ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Chiny zamierzają osiągnąć neutralność klimatyczną w 2060 roku
23.09.2020r. 16:09 23.09.2020r. 07:51

Jak czytamy w portalu Gramwzielone.pl, największy na świecie emitent CO2 zobowiązał się, że do 2060 roku osiągnie neutralność klimatyczną, niemal całkowicie redukując swoje emisje dwutlenku węgla i równoważąc pozostałe emisje np. dzięki zastosowaniu technologii CCS. Szczytowy poziom emisji Państwo Środka ma osiągnąć przed rokiem 2030.

Pierwsze zobowiązania do ograniczania emisji CO2 Chińczycy przyjęli podczas negocjacji prowadzonych z amerykańską administracją pod kierownictwem Baracka Obamy, które poprzedzały szczyt klimatyczny ONZ w Paryżu w 2015 roku.

W toku bilateralnych rozmów między USA i Chinami Pekin zobowiązał się po raz pierwszy w historii do ograniczenia emisji CO2. W czasie odbywającego się w listopadzie 2014 r. spotkania prezydenci USA i Chin przyjęli nowe zobowiązania w zakresie redukcji emisji CO2.

Prezydent Obama zobowiązał się, że USA zredukuje emisje CO2 o 26-28 proc. do roku 2025 w porównaniu z emisjami z roku 2005. Z kolei Chiny zobowiązały się do osiągnięcia najwyższego poziomu emisji około 2030 r. Później chińskie emisje CO2 mają już tylko maleć. Dodatkowo Państwo Środka zobowiązało się, że do końca kolejnej dekady zwiększy udział energii z paliw nie-kopalnych w swoim miksie energetycznym do 20 proc.

W stolicy Francji pod koniec 2015 roku kraje Narodów Zjednoczonych, w tym Chiny, zobowiązały się w ramach międzynarodowej umowy do podjęcia działań, które pozwolą powstrzymać wzrost temperatury poniżej 2°C oraz zapowiedziały dążenie do utrzymania go na poziomie 1,5°C w stosunku do średniej temperatury z okresu sprzed rewolucji przemysłowej.

Chiński rząd określił porozumienie zawarte w Paryżu jako początek nowej międzynarodowej współpracy, utrzymując jednak swoje stanowisko, zgodnie z którym kraje rozwijające się powinny zostać obciążone nowymi zobowiązaniami w mniejszym stopniu niż kraje rozwinięte.

W odpowiedzi na rosnącą międzynarodową presję, ale także problem jakości powietrza w przemysłowych regionach kraju Chińczycy podjęli ponadto prace nad wdrożeniem swojej wersji systemu handlu uprawnieniami do emisji CO2, który jest stosowany w Unii Europejskiej.

Chińczycy zobowiązali się także do przyznania priorytetu niskoemisyjnym źródłom energii w dostępie do sieci, a także do wprowadzenia bardziej restrykcyjnych norm emisji spalin w transporcie samochodowym.
Teraz chiński prezydent Xi Jinping ogłosił podczas posiedzenia plenarnego Organizacji Narodów Zjednoczonych bezprecedensową decyzję, zgodnie z którą Chiny zobowiązały się do osiągnięcia neutralności klimatycznej najpóźniej w roku 2060.

Xi Jinping zapewnił ponadto, że Państwo Środka osiągnie najwyższy poziom emisji gazów cieplarnianych przed rokiem 2030.

Przywódca Chin wezwał jednocześnie inne państwa do postawienia na "zielone" inwestycje w strategiach wychodzenia z kryzysu gospodarczego spowodowanego pandemią koronawirusa.

Taka strategia ma zostać uwzględniona przez zapowiedziany przez prezydenta Chin nowy 5-letni plan gospodarczy, którego celem ma być dekarbonizacja chińskiej gospodarki.

Obecnie nad wdrożeniem celu neutralności klimatycznej do 2050 roku pracuje Unia Europejska, która dodatkowo może zdopingować Chiny do implementowania ambitniejszej strategii klimatycznej, planując wprowadzenie granicznego podatku węglowego w wysokości odpowiadającej śladowi węglowemu importowanych do Unii towarów, co uderzy w przemysł krajów, w których produkowana energia charakteryzuje się wysokim współczynnikiem emisji CO2.


Dodaj nowy Komentarze ( 5 )

WIĘCEJ NA TEN TEMAT W SERWISACH TEMATYCZNYCH

KOMENTARZE ( 5 )


Autor: wujo 23.09.2020r. 09:42
brawo dla naszych zwiazkowcow dinozaurów. Jestesmy w tyle za chinczykami.
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Rozwiń (Pełna treść komentarza)
Autor: Eko 23.09.2020r. 14:12
Chińczycy mogą deklarować co chcą i tak nigdy się z deklaracji nie wywiązują.
Odpowiedzi: 3 | Najnowsza odpowiedź: 24-09-2020r. 12:38 ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Dodaj nowy Komentarze ( 5 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
ALMiG
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Audax
Tauron
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Gazterm
Innsoftcire
©2002-2020
mobilne cire
IT BCE