ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

MAEA w optymistycznym scenariuszu prognozuje niemal podwojenie mocy jądrowych do 2050 r.
21.09.2020r. 13:44

Międzynarodowa Agencja Energii Atomowej (MAEA) opublikowała swoje najnowsze prognozy dotyczące trendów w energetyce jądrowej do 2050 r. W porównaniu z rokiem poprzednim tegoroczne prognozy pozostają w dużej mierze niezmienione. W scenariuszu optymistycznym analitycy MAEA spodziewają się wzrostu globalnych mocy jądrowych w zakresie wytwarzania energii elektrycznej o 82 proc. do 715 GWe. W niskim scenariuszu mogą one zmniejszyć się o 7 proc. do 363 GWe.

Czterdziesta edycja raportu MAEA zatytułowanego Energy, Electricity and Nuclear Power Estimates for the Period up to 2050 przedstawia szczegółowe globalne trendy w energetyce jądrowej według regionów. Analiza przedstawia wysokie i niskie prognozy dotyczące jądrowych zdolności wytwórczych energii elektrycznej, które odzwierciedlają różne scenariusze światowego wykorzystania tego niskoemisyjnego źródła energii.

"Najnowsze roczne prognozy MAEA pokazują, że energetyka jądrowa będzie nadal odgrywać kluczową rolę w światowym bilansie energii niskoemisyjnej, a globalna moc generacji jądrowej w optymistycznym scenariuszu wzrośnie prawie dwukrotnie do 2050 r. Łagodzenie zmian klimatycznych pozostaje głównym potencjalnym czynnikiem odpowiedzialnym za utrzymanie i rozszerzenie wykorzystania energii jądrowej"- powiedział dyrektor generalny MAEA Rafael Mariano Grossi.

W latach 2019-2050 globalna produkcja energii elektrycznej wzrośnie ponad dwukrotnie, przewyższając wzrost zdolności generacji jądrowej nawet w scenariuszu optymistycznym. Dlatego eksperci MAEA spodziewają się, że udział energetyki jądrowej we wszystkich źródłach energii elektrycznej pozostanie stabilny lub spadnie. W 2019 roku energetyka jądrowa dostarczyła 10,4 proc. światowej energii elektrycznej.

Według raportu, aby energetyka jądrowa osiągnęła 11 proc. udział w produkcji energii elektrycznej do 2050 r., jak zakłada wysoki scenariusz, potrzebne jest "natychmiastowe i skoordynowane działanie"- stwierdziła MAEA. W scenariuszu pesymistycznym udział energii jądrowej w światowej produkcji energii elektrycznej mógłby spaść do około 6 proc.

Zobowiązania podjęte w ramach Porozumienia Paryskiego z 2016 r. w sprawie zmian klimatycznych i inne inicjatywy mogą wspierać rozwój energetyki jądrowej, pod warunkiem ustanowienia niezbędnych polityk energetycznych i projektów rynkowych w celu ułatwienia inwestycji w dyspozycyjne technologie niskoemisyjne - stwierdziła MAEA. Ponadto energetyka jądrowa mogłaby umożliwić rozwiązanie problemów związanych z pokryciem wzrostu zapotrzebowania na energię elektryczną, poprawą jakości powietrza, bezpieczeństwem dostaw energii i zmiennością cen innych paliw - dodaje agencja.

Około dwie trzecie reaktorów jądrowych działa od ponad 30 lat, co wskazuje na potrzebę uruchamiania nowych mocy jądrowych, aby zrównoważyć wyłączenia ze względu na wiek reaktorów. Nadal nie ma pewności, co do wymiany dużej liczby reaktorów, które mają zostać wycofane z eksploatacji około 2030 r. i później, szczególnie w Ameryce Północnej i Europie. Coraz większa liczba reaktorów obejmowana jest programami zarządzania starzeniem się i długoterminowej eksploatacji (long term operation, LTO).

Przemawiając 15 września, w ramach spotkania ministerialnego, poświęconego czystej energii 11th Clean Energy Ministerial, na sesji dotyczącej roli energii jądrowej w osiąganiu elastyczności w czystych systemach energetycznych Flexibility in Clean Energy Systems: The Enabling Roles of Nuclear Energy - Grossi powiedział, że optymistyczny (wysoki) scenariusz byłby "dużym skokiem, ambitnym scenariuszem, ale tak naprawdę nie niemożliwym do realizacji".
Programy wydłużania okresu pracy istniejących wielkoskalowych elektrowni jądrowych już są realizowane i rozwijane, na przykład w USA. "Nie zdziwiłbym się, gdybyśmy pod względem okresu działania niektórych z nich doszli do stulecia" - powiedział.

Z 53 reaktorów jądrowych budowanych obecnie w 19 krajach, dziewięć znajduje się w nowych krajach jądrowych - Bangladeszu, Białorusi, Turcji i Zjednoczonych Emiratach Arabskich - dodał.

Elektrownia Barakah w Zjednoczonych Emiratach Arabskich to obecnie "wielki temat", powiedział, ponieważ "zaledwie kilka lat temu byłby to być może przedmiot utopijnych scenariuszy, aby zobaczyć energetykę jądrową w jednym z krajów w Zatoce".

W ubiegłym miesiącu Zjednoczone Emiraty Arabskie podłączyły do sieci pierwszy z czterech jądrowych bloków energetycznych w EJ Barakah, a budowa pozostałych jest "bardzo zaawansowana", stwierdził. Także Białoruś w zeszłym miesiącu zakończyła załadunek paliwa do pierwszego z dwóch reaktorów, które buduje w Ostrowcu.

"Współpracowaliśmy bardzo blisko z tymi dwoma krajami w oparciu o wytyczne, metodologię, którą nazywamy podejściem kamieni milowych (Milestones Approach), która pomaga państwom początkującym we wdrażaniu energii jądrowej postępować krok po kroku. Małżeństwo jądrowe to małżeństwo na stulecie, więc kraje naprawdę potrzebują przygotować swoją infrastrukturę w bardzo kompleksowy sposób" - powiedział.

"Zapewniamy również tym krajom usługi przeglądu infrastruktury i, co ciekawe, jesteśmy dość zaawansowani w udzielaniu tych wskazówek trzem bardzo interesującym krajom, które poważnie rozpoczynają przygotowania do wdrożenia - Sri Lance, Uzbekistanowi i Kenii. Drugi kraj afrykański, poza RPA, który jest potwierdzonym krajem jądrowym, to Egipt. Zajmuje się on konsekwentnie budową swojej pierwszej elektrowni jądrowej. Byłem z prezydentem Al-Sissim kilka miesięcy temu w El Dabaa, gdzie powstanie ona w ciągu najbliższych kilku lat".

Dodaj nowy Komentarze ( 0 )

WIĘCEJ NA TEN TEMAT W SERWISACH TEMATYCZNYCH

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
ALMiG
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Audax
Tauron
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Gazterm
Innsoftcire
©2002-2020
mobilne cire
IT BCE