ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Zmiany w rosyjskim systemie podatkowym uderzą w przemysł wydobywczy
24.09.2020r. 13:01

Duma, niższa izba parlamentu rosyjskiego, przyjęła propozycję ministerstwa finansów dotyczącą m.in wprowadzenia zmian w systemie fiskalnym ulg podatkowych dla niektórych typów złóż ropy naftowej. Zmiany te uderzą w rosyjskie przedsiębiorstwa naftowe - czytamy w BiznesAlert.pl.

Jurij Borysow, wicepremier odpowiedzialny za sektor wydobywczy i petrochemię wskazał, że zmiany w systemie podatkowym podyktowane są pandemią koronawirusa i trudną sytuacją budżetową. Według niego, najbardziej poszkodowanymi przez nowe zasady będą Łukoil, Tatnieft i Gazprom Nieft. Rosnieft i Gazprom mniej odczują korektę.

Według nowych zapisów zniesione zostaną ulgi podatkowe i celne dla zubożonych i wyczerpujących się pól naftowych. Dotyczy to ciężkiego i lepkiego surowca. Takie aktywa posiada w swoich portfelach głównie Tatnieft i Łukoil.

Drugą zmianą w systemie danin jest reforma podatku od dodatkowych dochodów (ros. NDD). Jest to stosunkowo nowa pozycja, wprowadzona w ramach testu w 2019 roku po namowach i konsultacjach z rosyjskimi firmami naftowymi. W zamyśle podatek ten miał premiować wydobycie surowca ze złóż trudno dostępnych i kosztownych w eksploatacji a także tych, których rentowność wydobycia spada z powodu wyczerpania. Istotą NDD było obliczanie wysokości na podstawie zysków wynikających ze sprzedaży ropy naftowej z pola, a nie samej wartości wydobytego surowca. Dodatkowo, firma mogła uzyskać częściowy zwrot nakładów inwestycyjnych poniesionych przy zagospodarowaniu złoża.
Według ministerstwa finansów, po roku stosowania tego podatku w wybranych lokalizacjach, wynik jest rozczarowujący. Przychody z tytułu NDD zmniejszyły się o 220 mld rubli (2,8 mld dolarów) w stosunku do tego, co budżet otrzymałby gdyby pola były opodatkowane standardowym podatkiem od wydobycia kopalin (ros. NDPI). Dodatkowo według ministerstwa nie został odnotowany zwiększony poziom inwestycji prowadzonych przez koncerny.

Wiceminister finansów Aleksiej Sazanow nazwał wprowadzenie NDD "największym błędem w swojej karierze ministerialnej".

Zmiany, zaproponowane i przyjęte przez Dumę, spowodowały nerwową reakcję koncernów naftowych. W połowie sierpnia prezesi największych firm wydobywczych w Rosji napisali list do Władimira Putina ze skargą na projekt zmian. Tłumaczyli, że zmiany te doprowadzą do obniżenia wydobycia ropy naftowej w Rosji w ciągu 10 lat o ponad 600 mln ton, przyniosą 4,5 bln rubli strat (58 mld dolarów) oraz spowodują zwolnienie 35 tys. ludzi - czytamy w BiznesAlert.pl.
Kommiersant/Oilcapital/RBC , BiznesAlert

Dodaj nowy Komentarze ( 0 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
ALMiG
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Audax
Tauron
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Gazterm
Innsoftcire
©2002-2020
mobilne cire
IT BCE