ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Senat Australii zaleca przyjęcie projektu ustawy o odpadach promieniotwórczych
22.09.2020r. 12:19

Australijska komisja senacka zaleciła parlamentowi przyjęcie ustawy, która wyznacza Napandee w Australii Południowej, jako miejsce składowania nisko- i średnioaktywnych odpadów promieniotwórczych. Proces lokalizacji obiektu do bezpiecznego unieszkodliwiania niskoaktywnych odpadów promieniotwórczych i tymczasowego składowania odpadów średnioaktywnych trwa od czterech.

Senat przekazał w lutym postanowienia ustawy do komisji, aby umożliwić Parlamentowi i innym zainteresowanym stronom dalsze zaangażowanie się w tę sprawę - powiedział Keith Pitt, australijski minister ds. zasobów, wody i Północnej Australii. "Doceniamy raport przekazany dziś przez komisję. Dziękujemy jej członkom za ich pracę i wyrażamy uznanie dla przedstawionych zaleceń. - dodał.

Według projektu zmian Ustawy o postępowaniu z krajowymi odpadami promieniotwórczymi z 2012 r. miałby powstać Krajowy Zakład Gospodarki Odpadami Promieniotwórczymi (National Radioactive Waste Management Facility, NRWMF) przeznaczony do trwałego unieszkodliwiania niskoaktywnych odpadów promieniotwórczych i czasowego składowania odpadów średnioaktywnych. Ponadto określony zostanie sposób wyboru lokalizacji zakładu i nabycia terenu pod obiekt.

Komisja przeprowadziła cztery wysłuchania publiczne i otrzymała 105 zgłoszeń oraz ponad 3600 korespondencji w odpowiedzi na zapytanie. W swoim raporcie końcowym rekomenduje przyjęcie ustawy bez dalszych poprawek. Zaleca również Australijskiej Agencji Odpadów Promieniotwórczych (Australian Radioactive Waste Agency, ARWA) "omówienie tych kwestii i znalezienie sposobu na prowadzenie ciągłych konsultacji" z Barngarla Determination Aboriginal Corporation.
Australia nie produkuje energii elektrycznej w elektrowniach jądrowych, ale ma duże doświadczenie w eksploatacji reaktorów badawczych i produkcji radioizotopów do stosowania w medycynie, pracach badawczych i w przemyśle. Według Światowego Stowarzyszenia Jądrowego (World Nuclear Association, WNA), kraj ten produkuje rocznie około 45 metrów sześciennych głównie niskoaktywnych odpadów promieniotwórczych z produkcji i stosowania izotopów promieniotwórczych. Odpady te są obecnie składowane w ponad stu miejscach w całym kraju, w tym w placówkach naukowych, szpitalach i uniwersytetach. Sześć miejsc zostało zakwalifikowanych do lokalizacji krajowego składowiska dla obu kategorii odpadów, a po procesie trwającym około 28 lat Napandee, niedaleko Kimba, zostało na początku tego roku określone przez rząd, jako preferowane miejsce dla obiektu unieszkodliwiania odpadów niskoaktywnych.

Agencja ARWA została utworzona w lipcu, aby zarządzać wszystkimi odpadami promieniotwórczymi w Australii i kierować procesem budowy National Radioactive Waste Management Facility. Będzie ona również prowadzić oddzielny proces budowy w kraju obiektu do trwałego unieszkodliwiania odpadów średnioaktywnych. Prawdopodobnie będzie to głęboki obiekt geologiczny zlokalizowany w innym miejscu.

Dodaj nowy Komentarze ( 0 )

WIĘCEJ NA TEN TEMAT W SERWISACH TEMATYCZNYCH

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
ALMiG
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Audax
Tauron
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Gazterm
Innsoftcire
©2002-2020
mobilne cire
IT BCE