ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

"S" zaapelowała do rządu o dialog na rzecz polskiej drogi do sprawiedliwej transformacji energetycznej
24.09.2020r. 15:48

O rzetelny i konstruktywny dialog na rzecz "wypracowania polskiej drogi do sprawiedliwej transformacji energetycznej" zaapelowało do rządu prezydium Komisji Krajowej NSZZ Solidarność. Związkowcy wezwali do odrzucenia przez Polskę unijnych celów klimatycznych, jeśli zostaną one zaostrzone.

"Prezydium Komisji Krajowej NSZZ Solidarność jeszcze raz ostrzega i przypomina, że forsowanie przez polski rząd nowych celów klimatycznych Unii Europejskiej spotka się ze zdecydowanym oporem całej Solidarności. Żądamy ich odrzucenia, nawet gdyby za sprawą weta Polska została w UE osamotniona" - czytamy w opublikowanym w czwartek stanowisku prezydium Komisji ws. sytuacji przemysłu wydobywczego, energetycznego i energochłonnego.

"Wzywamy polski rząd do rzeczowego i konstruktywnego dialogu z partnerami społecznymi dla wypracowania polskiej drogi do sprawiedliwej transformacji energetycznej, której celem nadrzędnym musi być polska racja stanu" - napisali związkowcy.

Jak czytamy w stanowisku, Solidarność "niezmiennie od lat, z żelazną konsekwencją, przeciwstawia się klimatycznym szaleństwom Unii Europejskiej, których skutkiem będzie likwidacja polskiego przemysłu, a wraz z nim setek tysięcy miejsc pracy".

"Ostrzegaliśmy przed tym nie tylko polski rząd, ale też Europejską Konfederację Związków Zawodowych (EKZZ), Komisję Europejską oraz bezpośrednio jej szefową Ursulę Von der Layen. Swoje stanowisko Solidarność wyraziła głosując - jako jedyna organizacja - przeciw zapisom w dokumencie EKZZ, popierającym Nową Politykę Przemysłową w Europie i Zielony Ład" - przypomina prezydium Komisji Krajowej "S".
"Cynizmem i hipokryzją" związkowcy z Solidarności określili stanowisko Rady Branży OPZZ "Górnictwo i Energetyka", krytykujące europejską politykę klimatyczną. Przedstawiciele "S" napisali, że dwa miesiące wcześniej przedstawiciele OPZZ, a także Forum Związków Zawodowych, głosowali za przyjęciem dokumentów EKZZ, popierających tę politykę.

Według wcześniejszych informacji przedstawicieli Komisji Europejskiej, niebawem ma zostać przedstawiony plan zwiększenia celu klimatycznego dla Europy do roku 2030. Komisja analizuje zwiększenie do co najmniej 50 proc. (a potencjalnie nawet do 55 proc.) w stosunku do poziomu w 1990 r. unijnego celu redukcji emisji gazów cieplarnianych, z obecnego celu 40 proc. redukcji.

Od wtorku w Katowicach toczą się rozmowy Międzyzwiązkowego Komitetu Protestacyjno-Strajkowego z delegacją rządową m.in. na temat tempa transformacji górnictwa i energetyki. Ustalono, że przyjęty ma być niemiecki, czyli długofalowy model transformacji - związkowcy chcą, by odchodzenie od węgla nastąpiło w perspektywie 2060 roku, strona rządowa mówi o roku 2050. Rozmowy mają zostać wznowione w czwartek po południu. Jednocześnie w kopalniach trwa podziemny protest, w którym bierze udział kilkuset górników z kopalń Polskiej Grupy Górniczej.

Dodaj nowy Komentarze ( 0 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
ALMiG
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Audax
Tauron
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Gazterm
Innsoftcire
©2002-2020
mobilne cire
IT BCE