ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Dyrektor WNA: innowacje są kluczem do przyszłości energii jądrowej
23.09.2020r. 13:44

Innowacje jądrowe napędzają postęp we wszystkich sektorach przemysłu, zwiększając niezawodność, wydajność, ekonomię i elastyczność - powiedziała Agneta Rising, dyrektor generalna Światowego Stowarzyszenia Jądrowego (World Nuclear Association, WNA) podczas forum naukowego Scientific Forum 2020 zorganizowanego przez Międzynarodową Agencję Energii Atomowej (MAEA).

Rising stwierdziła, że szybki wzrost niezawodnej, niskoemisyjnej produkcji jądrowej jest niezbędny, jeśli świat ma osiągnąć swoje cele w zakresie zmiany klimatu, i zrealizować ambicje dotyczące zrównoważonego rozwoju. Jednocześnie przewidywany jest wzrost zapotrzebowania na energię, a zużycie energii elektrycznej będzie stanowić znaczną część tego zapotrzebowania, ponieważ w coraz większym stopniu elektryfikowany jest system ciepłowniczy i transport.

Zdolność wytwórcza energetyki jądrowej musi wzrosnąć sześciokrotnie do 2050 r. i osiągnąć 25% produkcji energii elektrycznej, aby utrzymać globalny wzrost temperatury w znośnych granicach - powiedziała Rising. Dyrektor zauważyła jednak, że prognozy Międzynarodowej Agencji Energetycznej (International Energy Agency, IEA) i MAEA wskazują, że przewidywany wzrost energetyki jądrowej nie będzie wystarczający, aby zaspokoić to rosnące zapotrzebowanie.

Zauważyła, że w wielu kluczowych rozwiniętych krajach projekty jądrowe są z powodzeniem realizowane zgodnie z harmonogramem i w ramach zakładanych kosztów. Przykładem tego jest niedawne ukończenie budowy bloku jądrowego Tianwan-5 w Chinach w okresie krótszym niż pięć lat. Ponadto, mimo, iż pierwsze w swoim rodzaju projekty w krajach zachodnich napotykają na trudności, to istnieją oznaki, że branża zaczęła przezwyciężać te wyzwania. "Innowacje w projektach i praktykach budowlanych obniżają ryzyko, harmonogramy i koszty projektu" - stwierdza Rising. Przykładami tego są cyfryzacja informacji o obiektach i budowa seryjna.

Innowacje są również motorem poprawy wydajności istniejących elektrowni jądrowych. W ubiegłym roku elektrownia Tarrapur w Indiach ukończyła 50 lat eksploatacji, podczas gdy Turkey Point w USA, jako pierwsza uzyskała licencję na pracę do 80 lat. "To podkreśla, że innowacje i elastyczne licencjonowanie oparte na celach są kluczowe dla osiągnięcia pełnego potencjału tkwiącego w reaktorach jądrowych" - powiedziała Rising.
"Innowacje są oczywiście kluczem do tworzenia elektrowni jądrowych jutra" - dodała. "Zapewnią one nie tylko energię elektryczną, ale także szereg innych zastosowań energetycznych, takich jak ogrzewanie domów, wysokotemperaturowe przemysłowe ciepło procesowe, produkcja wodoru i odsalanie wody".

"Dla sektora jądrowego innowacje w projektowaniu rynku, finansowaniu, regulacji i realizacji projektów będą kluczem do obniżenia kosztów budowy nowych instalacji, uwolnienia pełnego potencjału istniejących obiektów i ułatwienia tworzenia zaawansowanych reaktorów" - powiedziała Rising.

Na pytanie, które innowacje uważa za najważniejsze dla zwiększenia udziału energii jądrowej w bilansie energetycznym w walce ze zmianami klimatycznymi, Rising powiedziała, że jeśli mamy zamiar coś zrobić wkrótce, musimy kontynuować budowę dużych reaktorów, ponieważ mamy już w tym doświadczenie. "Zadanie jest olbrzymie, a skala czasowa niezbyt długa. Ale z biegiem czasu zobaczymy, że pojawi się więcej reaktorów SMR". Oprócz wytwarzania energii, jednostki te mogą być również wykorzystywane do ogrzewania i dostarczania przemysłowego ciepła procesowego - zauważyła dyrektor.

Dodaj nowy Komentarze ( 1 )

WIĘCEJ NA TEN TEMAT W SERWISACH TEMATYCZNYCH

KOMENTARZE ( 1 )


Autor: zgryźliwy 23.09.2020r. 19:31
Gdzie bylibyśmy dzisiaj, gdyby całe pieniądze i cała potęga niemieckiej nauki zostały skierowane na dopracowanie... pełna treść komentarza
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Dodaj nowy Komentarze ( 1 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
ALMiG
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Audax
Tauron
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Gazterm
Innsoftcire
©2002-2020
mobilne cire
IT BCE