ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Deklaracja ośmiu państw i KE ws. rozwoju energetyki wiatrowej na Bałtyku
30.09.2020r. 15:52

Przedstawiciele ośmiu państw basenu Morza Bałtyckiego i Komisji Europejskiej podpisali w środę w Szczecinie "Deklarację Bałtycką na rzecz Morskiej Energetyki Wiatrowej". Celem jest przyspieszenie i koordynacja działań dla wykorzystania potencjału energetycznego morza.

Sygnatariuszami deklaracji są: Polska, Niemcy, Dania, Szwecja, Finlandia, Estonia, Łotwa, Litwa oraz Komisja Europejska. Do podpisania deklaracji przez przedstawicieli rządów i KE doszło podczas konferencji "Pomeranian Offshore Wind Conference", zorganizowanej przez Polskie Stowarzyszenie Energetyki Wiatrowej.

Zgodnie z deklaracją, sygnatariusze mają współpracować na rzecz przyspieszenie budowy morskiej energetyki wiatrowej (offshore) na Bałtyku, skoordynować i optymalizować działania, prowadzące do wykorzystania w pełni energetycznego i gospodarczego potencjału morza. Chodzi o wspólne planowanie przestrzenne obszarów morskich, rozwój sieci czy mechanizmów wsparcia.

Sygnatariusze deklaracji zwracają uwagę, że elementy te mają zasadnicze znaczenie dla budowy dobrze funkcjonującego wewnętrznego rynku energii oraz infrastruktury transgranicznej.

Największa europejska organizacja branżowa Wind Europe szacuje potencjał energetyczny Bałtyku na 83 GW mocy, według Komisji Europejskiej przekracza on 93 GW w 2050 r. Dotychczas powstały farmy o mocy jedynie 2,2 GW.

"Naszym celem jest stworzenie sprzyjających warunków dla rozwoju morskiej energetyki wiatrowej dla zapewnienia zrównoważonych, pewnych i tanich dostaw energii w krajach Morza Bałtyckiego" - ocenił obecny w Szczecinie minister klimatu Michał Kurtyka. "Razem musimy odblokować prawdziwy potencjał energetyczny wiatru na Bałtyku" - dodał. Możemy zbudować cały nowy sektor gospodarki wokół offshore - zaznaczył. Kurtyka przypomniał, że to Polska zainicjowała wspólny projekt ws. zagospodarowania potencjału Bałtyku.

Europejska Komisarz ds. Energii Kadri Simson oceniła, że deklaracja umacnia europejskie przewodnictwo w rozwoju technologii energetyki odnawialnej. Przypomniała też, że w listopadzie Komisja przedstawi strategię dla offshore, a następnie pierwsze projekty regulacji.
Dyrektor Generalna ds. Energii w Komisji Ditte Juul Joergensen podkreśliła z kolei, że rozwój offshore jak najbardziej leży w obrębie europejskich celów klimatycznych, a deklaracja jest jak najbardziej zgodna ze strategią, która dopiero zostanie opublikowana.

Wiceprezes PSEW Kamila Tarnacka podkreślała, że ambitne podejście do budowy morskich farm na polskich wodach Bałtyku ma zasadnicze znaczenie dla maksymalizacji korzyści gospodarczych. "Jest nadzieja na to, że offshore wind stanie się naszą specjalnością eksportową, a polskie firmy będą silnymi ogniwami w międzynarodowych łańcuchach dostaw dla offshore" - powiedziała.

Według opublikowanego w środę raportu PSEW "Wizja dla Bałtyku. Wizja dla Polski", w 2050 r. Polska może mieć na Bałtyku farmy wiatrowe o mocy nawet 28 GW, zaspokajające nawet 60 proc. prognozowanego zapotrzebowania na energie elektryczną.

Pierwsze morskie farmy wiatrowe w polskiej strefie Bałtyku miałyby ruszyć w 2025-2026 r. Projektów morskich farm w różnych fazach rozwoju jest obecnie 12. Na koniec sierpnia 2020 r. Warunki przyłączenia wydano dla siedmiu projektów o łącznej mocy 7,95 GW, natomiast umowy na przyłączenie do sieci zawarto z właścicielami dwóch projektów, o łącznej mocy 2,2 GW.

Inwestorzy deklarują, że czekają na ustawę o wsparciu dla offshore. W środę w Szczecinie minister Kurtyka poinformował, że projekt trafił już na Stały Komitet Rady Ministrów, który powinien zająć się nim jeszcze w tym tygodniu. Kurtyka podkreślił, że projekt ma silne poparcie premiera Mateusza Morawieckiego i możliwe jest, że ustawa wyjdzie z parlamentu jeszcze w tym roku.

Dodaj nowy Komentarze ( 0 )

WIĘCEJ NA TEN TEMAT W SERWISACH TEMATYCZNYCH

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
ALMiG
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Audax
Tauron
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Gazterm
Innsoftcire
©2002-2020
mobilne cire
IT BCE