ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Rusza budowa największej farmy wiatrowej na morzu
29.09.2020r. 16:00

Jak czytamy w portalu Gramwzielone.pl, u wybrzeży Wielkiej Brytanii rozpoczęła się budowa farmy wiatrowej o docelowej mocy aż 3,6 GW i jest to obecnie największa na świecie inwestycja w offshore. Jednak zanim zostanie ona sfinalizowana, miano największej na świecie morskiej farmy wiatrowej, pod względem zainstalowanej mocy, będzie należeć do projektu Hornsea Two, który właśnie wchodzi w fazę konstrukcyjną i który powinien być gotowy za dwa lata.

Obecnie największa na świecie jest morska farma wiatrowa Hornsea One, która została wybudowana przez duński Orsted w brytyjskiej części Morza Północnego, w odległości ponad 120 km od wybrzeży Yorkshire.

Moc farmy wiatrowej Hornsea One wynosi 1,218 GW i składają się na nią 174 turbiny rozmieszczone na obszarze aż 407 km2. Ostatnia z turbin Siemens Gamesa o jednostkowej mocy 7 MW została zainstalowana w październiku ubiegłego roku.

Teraz w sąsiedztwie Hornsea One duński koncern rozpoczyna budowę jeszcze większej farmy wiatrowej - Hornsea Two o docelowej mocy 1,386 GW. W najbliższych tygodniach na miejscu inwestycji ma się rozpocząć montaż pierwszych ze 165 fundamentów, które będą instalowane przez firmę DEME w odległości minimum 90 km od brzegu.

W skład farmy wiatrowej Hornsea Two wejdą turbiny o jednostkowej mocy 8,4 MW, których wysokość w najwyższym punkcie, wraz z łopatami, wyniesie 204 metry ponad poziomem morza i w których zostaną zastosowane łopaty o długości 82 metry dostarczone przez Siemens Gamesa z fabryki w brytyjskim porcie w Hull.

Cała inwestycja ma być gotowa w 2022 roku i będzie to wówczas największa na świecie morska farma wiatrowa pod względem zainstalowanej mocy (pod względem ilości turbin nadal największa będzie Hornsea One).
Rok później w fazę operacyjną ma zacząć wchodzić jeszcze większa morska farma wiatrowa, o mocy sięgającej aż 3,6 GW, którą również w brytyjskiej części Morza Północnego uruchomi norweski Equinor. Wiadomo już, że w tym projekcie zostaną zastosowane największe na świecie turbiny o jednostkowej mocy 13 MW, które dostarczy General Electric.

W międzyczasie w brytyjskiej części Morza Północnego będzie prowadzona budowa innej farmy wiatrowej Seagreen 1 o mocy przekraczającej 1 GW, którą rozwijał dotąd deweloper SSE Renewables, a w której od kilku miesięcy większościowym udziałowcem jest Total.

Moc tej farmy wiatrowej ma sięgnąć docelowo 1,14 GW i ma ona być zlokalizowana na Morzu Północnym w odległości około 27 kilometrów od wybrzeża Szkocji. Ta inwestycja ma kosztować około 3 mld funtów, w tym koszt budowy infrastruktury przesyłowej ma wynieść ok. 500 mln GBP.

Budowa farmy wiatrowej Seagreen 1 rozpoczęła się w pierwszym kwartale tego roku, a jej zakończenie zaplanowano na koniec 2022 r. Powinna to być wówczas trzecia największa na świecie farma wiatrowa na morzu - po projektach Hornsea One i Hornsea Two.

Dodaj nowy Komentarze ( 1 )

WIĘCEJ NA TEN TEMAT W SERWISACH TEMATYCZNYCH

KOMENTARZE ( 1 )


Autor: Zorientowany 29.09.2020r. 22:54
Moc 13=14 MW w jednej maszynie powinna być zastosowana przez inwestorów Polsce przy budowie morskich farm wiatrowych... pełna treść komentarza
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Dodaj nowy Komentarze ( 1 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
ALMiG
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Audax
Tauron
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Gazterm
Innsoftcire
©2002-2020
mobilne cire
IT BCE