ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Raport NICE: energia jądrowa i OZE powinny połączyć siły
25.09.2020r. 13:52

Reaktory jądrowe mogą uzupełniać odnawialne źródła energii w przyszłych systemach energetycznych, ale potrzebne jest zaangażowanie rządów i decydentów przy ściślejszej współpracy między ekspertami w dziedzinie energii jądrowej i OZE - wynika z raportu inicjatywy NICE Future (Nuclear Innovation: Clean Energy Future).

W raporcie "Elastyczna energia jądrowa dla czystych systemów energetycznych" (Flexible Nuclear Energy for Clean Energy Systems) przeanalizowano wymagania rynkowe dotyczące elastyczności, przystępności cenowej, bezpieczeństwa i dostępności w przyszłych systemach energetycznych z wysokim udziałem odnawialnych źródeł energii.

Zdefiniowano elastyczność jako zdolność wytwarzania energii jądrowej do ekonomicznego świadczenia usług energetycznych w czasie i miejscu, w którym są one potrzebne użytkownikom końcowym.

W raporcie stwierdzono, że energia jądrowa jest bardziej elastyczna niż wielu z nas myślało, a jej pełny potencjał można wykorzystać, łącząc siły z odnawialnymi źródłami energii w celu stworzenia nowych hybrydowych systemów energii, które ostatecznie mogą stworzyć nowe miejsca pracy, przyczyniając się do rozwoju gospodarki i obniżenia emisji.

Analizy techniczne zawarte w raporcie sugerują, że energia jądrowa zapewnia elastyczność na niektórych rynkach energii elektrycznej na całym świecie, a nowe technologie jądrowe mogą jeszcze bardziej rozszerzyć wszechstronność systemów energii jądrowej.

Oprócz tradycyjnych dostaw energii jądrowej, istniejąca flota i zaawansowane reaktory jądrowe mogą dostarczać ciepło do domów, przedsiębiorstw i procesów przemysłowych, wytwarzać wodór i paliwa syntetyczne w celu wspierania czystszego transportu oraz odsalać i oczyszczać wodę morską w regionach, w których występuje niedobór wody.
Energia jądrowa może wspierać dostęp do nowoczesnych usług energetycznych w odległych miejscach oraz oferować przemysłowi wolne od emisji źródło ciepła o wysokiej temperaturze, a wszystko to w ramach transformacji energetycznej, która może przynieść korzyści społeczeństwu i poprawić standard życia.

W najbardziej podstawowym ujęciu energia jądrowa może działać elastycznie, zwiększając lub zmniejszając moc wyjściową w celu dostosowania do zapotrzebowania sieci. Jednak usługi w zakresie energii jądrowej wykraczają poza wytwarzanie energii elektrycznej. Trwają badania mające na celu zbadanie, w jaki sposób systemy jądrowe mogą wykorzystywać wytworzoną energię cieplną bezpośrednio do ogrzewania gospodarstw domowych, napędzania procesów przemysłowych lub produkcji towarów nieelektrycznych, takich jak oczyszczona woda.

W niektórych przypadkach wodór wytwarzany przez systemy jądrowe może być używany do produkcji energii elektrycznej lub jako surowiec do wytwarzania różnych produktów, od nawozów i stali po nowe paliwa syntetyczne.

Nice Future to inicjatywa międzynarodowa skupiająca kraje, które pragną podejmować wysiłki dążące do efektywnego wykorzystania energii jądrowej w procesie transformacji energetycznej. Do inicjatywy należy 9 państw: Stany Zjednoczone, Kanada, Japonia, Argentyna, Jordania, Kenia, Polska, Rumunia, Rosja, Zjednoczone Emiraty Arabskie i Wielka Brytania, przy czym pierwsze trzy kraje wymieniane są jako członkowie wiodący tej organizacji.
NucNet , CIRE.PL

Dodaj nowy Komentarze ( 1 )

WIĘCEJ NA TEN TEMAT W SERWISACH TEMATYCZNYCH

KOMENTARZE ( 1 )


Autor: zgryźliwy 28.09.2020r. 11:02
Raczej dzihad tu prorokuję, oba systemy biją się o miejsce w podstawie obciążenia. Z tym, że system z atomowymi przetrwa znakomicie bez zbędnego balastu OZE, a samo OZE bez wsparcia rozwiązań sterowalnych jest niczym. Problem w tkwi w podstawach ekonomii: czy na rynku o rozmiarach 100 % ma się utrzymać producent o mocy produkcyjnej 100 % odpowiadający na każde wezwanie rynku, czy też z tej samej sprzedaży ma się utrzymać 300 % mocy, z czego te 200 % nie trzyma żadnych parametrów jakościowych i produkuje, kiedy mu się chce...
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Dodaj nowy Komentarze ( 1 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Audax
Enotec
Gazterm
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Innsoftcire
©2002-2021
mobilne cire
IT BCE