ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

KOMENTARZE

Digitalizacja rynków energii i algotrading - matematycy na rynkach giełdowych
21.09.2020r. 05:44

Grzegorz Żarski, Towarowa Giełda Energii
Handel automatyczny i handel algorytmiczny to obecnie dominujące trendy na europejskich parkietach rynków energii, CO2 oraz paliw. Zautomatyzowane systemy transakcyjne znane są z sektora finansowego, funkcjonują głównie w handlu tzw. wysokiej częstotliwości i pukają do krajowego rynku energii elektrycznej w Polsce.

Handel algorytmiczny na giełdach

Rewolucja handlu algorytmicznego na świecie rozpoczęła się około 2009 roku. W oparciu o ten trend powstały zupełnie nowe podmioty giełdowe, jak chociażby platformy MTF.

Wdrożenie w 2016 roku programów HVP (High Volatility Providers) dla pośredników i HVF (High Volatility Funds) dla inwestujących na własny rachunek, które oferują preferencyjne warunku dla handlu algorytmicznego, przyciągnęło podmioty do HFT na GPW. Spółka udostępniła również usługi kolokacji i usługi wspierające. Usługi są przeznaczone dla podmiotów wykorzystujących automatyczne systemy handlu, chcących zagwarantować sobie i swoim klientom najszybszy dostęp do rynków GPW. Oferta ta w dziedzinie usług technologicznych i nowoczesnych rozwiązań dla rynku była atrakcyjna i cieszyła się zainteresowaniem klientów z Polski i z zagranicy. Opis tej usługi wpasowuje się idealnie w opis handlu wysokiej częstotliwości - high frequency trading. To metoda handlu polegająca na błyskawicznym wypełnianiu zleceń, które docierają do serwera giełdy. Podmiot handlujący w technice HFT może zawierać dziesiątki lub nawet setki transakcji na minutę zadowalając się czasem zyskiem mniejszym od jednego grosza.

Rynek energii i gazu z algotradingiem

Metody i systemy HFT, algo i autotradingu pojawiły się w branży energetycznej i rozprzestrzeniają się wszędzie tam, gdzie realizuje się handel w czasie rzeczywistym, i gdzie dostępna jest odpowiednia płynność np. na rynku dnia bieżącego w Polsce w modelu XBID.

Rosnący udział w obrotach handlu algorytmicznego jest łatwy do zrozumienia. Autotraderzy mogą szybciej reagować na informacje rynkowe, skuteczniej zarządzać portfelem oraz ryzykiem rynkowym. Jest to szczególnie widoczne na rynku intraday, który umożliwia szybką reakcję na zmieniające się zapotrzebowanie lub produkcję energii elektrycznej, poprzez składanie zleceń na tym rynku. Dochodzi również kwestia uniknięcia wpływu tzw. czynnika ludzkiego ponieważ po pierwsze postępująca automatyzacja ogranicza ryzyka operacyjne, błędów ludzkich, ale i również wspomaga problemy decyzyjne, szczególnie gdy wpływ czasu jest tak istotny dla realizacji transakcji.

Na coraz bardziej konkurencyjnym rynku spółki obrotu mogą stosować algorytmy w celu obniżenia kosztów handlu przy jednoczesnej poprawie jego efektywności. Mogą funkcjonować 24 godziny na dobę, wspierane narzędziami data governance weryfikujących poprawność danych analitycznych, a udział człowieka sprowadzony jest do właściwego nadzoru nad każdym z elementów automatyzacji procesu handlu, tj. od powzięcia informacji o bieżącym zapotrzebowaniu lub produkcji, po nominowanie transakcji i przekazanie wszelkich wymaganych informacji do operatora sieci przesyłowej lub w przypadku bardziej rozwiniętych rynków również operatora sieci dystrybucyjnej. Wydaje się, że auto-trading to narzędzie, które może być dopasowane do każdej skali działalności i być podstawą różnych modeli biznesowych, nie tylko spółek obrotu, ale również bezpośredniego udziału na rynku mniejszych wytwórców oraz energochłonnych odbiorców energii, ograniczając niezbędne zasoby ludzie to prowadzenia procesu zakupu lub sprzedaży energii.

Platformy transakcyjne nowej generacji

Zarówno handel automatyczny, jak i handel algo szybko będą się rozwijać w sektorze energetycznym. Zautomatyzowany handel w energetyce wymaga jednak więcej niż zestawu algorytmów. Potrzebuje platform handlowych do integracji złożonych infrastruktur IT i różnorodnych procesów komunikacyjnych, a następnie monitorowania i utrzymywania ich przez całą dobę. Narzędzia do autotradingu mogą być również podstawą przyszłych, w pełni zdigitalizowanych modeli biznesowych w handlu energią. Odpowiedzią na te zagadnienia jest dostosowanie się Towarowej Giełdy Energii do automatycznej formy handlu. Obecnie TGE umożliwia tego rodzaju handel elektroniczny (co do zasady obecnie trudno znaleźć giełdy, które nie prowadzą handlu w sposób elektroniczny) na wielu prowadzonych rynkach za pośrednictwem dedykowanych interfejsów tzw. API i jednocześnie rozwija narzędzia pod kątem zarówno prowadzenia algo- i autotradingu, jak i samego nadzoru i kontroli podmiotów celem identyfikowania zachowań mających znamiona manipulacji lub innych działań niedozwolonych. Narzędzia te muszą być stale rozwijane, aby nadążać za potrzebami rynku, nie tylko podmiotów stosujących algotrading, ale i również podmiotów za pośrednictwem platform do handlu, które nie posiadają takiej funkcjonalności, aby zapewnić transparentny oraz równoprawny dostęp do rynku, co jest podstawą funkcjonowania TGE.

Reasumując, nie jest potrzebna specjalna wiedza o rynku energii elektrycznej, czy gazu, aby zdać sobie sprawę, że automatyczny handel rozprzestrzeni się w świecie energii. Można raczej zapytać nie czy, a kiedy zostanie on zaimplementowany szeroko przez biznes. Czy pojawią się nowe start-upy, czy obecny biznes będzie się dostosowywał, zobaczymy w przyszłości.

Dodaj nowy Komentarze ( 2 )

KOMENTARZE ( 2 )


Autor: Egon 22.09.2020r. 08:07
A jak wszyscy będą mieli dobre matematyczne algorytmy to będzie klawo jak cholera. I kto będzie zyskiwał? Ci co te... pełna treść komentarza
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: liczyk 24.09.2020r. 13:56
zysk sprzedawcy jest stratą kupującego.
30 000 USD zysku to jedno 80 letnie życie ludzkie
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Dodaj nowy Komentarze ( 2 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
ALMiG
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Audax
Tauron
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Gazterm
Innsoftcire
©2002-2020
mobilne cire
IT BCE