ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Foratom: ambitny cel UE w zakresie emisji wymaga energii jądrowej
23.09.2020r. 13:54

Komisja Europejska (KE) przedstawiła plan redukcji emisji gazów cieplarnianych w Unii Europejskiej o co najmniej 55 proc. do 2030 r. w porównaniu z poziomem z 1990 r. Foratom, europejska organizacja przemysłu jądrowego, twierdzi, że polityka UE musi uwzględniać potencjalną rolę energii jądrowej w realizacji tego celu.

KE oświadczyła, że złożyła poprawkę do proponowanego europejskiego prawa klimatycznego (European Climate Law), aby uwzględnić cel redukcji emisji o co najmniej 55 proc. do 2030 r. jako krok do osiągnięcia celu neutralności klimatycznej do 2050 r. Plan, zdaniem Komisji, pozwoli wejść UE na "zrównoważoną ścieżkę" do osiągnięcia celu 2050. Komisja zwróciła się do Parlamentu Europejskiego i Rady o potwierdzenie tego 55 proc. celu, jako nowej deklaracji UE dotyczącej redukcji emisji (Nationally Determined Contribution, NDC) w ramach Porozumienia Paryskiego oraz o jej przedłożenie Ramowej konwencji Narodów Zjednoczonych w sprawie zmian klimatu (United Nations Framework Convention of Climate Change) do końca tego roku. Przedstawiła również wnioski ustawodawcze, które mają zostać przedstawione do czerwca 2021 r., aby zrealizować ten nowy cel.

"Nowy cel opiera się na wszechstronnej ocenie skutków społecznych, gospodarczych i środowiskowych" - stwierdziła Komisja Europejska. "Ocena pokazuje, że taki sposób postępowania jest realistyczny i wykonalny".

"W oparciu o istniejące polityki i plany państw członkowskich jesteśmy na dobrej drodze do przekroczenia obecnego celu 40 proc. na 2030 r." - powiedziała komisarz ds. energii Kadri Simson. "To pokazuje, że bycie bardziej ambitnym jest nie tylko konieczne, ale także realistyczne. System energetyczny będzie w centrum tych wysiłków. Będziemy korzystać z historii sukcesu europejskiego sektora odnawialnych źródeł energii, przyjrzymy się wszystkim narzędziom, którymi dysponujemy, aby zwiększyć naszą efektywność energetyczną i stworzyć solidne podstawy dla bardziej ekologicznej Europy".

Przyjmując z zadowoleniem ten bardziej ambitny cel, Foratom stwierdził, że sektor jądrowy jest gotowy do odegrania swojej roli, zapewniając stabilne dostawy niskoemisyjnej energii elektrycznej, a także innych nośników energii (np. wodoru). Aby to osiągnąć, polityka UE musi traktować wszystkie technologie w jednakowy sposób.

"Jak podkreśliło kilka państw członkowskich pod koniec 2019 r., jeśli mają one osiągnąć tak ambitne cele, muszą mieć swobodę włączenia niskoemisyjnej energii jądrowej do swojego bilansu energetycznego".
Jeśli chodzi o dekarbonizację sektora energii elektrycznej, Foratom stwierdza, że zidentyfikował dwa wyzwania: zapewnienie bezpieczeństwa dostaw i koszty.

Zgodnie z wnioskami z badania przeprowadzonego na zlecenia Foratomu przez analityków FTI-CL Energy Consulting - zatytułowanego Pathways to 2050: Role of nuclear in a low-carbon Europe - Europa mogłaby zaoszczędzić ponad 440 miliardów euro (519 miliardów dolarów) w latach 2020-2050, wspierając 25 procentowy udział energii jądrowej w bilansie elektroenergetycznym w 2050 r. Klienci zaoszczędziliby około 350 miliardów euro na kosztach, przy czym 90 proc. tych oszczędności nastąpiłoby przed 2035 r., głównie dzięki wydłużeniu okresu eksploatacji istniejących reaktorów jądrowych, a także budowie nowych. Ponadto można by zaoszczędzić około 90 mld EUR w związku z dodatkowymi kosztami sieci przesyłowych i dystrybucyjnych, potrzebnych do podłączenia nowych mocy słonecznych i wiatrowych, jeśli zostaną zbudowane, aby zastąpić utracone moce jądrowe.

"Jest oczywiste, że wspierając bilans energetyczny, który łączy zarówno energię jądrową, jak i różne źródła odnawialne, UE będzie miała dostęp do niskoemisyjnych dostaw energii elektrycznej przez całą dobę, 7 dni w tygodniu" - powiedział dyrektor generalny Foratom Yves Desbazeille. "Takie połączenie przyczyni się nie tylko do zapewnienia bezpieczeństwa dostaw, ale także do ograniczenia do minimum kosztów transformacji energetycznej. Należy zaznaczyć, że transformacja to nie tylko oszczędność kosztów, ale także zapewnienie wzrostu gospodarczego i poziomu zatrudnienia. Energetyka jądrowa odgrywa ważną rolę, ponieważ obecnie zapewnia ponad milion miejsc pracy w 27 krajach UE. Do 2050 r. liczba ta może wzrosnąć do 1,2 miliona".

107 energetycznych reaktorów jądrowych działających obecnie w 13 krajach UE wytwarza około 25% energii elektrycznej, co stanowi prawie połowę jej niskoemisyjnej energii elektrycznej.

Dodaj nowy Komentarze ( 0 )

WIĘCEJ NA TEN TEMAT W SERWISACH TEMATYCZNYCH

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
ALMiG
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Audax
Tauron
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Gazterm
Innsoftcire
©2002-2020
mobilne cire
IT BCE