ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Kwieciński: gaz będzie odgrywał olbrzymią rolę, przede wszystkim w ciepłownictwie
24.09.2020r. 16:50

Gaz ziemny będzie odgrywał olbrzymią rolę, przede wszystkim w ciepłownictwie - mówił w czwartek podczas konferencji Impact'20 prezes PGNiG Jerzy Kwieciński.

Kwieciński wziął udział w panelu "Ambicje Polski do 2050 roku: neutralność klimatyczna oraz przyszłość polskiej energetyki: gaz, atom czy wiatr?". Mówiono m.in. do planach Komisji Europejskiej dotyczących obniżenia emisji gazów cieplarnianych w UE do 2030 r. o co najmniej 55 proc. w stosunku do poziomu z 1990 r.

"Z punktu widzenia Polski jest to celem szalenie ambitnym. W tej chwili to co dzieje się w Unii, to ustalanie, jakie będą cele dla poszczególnych krajów członkowskich i dla nas. Uważam, że przed Polską stoją największe wyzwania ze wszystkich krajów unijnych" - ocenił Kwieciński.

Wyraził opinię, że problem ten jest słabo rozumiany w Unii Europejskiej, szczególnie w zachodniej i północnej części UE, a polska gospodarka i energetyka bazuje na węglu.

Kwieciński mówił o roli gazu ziemnego w zapewnieniu stabilności i elastyczności sektora elektroenergetycznego.

"Co dla nas ważne, że pomimo, iż gaz jest uznawany za paliwo kopalne - bo jest nim, chociaż jest najmniej emisyjne i najbardziej przyjazne środowisku - to gaz ziemny w UE został uznany na czas osiągania neutralności klimatycznej, jako paliwo przejściowe" - powiedział prezes PGNiG.
"On u nas będzie odgrywał olbrzymią rolę. Nie tylko w samej czystej elektroenergetyce, ale przede wszystkim w ciepłownictwie. Bo ciepłownictwo jest jeszcze bardziej zależne niż czysta energetyka, od węgla" - powiedział prezes PGNiG. Dodał, że ciepłownictwo będzie musiało się przestawiać właśnie na gaz.

Zwrócił uwagę, że w ostatnich latach widać spadek wykorzystania węgla w energetyce, ale wzrósł udział energii z odnawialnych źródeł oraz z gazu.

Według szefa PGNiG celów klimatycznych, które stawia sobie UE nie da się osiągnąć bez gazu ziemnego, jako paliwa przejściowego. Zauważył, że na świecie widać pozytywny trend, który polega na tym, że gaz transportowany jest nie tylko rurociągami, ale w coraz większym stopniu w postaci płynnej (LNG), statkami. Ilość gazu tak sprzedawanego na świecie zaczyna być porównywalna z ilością gazu, który płynie rurami. Nie bez znaczenia jest też wydobycie gazu łupkowego.

"Gaz ziemny daje stabilność. Takiej stabilności w energetyce na razie jeszcze nie dają farmy wiatrowe i farmy słoneczne, które produkują prąd wtedy, kiedy świeci i kiedy wieje" - mówił.

Zauważył, że na razie nie opracowano stabilnych technologii magazynowania energii z wiatru i słońca.

Dodaj nowy Komentarze ( 7 )

WIĘCEJ NA TEN TEMAT W SERWISACH TEMATYCZNYCH

KOMENTARZE ( 7 )

Rozwiń (Pełna treść komentarza)
Autor: sceptyk 24.09.2020r. 18:01
Czy to znaczy, że PGNiG podniesie drastycznie cenę gazu dla odbiorców indywidualnych i drobnych? Bo jak inaczej ma... pełna treść komentarza
Odpowiedzi: 3 | Najnowsza odpowiedź: 25-09-2020r. 07:58 ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: analityk 25.09.2020r. 11:36
Na tle bardzo merytorycznych komentarzy zastanawiam się od kilka lat, dlaczego odbiorcy ciepła z sieci przy cenach 70... pełna treść komentarza
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: Energetyk 25.09.2020r. 12:29
Trudno zrozumieć dlaczego w naszym kraju całkowicie pomija się biomasę, której marnuje się kilka milionów ton... pełna treść komentarza
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: Polak 25.09.2020r. 15:00
W nowej strategii PGNiG ma również inwestycje w biogazownie, tym samym jest również rozwój w zeroemisyjne źródła... pełna treść komentarza
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Dodaj nowy Komentarze ( 7 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
ALMiG
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Audax
Tauron
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Gazterm
Innsoftcire
©2002-2020
mobilne cire
IT BCE