ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Ziętek: Sierpień 80 to porozumienie podpisał, bo musiał
26.09.2020r. 06:13

- Nie mamy dzisiaj powodów do świętowania. Ten dokument musieliśmy podpisać, bo inaczej nie moglibyśmy korzystać z pomocy Unii Europejskiej - komentuje porozumienie podpisane przez stronę związkową i delegację rządową Bogusław Ziętek, przewodniczący ZZ Sierpień 80.

W piątek, negocjacje strony związkowej z delegacją rządową, zakończyło podpisanie porozumienia, które zakłada m.in., że kopalnie będą subsydiowane przez państwo, a ostatni zakład zakończy wydobycie w 2049 r. Jednym z sygnatariuszy porozumienia jest Sierpień 80. Jak ocenia je Bogusław Ziętek, szef Sierpnia 80?

- Sierpień 80 to porozumienie podpisał, bo musiał. Inaczej zostalibyśmy oskarżeni o zablokowanie rzeczy, których blokować nie chcemy. Chodzi tutaj o gwarancje, że górnicy będą mogli dopracować do emerytury, a także o system osłon socjalnych, system dopłat do wydobycia węgla. Podpisaliśmy to porozumienie bez entuzjazmu i nie uważamy, że jest co świętować. Mówiąc najkrócej - w ciągu jednego dnia zlikwidowaliśmy polskie górnictwo. Co prawda, jest to likwidacja nie taka, jaka mogłaby nastąpić bez tego porozumienia, czyli w sposób chaotyczny, w którym upada jedna czy druga spółka węglowa - powiedział związkowiec.
- Myślę jednak, że nie wykorzystaliśmy okazji do tego, żeby ten proces w sposób jeszcze bardziej cywilizowany przeprowadzić. Przede wszystkim to mogło trwać jeszcze dłużej niż okres, który znalazł się w porozumieniu. Po drugie w przypadku poszczególnych kopalń ta sytuacja jest bardzo różna. Są kopalnie, które uzyskały dobre warunki i one będą fedrować do roku 2049, ale są również kopalnie, które zostały potraktowane w sposób dość skandaliczny i brutalny. To jest kopalnia Sośnica, która ma zostać zamknięta w 2029 r., a która ogromnym wysiłkiem nie tak dawno obroniła się przed likwidacją i obecnie jest jedną z lepszych kopalń w Polskiej Grupie Górniczej. To kopalnia o najwyższej wydajności pracy, która ma udostępnione pokłady, z których może wydobywać węgiel, ale nie pozwolono jej tego do końca zrobić, choć będą jeszcze w tej sprawie prowadzone analizy. Ta kopalnia mogła pracować kilka lat dłużej. Kolejna kwestia dotyczy rudzkich kopalń. Te kopalnie mogły być przestawione na węgiel koksujący, bo obie wydobywają taki węgiel i posiadają ogromne jego zasoby. Jednak w tym przypadku również nasza argumentacja nie potrafiła znaleźć zrozumienia, mimo że Unia Europejska domaga się od nas likwidacji potencjału na węglu energetycznym. Natomiast węgiel koksujący jest poszukiwany i jest surowcem strategicznym w Unii Europejskiej - dodał Ziętek.

Dodaj nowy Komentarze ( 4 )

KOMENTARZE ( 3 )


Autor: Ja 26.09.2020r. 08:39
Nie wykorzystaliśmy szansy aby dłużej truć Polaków i żyć na ich koszt.
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: zgryźliwy 27.09.2020r. 11:35
Związki zawodowe nie trują, a my umiemy czysto spalać węgiel. Za smog odpowiadają ekolodzy, i ekologom należy zabrać pieniądze i przeznaczyć na ekologię. Likwidacja polskich kopalń nie zlikwiduje smogu, tylko zwiększy import z Rosji. Likwidacja polskich elektrowni nie zlikwiduje smogu, tylko zwiększy import z prądu z Niemiec. Wystarczy podłączyć dzielnice willowego wstydu do elektrociepłowni obojętnie jakiej, powiedzmy węglowej i WĘGIEL NIE BĘDZIE TRUŁ. Bo mylisz przyczyny niskiej emisji z teorią ocieplenia klimatu i walki z CO2. Gdy zabierzesz ekologom pieniądze z programu "buduj niskie drewniane wiatraki", a przeznaczysz na podłączanie kopciuchów do elektrociepłowni to smog zniknie jednym pstryknięciem. Gdy wymienisz kopciucha ze sprawnością 45 % na piec węglowy jak najbardziej, ale ze sprawnością 90 % to nastąpi redukcja smogu. Gdy powiesisz panel foto, to nastąpi redukcja produkcji prądu w Bełchatowie. Ale babcia w domku pod twoim nosem dalej będzie wrzucać miał pod kuchnię. Programy klimatyczne nie są programami poprawy jakości powietrza, one są programami do walki z przemysłem, czytaj literalnie unijne wypociny. CO2 to nie jest dwutlenek węgla, CO2 to unijny zapis powstający w dużych zakładach i nie obejmuje nisko emisyjnych źródeł tego, co nazywasz TRUCIEM. Polityka CO2 to strzał kulą w płot.
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: zgryźliwy 27.09.2020r. 11:38
Należy zwolnić elektrociepłownie z ETS CO2 tak, żeby ciepło było tak tanie, żeby się opłacało przyłączać indywidualnych spalaczy węgla. Efektem będzie zaprzestanie "trucia węglem" poprzez skorzystanie z węgla. Wersja odwrotna nie działa, mamy 6 GW wiatraków i węgiel "truje" w najlepsze.
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Dodaj nowy Komentarze ( 3 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Audax
Enotec
Gazterm
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Innsoftcire
©2002-2021
mobilne cire
IT BCE