ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Pożar na na pływającej farmie fotowoltaicznej
30.09.2020r. 16:02

Jak czytamy w portalu Gramwzielone.pl, w Europie zaczyna powstawać coraz więcej instalacji fotowoltaicznych na wodzie. Moce największych przekraczają już 20 MW. Tymczasem na jednej z najstarszych instalacji tego typu doszło do pożaru.

W tym roku w Niderlandach powstała największa europejska elektrownia fotowoltaiczna na zbiorniku wodnym. Instalacja o mocy 27,4 MW powstała w pobliżu holenderskiego miasta Zwolle na zbiorniku zajmującym 18 hektarów i znajdującym się na terenie kopalni piasku.

Na instalację zrealizowaną w czasie 7 tygodni składa się 73 tys. modułów fotowoltaicznych typu szyba-szyba, obsługiwanych przez 192 falowniki i 13 transformatorów. Energia trafia do lokalnych odbiorców za pośrednictwem kooperatywy energetycznej Blauwvinger Energie.

Inwestycję zrealizowała wywodząca się z Niemiec firma BayWa, która wcześniej wykonała w Niderlandach trzy instalacje w technologii "floating" o mocy 2,1 MW, 8,4 MW oraz 14,5 MW.

To kolejne tego rodzaju instalacje fotowoltaiczne w Europie. Pierwsze powstały już kilka lat temu w Wielkiej Brytanii. Teraz o wybuchu pożaru na jednej z nich poinformował serwis Recharge.

Do pożaru doszło na instalacji znajdującej się na zbiorniku Queen Elizabeth II, który jest zlokalizowany w miejscowości Walton-on-Thames położonej na obrzeżach Londynu.

To instalacja o mocy 6,4 MW zajmująca powierzchnię odpowiadającą wielkością powierzchni 8 boisk piłkarskich, na którą składa się 23 tys. modułów fotowoltaicznych, które w skali roku mają wytwarzać około 5,8 GWh energii elektrycznej. Do 2016 roku była to największa tego rodzaju instalacja w Europie.

Inwestycja została zrealizowana przez lokalne przedsiębiorstwo wodociągowe, a obecnie należy do brytyjskiego dewelopera Lightsource wchodzącego w skład grupy paliwowej BP.

Do pożaru miało dojść jeszcze w maju, na skutek usterki instalacji elektrycznej, informacje na ten temat trafiły do mediów jednak dopiero teraz.
Lightsource BP nie informuje na razie szerzej o przyczynach awarii, podaje jedynie, że doprowadziła ona do spalenia części komponentów instalacji. Ich naprawa rusza dopiero teraz, po otrzymaniu niezbędnych zgód od zarządcy zbiornika wodnego, spółki Thames Water, która ponadto miała potwierdzić, że pożar nie wpłynął na pogorszenie jakości wody.

Pożar instalacji należącej do Lightsource to drugi taki incydent, który wydarzył się na pływającej farmie PV. Przed rokiem pożar wybuchł na jeszcze większej pływającej instalacji PV, o mocy 13,7 MW, która znajduje się w Japonii. Ten pożar był wynikiem uszkodzeń powstałych na skutek tajfunu.

Ułożone w stos panele przegrzały się i to doprowadziło do pożaru. Ogień miał objąć w sumie około 50 modułów PV.

Ta instalacja została uruchomiona kilka lat temu na powierzchni ok. 180 tys. m kw., na tafli zbiornika w miejscowości Ichihara, w prefekturze Chiba. Instalacja PV składa się z ok. 51 tys. modułów, każdy o mocy 270 W, które dostarczyła Kyocera.

Szacowany uzysk energii ma wynosić w skali roku 16,17 GWh energii elektrycznej, co odpowiada przeciętnej konsumpcji energii około 5 tys. japońskich gospodarstw domowych.

Budowa elektrowni fotowoltaicznych na akwenach wodnych to zwłaszcza rozwiązanie dla krajów posiadających ograniczoną podaż gruntów.

Umiejscowienie fotowoltaiki na wodzie oznacza też wyższe uzyski energii niż w przypadku instalacji stawianych na gruncie. Instalacje PV na zbiornikach wodnych mogą produkować około 1/10 energii więcej niż instalacje umieszczone na gruncie dzięki efektowi chłodzenia paneli. Deweloperzy takich projektów wskazują też na dodatkowe korzyści w postaci niższych kosztów operacyjnych.

Dodaj nowy Komentarze ( 3 )

WIĘCEJ NA TEN TEMAT W SERWISACH TEMATYCZNYCH

KOMENTARZE ( 1 )


Autor: zgryźliwy 01.10.2020r. 14:43
A jaka jest wartość opałowa instalacji fotowoltaicznej w stanie roboczym ?
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Dodaj nowy Komentarze ( 1 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Audax
Audax
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Innsoftcire
©2002-2020
mobilne cire
IT BCE