ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Prezes PGNiG: jesteśmy na dobrej drodze, by zapewnić bezpieczeństwo energetyczne kraju
07.10.2020r. 12:08

Jesteśmy na bardzo dobrej drodze, by zapewnić dywersyfikację dostaw gazu i bezpieczeństwo energetyczne kraju - ocenił podczas VI Kongresu Energetycznego we Wrocławiu prezes PGNiG Jerzy Kwieciński. Dodał, że "zielony ład" powinniśmy potraktować jako szansę na kolejny skok cywilizacyjny kraju.

Kwieciński podczas swojego wystąpienia podkreślił, że z końcem 2022 r. kończy się umowa z Gazpromem. "Jesteśmy na bardzo dobrej drodze, by zapewnić dywersyfikację dostaw gazu i bezpieczeństwo energetyczne, a to, co będzie dominowało w naszych działaniach w najbliższym czasie to +zielony ład+" - zapowiedział.

Dodał, że "zielony ład" należy potraktować jako szansę na kolejny skok cywilizacyjny Polski. "To olbrzymie wyzwanie, ale "zielony ład" stanowi dla nas olbrzymią szansę" - powiedział Kwieciński.

Prezes PGNiG wskazał, że strona rządowa ostatnimi działaniami pokazała, że "można dogadać się ze stroną społeczną". "To, co wydawało się parę lat temu niemożliwe, już mamy w tej chwili uzgodnione u nas w kraju - w 2049 r. będzie zamknięta ostatnia kopalnia" - mówił.

Kwieciński podkreślił, że "zielony ład" to najdłuższe i największe przedsięwzięcie w historii UE. "To odciśnie piętno na kolejnych perspektywach finansowych i już mamy przykład w tej rozpoczynającej się w przyszłym roku nowej perspektyw finansowej na lata 2021-27" - mówił Kwieciński. Jak dodał, oczekuje się, że jedna trzecia nowego budżetu zostanie przeznaczona na polityki klimatyczne. "Polska będzie potężnym beneficjantem tych środków i powinniśmy się do tego przygotować" - powiedział Kwieciński.
Prezes PGNiG podkreślił, że instytucje unijne wskazały, że gaz ziemny będzie paliwem przejściowym. "Uważamy, że konkretne i najszybsze efekty możemy uzyskać dzięki zastosowaniu gazu, zarówno w elektroenergetyce, jak i w ciepłownictwie, więc gaz ziemny będzie paliwem przejściowym" - mówił Kwieciński.

Prezes poinformował, że PGNiG przygotowuje również "potężny program biometanowy w Polsce". "Myślimy, że za 10 lat możemy w Polsce produkować 4 mld metrów sześciennych biometanu; to by oznaczało na dzisiejsze warunki, że prawie 20 proc. gazu, który płynie w naszych sieciach to mógłby być biometan" - mówił. Dodał, że za 20, 30 lat jedna trzecia gazu płynąca w polskich sieciach to będzie biometan.

"Chcemy być firmą, która będzie rozwijał różne technologie gazowe. Nie tylko biometan, bardzo ważny będzie wodór - już w tej chwili w produkcji wodoru technicznego Polska ma duże osiągnięcia. Ale tu chodzi o produkcję wodoru, który może być wtłaczany do sieci gazowniczych, ale i w transporcie. Wodór będzie również napędzał rozwój nasze energetyki w przyszłości" - mówił Kwieciński.

Dodaj nowy Komentarze ( 0 )

WIĘCEJ NA TEN TEMAT W SERWISACH TEMATYCZNYCH

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Audax
Audax
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Innsoftcire
©2002-2020
mobilne cire
IT BCE