. Jeżeli klimat ma się zmienić, to się zmieni i na to nic nie pomoże kilku bezrobotnych górników. Nie pomoże nawet "sprawiedliwa transformacja" która znaczne obszary Śląska i Zagłębia upodobni do dzielnicy Wałbrzycha o nazwie Biały Kamień3. Tam już "sprawiedliwa transformacja4" odbyła się.
Nie znajdziemy odpowiedzi na problemy polskiej energetyki uprawiając węglowy neokolonializm5 poprzez kupowanie węgla w krajach trzeciego świata lub kupując subsydiowaną energię elektryczną z krajów sąsiednich6.
Należy dobrze przygotować program dla polskiej energetyki rozważając wszystkie opcje, w tym Energetyczny Polexit, który jest łatwiejszy niż się powszechnie wydaje, i o nim też trzeba pomyśleć.
Przypisy:
1 Dominik Brodacki, Polityka Insight, "Fiasko z górnikami. Żądają spotkania z Premierem", Polityka, 16 września 2020 r.
https://www.polityka.pl/tygodnikpolityka/rynek/1971300,1,fiasko-z-gornikami-zadaja-spotkania-z-premierem.read
2 Cykle Milankovicia: https://pl.wikipedia.org/wiki/Cykle_Milankovicia
3 Katarzyna Duda, "Kiedyś tu było życie teraz jest tylko bieda", wyd. Polityczne, 2019,
4 Jakub Dymek wywiad z Katarzyną Dudą autorką książki " Kiedyś tu było życie teraz jest tylko bieda", Tygodnik Przegląd, 2019, https://www.tygodnikprzeglad.pl/stracili-prace-skonczylo-sie/
5 Mielczarski: Węglowy neokolonializm, CIRE, 15.06.2020r. https://www.cire.pl/item,199867,13,0,0,0,0,0,mielczarski-weglowy-neokolonializm.html
6 Mielczarski: Mity importu energii elektrycznej, CIRE, 01.09.2020 r. https://www.cire.pl/item,203523,13,0,0,0,0,0,mielczarski-mity-importu-energii-elektrycznej.html