ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Czeska spółka węglowa ogłosiła harmonogram likwidacji swoich zakładów górniczych
24.09.2020r. 05:47

Spółka węglowa OKD podała już harmonogram likwidacji swoich kopalń. Przypomnijmy, że decyzją rządu czeskiego z 21września br. górnictwo węgla kamiennego będzie sukcesywnie likwidowane. Przy obecnych cenach węgla najprawdopodobniej wydobycie potrwa do końca 2022 r.

OKD zakończy wydobycie w kopalni Darkov i kopalni ČSA 28 lutego 2021 r. Państwowe przedsiębiorstwo restrukturyzacji kopalń DIAMO przejmie te kopalnie do swoich struktur.

Resorty finansów oraz przemysłu i handlu zadecydowały, że w lutym 2021 r. prace wydobywcze w kopalniach ČSA i Darkov zostaną zakończone.

- Pod koniec lutego z tych dwóch kopalni zostanie wywieziony symboliczny ostatni wózek węgla. Od razu na początku marca 2021 r. te zakłady i związane z nimi obszary górnicze zostaną przekazane państwowej spółce DIAMO w celu rozpoczęcia prac restrukturyzacyjnych - powiedział David Hájek, dyrektor operacyjny OKD.

OKD znajduje się obecnie w kryzysie ekonomicznym, wywołanym spadkiem cen węgla energetycznego i koksującego oraz globalną pandemią COVID-19.

- Nie jest tajemnicą, że spadek cen węgla do historycznych minimów oraz pandemia COVID-19 i związane z nią okoliczności, takie jak zmniejszony popyt, długoterminowe ograniczenia produkcji ze względu na podjęte środki bezpieczeństwa i przeciw epidemii, a także całkowite wstrzymanie wydobycia, miały znaczący negatywny wpływ na OKD. Borykamy się z problemami już od początku roku, opracowany został program oszczędnościowy, lecz pandemia pokrzyżowała nam dalsze plany - powiedziała prezes zarządu OKD Vanda Staňková.

Od marca 2020 roku OKD wydała prawie 25 mln koron na działania związane z Covid-19.
- OKD nadal podejmuje wszelkie możliwe środki oszczędnościowe w produkcji. Z drugiej strony nie można zrezygnować ze środków służących walce z COVID-19. Bez testów OKD nie byłaby w stanie w pełni wznowić działalności po zakończeniu przerwy w wydobyciu - dodał dyrektor wykonawczy OKD Radim Tabášek.

Likwidacja części kopalń będzie związana z alokacją załóg. Nie wiadomo dokładnie, jaki los spotka polskich górników. Być może część z nich popracuje jeszcze jakiś czas w kopalni ČSM. Ci, którzy nie nabyli jeszcze prawa do emerytury, a zostaną zwolenieni, będą musieli znaleźć sobie inną pracę w Polsce. Pod koniec sierpnia 2020 r. OKD zdołało już zmniejszyć zatrudnienie do ok. 5600 pracowników. Przewidywany stan zatrudnienia na koniec br. to 5300 pracowników.

1 stycznia 2021 r. do spółki Diamo przeniesionych zostanie ponad 700 kolejnych pracowników. 1 marca 2021 r. trafią tam górnicy z ČSA i Darkova tj. ok. 1600 pracowników.

- Program socjalny zostanie przygotowany dla wszystkich pracowników, którzy przejdą do DIAMO z założeniem późniejszego rozwiązania stosunku pracy. Otrzymają oni pełną odprawę, należną im zgodnie z układem zbiorowym i programem socjalnym - precyzuje dyrektor HR OKD Radka Naňáková.

Program NOVÁ ŠICHTA funkcjonuje w OKD od 2014 r. i został wdrożony w okresie dekoniunktury w kopalni Paskov.

- Dalszy okres jej funkcjonowania, długość pracy kopalń ČSM uwarunkowana jest szeregiem czynników. Logicznie rzecz biorąc, OKD nie ma obecnie nawet środków na finansowanie długoterminowego wydobycia, co wymagałoby odpowiednich inwestycji w przygotowanie i produkcję. Z punktu widzenia czysto ekonomicznego i bezpieczeństwa nie można dziś decydować o długofalowej eksploatacji w kopalni ČSM bez pozytywnych perspektyw na przyszłość w zakresie cen węgla, ekonomii i pewności finansowania wydobycia. Przyjmujemy, że właśnie ze względu na te czynniki rząd nie określił wiążącej daty przekazania kopalń ČSM do Diamo. Zdajemy sobie sprawę z istnienia przyczyn pozagospodarczych, w tym społecznych i budżetowych, które determinują dalsze decyzje - podsumowała prezes Vanda Staňková.

Dodaj nowy Komentarze ( 1 )

KOMENTARZE ( 1 )


Autor: antymonopol 24.09.2020r. 12:25
Już od dawna górnictwo w europie nieopłacalne więc już za chwilę Czesi i Ukraińcy zamkną kopalnie. Nawet Chiny chcą... pełna treść komentarza
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Dodaj nowy Komentarze ( 1 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
ALMiG
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Audax
Tauron
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Gazterm
Innsoftcire
©2002-2020
mobilne cire
IT BCE