ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

KOMENTARZE

Tankowce z powrotem u wybrzeży Libii
25.09.2020r. 09:25

Dorota Sierakowska, Analityk surowcowy, Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska
Po spadku cen ropy naftowej na początku bieżącego tygodnia, jego druga połowa przyniosła większą aktywność strony popytowej i szansę na neutralne zakończenie całego tygodnia. Notowania ropy naftowej Brent obecnie oscylują w okolicach 42,40 USD za baryłkę, podczas gdy cena ropy WTI porusza się w rejonie 40,30 USD za baryłkę.

Niemniej, bieżący tydzień ogólnie upływa na rynku ropy naftowej spokojnie. Pozytywnym akcentem były dane pokazujące spadek zapasów ropy naftowej, benzyny i destylatów w Stanach Zjednoczonych, a także niezłe odczyty PMI dla kluczowych gospodarek świata. Niemniej, nieustannie dużą presję podażową na ceny ropy wywierają obawy o popyt w obliczu drugiej fali pandemii i związanego z tym widocznego w tym tygodniu nastawienia risk-off wśród globalnych inwestorów.

(1024x683)Notowania ropy naftowej Brent - dane dzienne

Swoją cegiełkę do presji podażowej dołożyła także Libia, która ogłosiła wznowienie produkcji ropy naftowej na niektórych polach naftowych oraz ponowny eksport surowca z wybranych portów. Dla przemysłu naftowego Libii jest to ogromny krok naprzód, ponieważ od stycznia w kraju tym trwały blokady infrastruktury naftowej, które uniemożliwiały prowadzenie normalnych operacji. Od wczoraj pojawiają się już doniesienia o pierwszych tankowcach napływających do portów w Libii. Załadunek ropy w porcie Hariga kontynuuje tankowiec Delta Hellas, wynajęty przez chińską firmę Unipec, a w kolejce czeka kolejny tankowiec, Marlin Shikoku.

Wzrost podaży ropy naftowej z Libii jest w tym momencie wyjątkowo niepotrzebny - biorąc pod uwagę obniżony popyt na ropę na świecie i wątłe szanse na jego szybkie odbudowanie. Jednak sytuacja w Libii i tak nie ma większego przełożenia na ceny ropy naftowej w dłuższej perspektywie, bowiem tamtejsza produkcja ropy naftowej jest relatywnie niewielka, a inwestorzy przyzwyczaili się już do nieprzewidywalności związanej z sytuacją w tym kraju.

(1024x683)Notowania ropy naftowej Brent - dane dzienne


Dodaj nowy Komentarze ( 0 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
ALMiG
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Audax
Tauron
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Gazterm
Innsoftcire
©2002-2020
mobilne cire
IT BCE