ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Kurtyka: pracujemy nad nowym pilotażem dla gmin dotyczącym niskiej emisji
18.09.2020r. 17:46

Ministerstwo Klimatu pracuje nad nowym programem pilotażowym dla gmin szczególnie dotkniętych problemem smogu - poinformował w piątek po południu minister klimatu Janusz Kurtyka w Pszczynie. Ta śląska gmina miejsko-wiejska miałaby być jednym z prekursorów pilotażu.

Kurtyka wystąpił na briefingu po spotkaniu z zastępcą burmistrza Pszczyny Barbarą Sopot-Zembok oraz m.in. wojewodą śląskim Jarosławem Wieczorkiem. Jak mówił, to początek współpracy zmierzającej do tego, aby Pszczyna "mogła w sposób radykalny podnieść jakość życia poprzez jak najdalej idące wyeliminowanie niskiej emisji".

"To jest miasto, gmina, która szczególnie z tym problemem boryka się, ale również to jest miejsce, które wykazuje (...) ogromną aktywność" - wskazał minister.

Jak wyjaśniał, chociaż program Czyste Powietrze prowadzi do poprawy jakości życia i czystości powietrza w wielu miejscach, ministerstwo klimatu chce "w sposób szczególny wyjść naprzeciw takim gminom, jak Pszczyna, które łączą w sobie aktywność i ogromne wyzwania, jeśli chodzi o czyste powietrze - i zaproponować dodatkowe wsparcie: podwyższone korzyści finansowe dla mieszkańców tych gmin".

"Naliczyliśmy jeszcze 260 takich gmin" - uściślił Kurtyka, dodając w innym miejscu, że 108 z nich znajduje się w woj. śląskim.

Zapowiedział kolejne spotkanie przedstawicieli resortu, pszczyńskiego samorządu, wojewody, z udziałem Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, "aby taki pilotażowy program dla Pszczyny zbudować i abyśmy mogli wykorzystać to pełne instrumentarium środków, jakie - jako Ministerstwo Klimatu i rząd - oddajemy do dyspozycji gmin".
Nawiązał przy tym do przyjętej w czwartek ustawy o termomodernizacji, mającej m.in. wesprzeć program Stop Smog, który w nowej odsłonie będzie zarządzany przez ministra klimatu. Wyraził nadzieję, że dzięki temu do samorządów trafi więcej środków.

Przypomniał też, że od 1 października wejdzie w życie ustawa zmieniająca program Czyste Powietrze, aby docierał on także do najuboższych. Nawiązując do rozmowy z wiceburmistrz Pszczyny i wojewodą wskazał, że chodzi o wyzwanie nie tylko finansowe, ale też społeczne - w przypadku tej gminy dotarcia do wszystkich 9 tys. tamtejszych domów, które nadal korzystają z ogrzewania węglowego.

"Od 1 października gmina będzie miała tu ogromną rolę, wydając zaświadczenia dla najuboższych i wspólnie z NFOŚiGW docierając do gospodarstw domowych" - zaznaczył Kurtyka.

Jak dodał, w kontekście nowego pilotażu konieczna będzie współpraca z gminami. "Np. w przypadku gminy Pszczyna mamy 11 tys. gospodarstw domowych podłączonych do sieci gazowej, ale tylko 4 tys. gospodarstw domowych, które korzystają z ogrzewania gazowego. Oznacza to, że 7 tys. gospodarstw, mając dostęp do sieci gazowej, nie korzysta z możliwości ogrzewania gazowego" - obrazował.

"Oczekujemy wtedy pewnej oceny ze strony gminy i lokalnej specyfiki, czy wszyscy spośród nich powinni czy mogą przejść na ogrzewanie gazowe, czy może z innych względów, np. dostępu do sieci ciepłowniczych czy dostępności nowych rozwiązań, jak pompy ciepła, część z nich może pójść w inne rozwiązania. To będzie wymagało specyficznej dyskusji, którą chcemy gminom zaproponować" - dodał.

Dodaj nowy Komentarze ( 2 )

KOMENTARZE ( 2 )

Rozwiń (Pełna treść komentarza)
Autor: zgryźliwy 19.09.2020r. 11:06
Tylko bez fotowoltaiki! Przypominam na litość boską, fotowoltaika produkuje prąd latem, a nie ciepło zimą. Zimą to... pełna treść komentarza
Odpowiedzi: 1 | Najnowsza odpowiedź: 20-09-2020r. 10:22 ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Dodaj nowy Komentarze ( 2 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
ALMiG
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Audax
Tauron
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Gazterm
Innsoftcire
©2002-2020
mobilne cire
IT BCE