ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Blokada Nord Stream 2 zakończy politykę zagraniczną Niemiec zakładającą zbliżenie z Rosją
30.09.2020r. 08:12

Jeżeli Nord Stream 2 zostanie zablokowany przez sankcje USA, Rosja będzie skazana na kolejne rozmowy z Ukrainą o dostawach gazu przez jej terytorium, a jej relacje z Niemcami utracą specjalny charakter - twierdzi cytowany przez BiznesAlert.pl Kommiersant.

Gazeta przypomina historię projektów Nord Stream 1 i Nord Stream 2, której najnowszą odsłoną jest widmo poszerzenia sankcji USA o rozwiązania, które mogą uderzyć w firmy niemieckie i uniemożliwić ukończenie gazociągu gotowego w ponad 90 procentach. - Jeżeli spełni się najgorszy scenariusz i projekt zostanie całkiem anulowany, o co aktywnie zabiegają niektórzy politycy Bundestagu, konsekwencje będą długoterminowe z punktu widzenia dostaw gazu rosyjskiego do Niemiec oraz relacji Moskwy i Berlina - ocenia autor tekstu.

- Sytuację pogarsza fakt, że brak Nord Stream 2 w żaden sposób nie zagraża dostawom gazu z Niemiec do Europy, bo Gazprom ma kontrakt przesyłowy z Ukrainą do 2025 roku - czytamy w rosyjskiej gazecie. Jeżeli projekt nie dojdzie do skutku, Gazprom pozostanie zależny od szlaku ukraińskiego. Trendy rynkowe powodują, że budowa nowych gazociągów o wielkiej przepustowości traci uzasadnienie. W konsekwencji Rosjanie mogą zwrócić się ku LNG i rynkowi chińskiemu.
Dmitrij Trenin przewodzący Carnegie Moscow Center uważa, że blokada Nord Stream 2 zakończy Ostpolitik, czyli politykę zagraniczną Niemiec zakładającą zbliżenie z Rosją z wykorzystaniem relacji biznesowych. - Wówczas Niemcy będą miały relacje z Rosją jak każdy inny kraj w Europie Zachodniej - napisał na stronie Centrum. Angela Merkel broniąca dotąd Nord Stream 2 opuści stanowisko kanclerz jesienią 2021 roku. - Jeżeli projekt nie zostanie ukończony do tego czasu, jego los stanie się ekstremalnie mglisty - pisze Kommiersant.

Tymczasem Reuters podaje, że niemiecki Uniper rozważa sprzedaż udziałów w odnodze Nord Stream pierwszego, który pracuje od 2011 roku. Niemcy mieliby uzależniać decyzję w tej sprawie od wyniku wyborów prezydenckich w USA jesienią. Wizja sankcji USA wobec Nord Stream 2 może zdaniem źródeł Reutersa odstraszyć inwestorów także od OPAL. Uniper jako pierwszy partner finansowy Nord Stream 2 przyznał oficjalnie, że projektowi grozi dalsze opóźnienie lub zatrzymanie przez sankcje amerykańskie - czytamy w BiznesAlert.pl.
Kommiersant/Reuters , BiznesAlert

Dodaj nowy Komentarze ( 0 )

WIĘCEJ NA TEN TEMAT W SERWISACH TEMATYCZNYCH

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
ALMiG
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Audax
Tauron
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Gazterm
Innsoftcire
©2002-2020
mobilne cire
IT BCE