Raport NICE: energia jądrowa i OZE powinny połączyć siły
25.09.2020r. 13:52

Reaktory jądrowe mogą uzupełniać odnawialne źródła energii w przyszłych systemach energetycznych, ale potrzebne jest zaangażowanie rządów i decydentów przy ściślejszej współpracy między ekspertami w dziedzinie energii jądrowej i OZE - wynika z raportu inicjatywy NICE Future (Nuclear Innovation: Clean Energy Future).
W raporcie "Elastyczna energia jądrowa dla czystych systemów energetycznych" (Flexible Nuclear Energy for Clean Energy Systems) przeanalizowano wymagania rynkowe dotyczące elastyczności, przystępności cenowej, bezpieczeństwa i dostępności w przyszłych systemach energetycznych z wysokim udziałem odnawialnych źródeł energii.
Zdefiniowano elastyczność jako zdolność wytwarzania energii jądrowej do ekonomicznego świadczenia usług energetycznych w czasie i miejscu, w którym są one potrzebne użytkownikom końcowym.
W raporcie stwierdzono, że energia jądrowa jest bardziej elastyczna niż wielu z nas myślało, a jej pełny potencjał można wykorzystać, łącząc siły z odnawialnymi źródłami energii w celu stworzenia nowych hybrydowych systemów energii, które ostatecznie mogą stworzyć nowe miejsca pracy, przyczyniając się do rozwoju gospodarki i obniżenia emisji.
Analizy techniczne zawarte w raporcie sugerują, że energia jądrowa zapewnia elastyczność na niektórych rynkach energii elektrycznej na całym świecie, a nowe technologie jądrowe mogą jeszcze bardziej rozszerzyć wszechstronność systemów energii jądrowej.
Oprócz tradycyjnych dostaw energii jądrowej, istniejąca flota i zaawansowane reaktory jądrowe mogą dostarczać ciepło do domów, przedsiębiorstw i procesów przemysłowych, wytwarzać wodór i paliwa syntetyczne w celu wspierania czystszego transportu oraz odsalać i oczyszczać wodę morską w regionach, w których występuje niedobór wody.
Energia jądrowa może wspierać dostęp do nowoczesnych usług energetycznych w odległych miejscach oraz oferować przemysłowi wolne od emisji źródło ciepła o wysokiej temperaturze, a wszystko to w ramach transformacji energetycznej, która może przynieść korzyści społeczeństwu i poprawić standard życia.
W najbardziej podstawowym ujęciu energia jądrowa może działać elastycznie, zwiększając lub zmniejszając moc wyjściową w celu dostosowania do zapotrzebowania sieci. Jednak usługi w zakresie energii jądrowej wykraczają poza wytwarzanie energii elektrycznej. Trwają badania mające na celu zbadanie, w jaki sposób systemy jądrowe mogą wykorzystywać wytworzoną energię cieplną bezpośrednio do ogrzewania gospodarstw domowych, napędzania procesów przemysłowych lub produkcji towarów nieelektrycznych, takich jak oczyszczona woda.
W niektórych przypadkach wodór wytwarzany przez systemy jądrowe może być używany do produkcji energii elektrycznej lub jako surowiec do wytwarzania różnych produktów, od nawozów i stali po nowe paliwa syntetyczne.
Nice Future to inicjatywa międzynarodowa skupiająca kraje, które pragną podejmować wysiłki dążące do efektywnego wykorzystania energii jądrowej w procesie transformacji energetycznej. Do inicjatywy należy 9 państw: Stany Zjednoczone, Kanada, Japonia, Argentyna, Jordania, Kenia, Polska, Rumunia, Rosja, Zjednoczone Emiraty Arabskie i Wielka Brytania, przy czym pierwsze trzy kraje wymieniane są jako członkowie wiodący tej organizacji.