ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Prezydent Bytomia: skuteczna transformacja niemożliwa bez udziału samorządów
24.09.2020r. 16:03

Skuteczne przeprowadzenie procesu transformacji górniczej bez udziału samorządów nie jest możliwe; to samorządy będą filarem sprawiedliwej transformacji, bo właśnie one są źródłem informacji o prawdziwych potrzebach mieszkańców - ocenił w czwartek prezydent Bytomia Mariusz Wołosz.

Doświadczający skutków restrukturyzacji przemysłu Bytom był w czwartek gospodarzem III Forum Burmistrzów na rzecz Sprawiedliwej Transformacji. W tym roku - ze względu na sytuację epidemiczną - to zainicjowane przez organizację ekologiczną WWF wydarzenie odbyło się online.

W ramach Forum burmistrzowie gmin węglowych z różnych krajów, przy wsparciu WWF, wymieniają się doświadczeniami i obawami związanymi z procesem odchodzenia od węgla. W ubiegłych latach debaty odbyły się w greckim Kozani i niemieckim Weisswasser. W tym roku współorganizatorem wirtualnego spotkania był Bytom, gdzie niegdyś działało sześć kopalń i dwie huty; dziś wydobycie węgla prowadzi jedynie kopalnia Bobrek, a miasto zmaga się m.in. ze skutkami szkód górniczych i stanem infrastruktury.

Bytom jest jednym z miast, które stara się o pozyskanie środków z unijnego Funduszu Sprawiedliwej Transformacji. Pieniądze z tego Funduszu mają być przeznaczone na inwestycje i rewitalizację, by łagodzić społeczno-gospodarcze skutki transformacji terenów pogórniczych i poprzemysłowych w mieście.

"Bytom to przykład miasta, które szczególnie ucierpiało wskutek procesów restrukturyzacji górnictwa. Dziś spotykamy się z przedstawicielami miast z całej Europy, które zmagają się z takimi samymi problemami jak Bytom. Naszym celem jest podzielenie się doświadczeniami, by wspólnie wypracować rozwiązania, które pozwolą złagodzić skutki transformacji górniczej w Europie" - tłumaczył w czwartek prezydent Wołosz.

Wśród uczestniczących w Forum burmistrzów i prezydentów górniczych miast znaleźli się m.in. przedstawiciele Wałbrzycha i Jastrzębia-Zdroju, bułgarskiej Starej Zagory, niemieckich Weisswasser i Guben, greckiego Kozani, rumuńskiego Petroszany czy słoweńskiego Hrastnika. W debacie zwracano m.in. uwagę na błędy popełnione w trakcie procesów restrukturyzacyjnych w wielu regionach Europy, także na Górnym Śląsku.
Samorządowcy podkreślają, że odchodzenie od węgla powinno następować w sposób planowy i bezpieczny dla mieszkańców regionów, w których prowadzone jest wydobycie i spalanie tego surowca. Postulaty burmistrzów i prezydentów miast, szczególnie odczuwających skutki transformacji gospodarczej, zostały zawarte w Deklaracji na rzecz Sprawiedliwej Transformacji, podpisanej w minionych latach przez przedstawicieli 58 miast górniczych - w tym Bytomia.

Uczestnicy Forum w Bytomiu, zarówno z Polski jak i z zagranicy podkreślali, że odejście od węgla to wyzwanie, przed którym stoi obecnie wiele europejskich gospodarek, zwłaszcza w Europie Środkowo-Wschodniej i Południowej. Dyskutowano m.in. o finansowych wyzwaniach procesu sprawiedliwej transformacji oraz kryteriach doboru kluczowych inwestycji, mających pomóc zrewitalizować pogórnicze obszary.

"Zaplanowanie transformacji górniczej to jedno z najważniejszych zadań, jakie przed nami stoi. To konieczne, aby miasta, które zostaną nią objęte, mogły z niej skutecznie skorzystać. Aby jednak zaplanować jakiekolwiek programy czy projekty niezbędne jest podanie dokładnej daty odejścia od węgla" - ocenił prezes WWF Polska Mirosław Proppe, wskazując, iż Bytom jest jednym z symboli transformacji górniczej i wciąż potrzebuje pomocy, aby zniwelować jej skutki.

Jesienią ub. roku przedstawiciele Fundacji WWF (World Wide Fund for Nature) - jednego z głównych organizatorów wydarzenia - gościli w Bytomiu, wraz z przedstawicielami lokalnych władz i organizacji pozarządowych z Niemiec, Bułgarii, Grecji i Belgii. Delegacja zwiedziła m.in. górnicze i hutnicze dzielnice miasta oraz zapoznała się z postępami rewitalizacji. Rozmawiano także o problemach związanych z niezagospodarowanymi terenami poprzemysłowymi.

Inicjatywa Forum Burmistrzów powstała w ramach projektu Regions Beyond Coal, realizowanego m.in. przez WWF Polska. Inauguracja Forum miała miejsce w 2018 r. w Kozani w Zachodniej Macedonii - regionie Grecji. Druga edycja odbyła się rok później w niemieckim mieście Weisswasser - regionie wydobycia węgla brunatnego. Trzecia edycja Forum odbyła się w Bytomiu w formule online.

Dodaj nowy Komentarze ( 0 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
ALMiG
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Audax
Tauron
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Gazterm
Innsoftcire
©2002-2020
mobilne cire
IT BCE