ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Na początku 2021 zostanie opublikowany Polski Multimedialny Raport Klimatyczny
23.09.2020r. 16:10

W pierwszym kwartale 2021 r. ma zostać opublikowany Polski Multimedialny Raport Klimatyczny - poinformowała w środę prezes fundacji Czyste Powietrze Agata Śmieja. Raport ma przedstawiać m.in. drogę do osiągnięcia przez Polskę neutralności klimatycznej.

W środę w siedzibie resortu klimatu odbyło się spotkanie Rady Programowej TOGETAIR, która podsumowała m.in. czerwcową pierwszą edycję szczytu klimatycznego organizowanego przez tą inicjatywę. W trakcie posiedzenia zapowiedziano stworzenie pierwszego w Polsce multimedialnego raportu klimatycznego.

Prezes fundacji Czyste Powietrze Agata Śmieja poinformowała dziennikarzy, że właśnie ruszają prace nad stworzeniem "Polskiego Multimedialnego Raportu Klimatycznego", który ma zostać opublikowany w pierwszym kwartale 2021 roku. W prace nad nim zaangażowane będą organizacje pozarządowe, administracja publiczna (w tym m.in. resort klimatu, funduszy i polityki regionalnej oraz środowiska), administracja samorządowa, a także przedstawiciel biznesu. Przedstawicielka inicjatywy zaprosiła również do współpracy uczelnie wyższe.

"Przygotowywany raport klimatyczny nie będzie opasłym tomiszczem z setkami kartek. Będzie to hybryda multimedialna osadzona na stronie internetowej. Będą tam nie tylko teksty, ale również materiały wideo, wykresy, infografiki. Każdy będzie mógł znaleźć tam coś dla siebie" - przekazała prezes.

Śmieja wyjaśniła, że raport wskazywać będzie obecny stan polityki klimatycznej, co robimy dobrze, co źle i jakie działania proklimatyczne należy podjąć w przyszłości. "Będziemy wskazywali problemy i z czego one wynikają, ale również pochwalimy się tym, co robimy dobrze, bo polska droga do ekologii jest warta promocji (...) Chcemy podjeść do tematu bardzo poważnie i wskazać, co należy zrobić, by dojść do neutralności klimatycznej, czy spełniać unijne normy" - dodała.

Minister klimatu Michał Kurtyka zwrócił uwagę, że jednym z problemów podnoszonych na czerwcowym szczycie było upowszechnienie, dotarcie z programem "Czyste powietrze" do osób mniej zamożnych.
"Dlatego skierowaliśmy odpowiednie przepisy do Sejmu, które pomogą dotrzeć do tych najuboższych za pośrednictwem gmin i proponują podwyższony poziom finansowania. Przepisy te wejdą w życie 1 października br." - powiedział Kurtyka.

Chodzi o nowelizację ustawy o biopaliwach, która przewiduje likwidację Funduszu Niskoemisyjnego Transportu i przejęcie jego zadań przez NFOŚiGW. Podczas prac nad nowelą wprowadzono do niej poprawkę, która nałożyła na wójtów, burmistrzów, prezydentów miast obowiązek wydawania zaświadczeń dla osób fizycznych, które zamierzają składać wnioski o dofinansowanie, w szczególności w ramach programu "Czyste Powietrze", potwierdzających przeciętny miesięczny dochód na jednego członka gospodarstwa domowego, zgodnie z ustawą o świadczeniach rodzinnych.

Minister dodał, że chciałby nawiązać z gminami jak najbliższą współpracę w tej sprawie. "Widzimy, że mimo ułatwień w programie część rodzin nie ma na ten temat informacji, nadal trudno jest im wypełnić wniosek. To właśnie gminy mogą łatwiej dotrzeć do takich ludzi" - zaznaczył.

Kurtyka wskazał ponadto, że polskim celom i polityce klimatycznej służą również takie programy jak "Mój prąd" czy "Moja woda". "Jeśli chodzi o +Mój prąd+ to z miesiąca na miesiąc bijemy kolejne rekordy jeśli chodzi o liczbę wniosków (na dotację do dofinansowania fotowoltaiki - PAP). Z kolei budżet +Mojej wody+, która ruszyła 1 lipca br. został wyczerpany w ciągu dwóch miesięcy" - dodał.

Dodaj nowy Komentarze ( 0 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
ALMiG
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Audax
Tauron
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Gazterm
Innsoftcire
©2002-2020
mobilne cire
IT BCE