ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Vattenfall chce budować elektrownie wiatrowe na drewnianych wieżach
25.09.2020r. 16:00

Jak czytamy w portalu Gramwzielone.pl, jeden z największych inwestorów na rynku energetyki wiatrowej w Europie zainteresował się technologią wież wiatrowych, które są wykonywane z drewna, podkreślając, że ich zastosowanie może zmniejszyć emisje CO2 będące wynikiem produkcji wież o około 25 proc. w porównaniu do zastosowania tradycyjnych konstrukcji.

Koncern energetyczny Vattenfall nawiązał w tym celu współpracę z wywodzącą się również ze Szwecji firmą Modvion, która ma już na koncie pierwsze pilotażowe wdrożenie, które zrealizowała w pobliżu Göteborga.

Zaletą wież proponowanych przez szwedzką firmę ma być ich modułowa budowa, która ułatwi transport do trudniej dostępnych miejsc. Wieże z drewna mają być znacznie tańsze od stosowanych powszechnie w projektach wiatrowych wież stalowych. Ponadto ich zastosowanie obniża ślad węglowy inwestycji.

- W całym cyklu życia elektrownie wiatrowe charakteryzują się już obecnie bardzo niskim śladem węglowym. Teraz chcemy jeszcze bardziej obniżyć ten poziom i widzimy, że drewniane wieże mogą być częścią rozwiązania mającego na celu obniżanie śladu węglowego, które może uzupełniać się z naszymi pracami nad bezemisyjną produkcją stali - komentuje Daniel Gustafsson kierujący dewelopmentem projektów wiatrowych w szwedzkim koncernie.

Przedstawiciel Vattenfall dodaje, że zastosowanie drewnianych wież ma ponadto dać korzyść w postaci obniżenia kosztu inwestycji i produkcji energii wiatrowej.

Vattenfall i Modvion mają teraz analizować możliwości zastosowania drewnianych wież w projektach lądowych farm wiatrowych, które rozwija szwedzka grupa i których łączna moc sięga około 5 GW.
Pierwsza elektrownia wiatrowa, w której wykorzystano rozwiązania opracowane przez Modvion, rozpoczęła pracę w kwietniu tego roku na wyspie Björkö w pobliżu Goeteborga.

Wysokość zastosowanej tam wieży jest stosunkowo niewielka i wynosi 30 metrów, jednak firma Modvion zapewniła, że począwszy od 2022 roku będzie oferować dużo wyższe drewniane wieże.

Modvion informował, że już posiada wstępną umowę z jednym z działających w Szwecji deweloperem farm wiatrowych na dostarczenie firmie Varberg Energi wieży wiatrowej wysokiej na 110 metrów, a dla innego dewelopera Rabbalshede Kraft ma dostarczyć 10 wież wysokich nawet na 150 metrów.

W międzyczasie Modvion informował o pozyskaniu unijnego dofinansowania z programu EIC Accelerator. Wysokość przyznanego grantu sięga 69 mln szwedzkich koron, czyli ok. 6,5 mln euro. W tym 26 mln koron zostanie przyznane w formie grantów, a 43 mln koron to inwestycja kapitałowa Europejskiego Banku Inwestycyjnego.

Dofinansowanie zostanie przeznaczone na budowę pierwszej wieży wiatrowej, wysokiej na 100 metrów, która zostanie wykorzystana w komercyjnym projekcie - realizowanym w pobliżu Göteborga przez wspomnianego dewelopera Varberg Energi.

Dodaj nowy Komentarze ( 5 )

WIĘCEJ NA TEN TEMAT W SERWISACH TEMATYCZNYCH

KOMENTARZE ( 4 )


Autor: zgryźliwy 26.09.2020r. 11:07
Wiatraki z wieżami poniżej 230 m się nie opłacają, ten etap już ludzkość przetestowała. To jest tylko marnowanie grantów.
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: antymonopol 26.09.2020r. 14:44
Bardzo dobry pomysł na obniżenie kosztów i emisji CO2 . A swoją drogą to składowanie odpadów ze spalania z energetyki węglowej to nie jest marnowanie gruntów.
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: zgryźliwy 27.09.2020r. 11:22
W dowolnym filmiku z głosem Grażyny Bukowskiej ci wytłumaczą, jak bardzo szkodliwe jest wycinanie drzew. Tam ci powiedzą, ile tlenu by to drzewo wyprodukowało, gdyby rosło dalej, mapkę NASA namalowaną na czerwono pokażą i wytłumaczą zbiorowy ból natury przy zakłóceniu ekosystemu. I nie próbuj mi ripostować, że w zamian nasadzają, bo ci Greenpeac udowodnił już dawno, że światowy areał się kurczy. Jest wielka naiwność w wierze w bezinwazyjne pozyskiwanie biomasy, nie można zrobić tyle milionów ton produktów użytecznych, żeby przy tym powstały miliardy ton odpadów. Rąbiemy po prostu lasy w Białorusi, żeby UE wykazywała spadek CO2. Dlatego każde zwiększenie zapotrzebowania na drzewo to grzech ekologii. Stal można przetopić zielonym prądem, a drzewo zgnije uwalniając CO2.
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: antymonopol 28.09.2020r. 12:06
Największym przekrętem energetyki węglowej jest współ spalanie i miliardowe dopłaty na ten proceder.
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Dodaj nowy Komentarze ( 4 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Audax
Enotec
Gazterm
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Innsoftcire
©2002-2021
mobilne cire
IT BCE