ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Śląscy posłowie PO z apelem o program dla regionu
24.09.2020r. 16:15

Trzeba w szerokim gronie rozmawiać o tym, jak obecny kryzys w górnictwie przekuć w sukces województwa śląskiego - ocenili podczas czwartkowej konferencji prasowej w Katowicach śląscy posłowie Platformy Obywatelskiej, w tym szef partii Borys Budka.

"Dziś w tym miejscu powinien stać premier Mateusz Morawiecki - poseł ze Śląska" - oświadczył Budka podczas spotkania z dziennikarzami przed Śląskim Urzędem Wojewódzkim w Katowicach.

W kopalniach Polskiej Grupy Górniczej od poniedziałku trwa podziemny protest przeciwko zbyt szybkiemu - w ocenie górników - tempu odchodzenia od węgla w krajowej gospodarce. O tym, ile węgla mają wydobywać w kolejnych latach polskie kopalnie, rozmawiają w Katowicach dwa zespoły robocze.

"Dziś w tym miejscu powinni stać ministrowie konstytucyjni, którzy chcieliby rozmawiać wspólnie z opozycją, przedstawicielami związków zawodowych, z branżą energetyczną, z branżą górniczą, ale również z opinią publiczną na Śląsku rozmawiać o tym, jak ten trudny czas dla górnictwa przekuć w sukces dla woj. śląskiego" - podkreślił Budka.

"Jesteśmy otwarci na wszelkie rozmowy dotyczące przyszłości naszego regionu, ale przede wszystkim oczekujemy uczciwego traktowania mieszkańców naszego regionu - zarówno górników, jak i ludzi, którzy oczekują transformacji energetycznej. Apelujemy z tego miejsca: panie premierze, czas skończyć zajmować się sobą. Musi pan zrozumieć, że prawdziwe problemy Polaków rozwiązuje się nie na Nowogrodzkiej, nie w negocjacjach z Kaczyńskim, ale rozmawiając w takich miejscach jak woj. śląskie" - mówił lider PO.

Poseł Krzysztof Gadowski ocenił, że po 5 latach rządów PiS "mamy jeden z największych kryzysów dotyczących górnictwa i energetyki". "Miało być wspaniale - przeznaczyliśmy kilkanaście miliardów zł na to, żeby ta branża się rozwijała, żeby się zmieniała, a okazuje się, że mamy największy w historii import węgla, spadek wydobycia, coraz więcej energii importowanej spoza Unii Europejskiej i z UE. Mamy import węgla przez spółki Skarbu Państwa - tego nigdy nie było. Nie było również, że 1,5 mld zł wyrzuca się w błoto na budowę elektrowni węglowej w Ostrołęce i nikt nie jest z tego rozliczany" - wskazał poseł.

Jego zdaniem program sprawiedliwej transformacji energetycznej dla całej Polski powinien być tworzony w województwie śląskim, z udziałem wojewody, marszałka, posłów - również opozycji - i samorządowców.
Według posła Wojciecha Saługi obecna trudna sytuacja w górnictwie to nie tylko sprawa PiS i szefów central związkowych. "To sprawa 4 mln mieszkańców woj. śląskiego, to sprawa 35 ponad mln mieszkańców Polski, których interesuje żywotnie, z czego będzie produkowany prąd, w jakich ilościach i kiedy osiągniemy Zielony Ład oraz w jakim kierunku to zmierza" - powiedział.

"Ten rząd potrwa jeszcze góra 3 lata, a co później? Potrzebna jest zgoda polityczna, społeczna, porozumienie, że kto nie przyjdzie po tym złym rządzie, będzie dalej realizował program transformacji" - podkreślił poseł.

"Wzywamy premiera Morawieckiego i wszystkie strony tego sporu, aby poszerzyć to grono, aby to naprawdę był regionalny śląski program przeobrażenia branży - dążenia do Zielonego Ładu, ale też zachowania miejsc pracy, przebranżowienia na nowe miejsca pracy. Jeśli są pieniądze z Unii Europejskiej, jeśli UE tworzy ten zielony ład, widzimy zmiany klimatyczne i przekonanie społeczeństwa, że chcą oddychać czystym powietrzem, to siądźmy razem, ponad podziałami, w gronie ekspertów i wypracujemy coś, co niezależnie od tego, jaki rząd będzie rządził w przyszłości, będzie realizowane" - zaapelował Saługa, wcześniej marszałek woj. śląskiego.

W czwartek o godz. 17.00 strony ponownie spotkają się podczas rozmów plenarnych w Śląskim Urzędzie Wojewódzkim w Katowicach, by zapoznać się z efektami prac zespołów i prowadzić dalsze negocjacje.

Mimo postępów w negocjacjach ze stroną rządową, związkowcy nie odwołują zaplanowanej na piątkowe popołudnie manifestacji w Rudzie Śląskiej, nadal rozszerza się także trwający w kopalniach PGG podziemny protest.

Dodaj nowy Komentarze ( 0 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
ALMiG
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Audax
Tauron
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Gazterm
Innsoftcire
©2002-2020
mobilne cire
IT BCE