ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Minister energii ZEA: w zakresie czystej energii nasze cele nie ograniczają się tylko do energii słonecznej
24.09.2020r. 15:03

Rozwój energii słonecznej w Zjednoczonych Emiratów Arabskich nie odwraca naszej uwagi od planów rozszerzenia wykorzystania energii jądrowej, co pozwoli zaspokoić nasze ambicje przejścia na czystą gospodarkę, powiedział minister energii ZEA Suhail Mohammed Faraj Al Mazroui.

W swoim wystąpieniu podczas spotkania ministrów odpowiedzialnych za energię i klimat 11th Clean Energy Ministerial Al Mazroui przedstawił postępy ZEA w realizacji strategii energetycznej do 2050 r.

Strategia, przedstawiona w 2017 r., ma na celu zwiększenie udziału czystej energii w całkowitym bilansie energetycznym z 25 proc. do 50 proc. do 2050 r. oraz zmniejszenie śladu węglowego związanego z wytwarzaniem energii o 70 proc.. Aby to osiągnąć, zakłada miks energetyczny składający się z 44 proc. odnawialnych źródeł energii, 38 proc. gazu, 12 proc. czystego węgla i 6 proc. energii jądrowej.

"Zjednoczone Emiraty Arabskie biją rekordy w energii słonecznej" - powiedział Al Mazroui. "Chociaż mamy wiele nadziei na wykorzystanie wodoru, jako sposobu magazynowania energii słonecznej w przyszłości, rozpatrując energię jądrową, która jest również czystą formą energii, wyrażamy ogromne zadowolenie, że pierwszy reaktor energetyczny osiągnął stan krytyczności i zostały zintegrowane z siecią elektroenergetyczną Po zakończeniu fazy testów będzie to część naszego strumienia energii i czekamy, aż dołączą również pozostałe trzy bloki energetyczne. Tak więc, ogólnie rzecz biorąc, Zjednoczone Emiraty Arabskie nie mówią wyłącznie o energii odnawialnej" - dodał.

Konsorcjum kierowane przez Abu Dhabi National Energy Company i Masdar, wraz z partnerami EDF i JinkoPower, otrzymało kontrakt na opracowanie projektu słonecznego o mocy 2 GWe, który będzie zlokalizowany około 35 kilometrów od Abu Dhabi. Po osiągnięciu pełnej sprawności projekt Al Dhafra Solar PV zwiększy moc słoneczną Abu Dhabi do około 3,2 GWe.

Al Mazroui opisał również "przełomowy moment" uruchomienia pierwszego bloku elektrowni jądrowej Barakah w Abu Dhabi w swoim oświadczeniu podczas 64. Konferencji Generalnej Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej w dniu 21 września. Barakah to pierwsza elektrownia jądrowa działająca w świecie arabskim.
Osiągnięcie to było wynikiem "przejrzystej i zwięzłej polityki jądrowej", powiedział, "połączonej z ogromnymi wysiłkami podejmowanymi przez wiele instytucji krajowych i zainteresowanych stron oraz solidnym wsparciem partnerów międzynarodowych, takich jak MAEA".

Ta ścisła współpraca przyczyniła się do rozwoju "kompleksowej infrastruktury jądrowej", powiedział, obejmującej 12 misji przeglądowych MAEA obejmujących między innymi bezpieczeństwo jądrowe i system zabezpieczeń przed proliferacją jądrową (safeguards).

"Pragniemy podkreślić znaczenie przestrzegania różnych konwencji jądrowych dla krajów, które prowadzą szeroko zakrojoną działalność w zakresie energii jądrowej. Z zadowoleniem przyjmujemy wysiłki MAEA zmierzające do osiągnięcia międzynarodowego konsensusu, co do pełnego stosowania Konwencji o ochronie fizycznej materiałów jądrowych i wdrażania jej postanowień" - powiedział.

"Jeśli chodzi o weryfikację, podkreślamy znaczenie dodatkowych protokołów, oprócz Umowy o Zabezpieczeniach Kompleksowych (Comprehensive Safeguards Agreement), które wzajemnie się uzupełniają i stanowią podstawę działania systemu zabezpieczeń. Podkreślamy wagę pełnej zgodności ze środkami weryfikacyjnymi Agencji, aby zapewnić gwarancje i zaufanie w regionie, co do wyłącznie pokojowego charakteru działań jądrowych w państwach członkowskich".

Dodaj nowy Komentarze ( 0 )

WIĘCEJ NA TEN TEMAT W SERWISACH TEMATYCZNYCH

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
ALMiG
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Audax
Tauron
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Gazterm
Innsoftcire
©2002-2020
mobilne cire
IT BCE