ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Kurtyka: można połączyć transformację klimatyczną z planem odbudowy gospodarki po pandemii
07.10.2020r. 14:27

Można połączyć transformację klimatyczną z planem odbudowy gospodarki po pandemii koronawirusa, w tym celu niezbędna jest mobilizacja znaczących środków - ocenił w środę we Wrocławiu minister klimatu i środowiska Michał Kurtyka.

Kurtyka w środę wziął udział w VI Kongresie Energetycznym, który odbywa się w stolicy Dolnego Śląska.

Podczas wystąpienie minister podkreślił, że w związku z epidemią skala wyzwań, z jakim mierzy się dziś gospodarka jest bezprecedensowa. "Można połączyć transformację klimatyczną z planem odbudowy gospodarki po pandemii koronawirusa, w tym celu niezbędna jest mobilizacja znaczących środków" - ocenił Kurtyka.

Minister przypomniał, że na początku września jego resort opublikował dokument nakreślający politykę energetyczną Polski. Jak mówił, zawiera ona trzy filary; to: sprawiedliwa transformacja, nowy zeroemisyjny system energetyczny i poprawa jakości powietrza. "Ta polityka energetyczna stanowi podwaliny, pokazuje, w jakim kierunku przez najbliższe 20 lat będzie ewoluował nasz szeroko pojęty system energetyczny" - mówił Kurtyka.

Minister dodał, że budowa nowego zeroemisyjnego systemu energetycznego w perspektywie najbliższych 20 lat przekłada się na wiele różnych wyzwań dla gospodarki i obywateli. "Po pierwsze sprawiedliwość; podkreślmy bardzo mocno konieczność zachowania sprawiedliwości tej przemiany, zarówno uznania w duchu europejskim, że są państwa i regiony znacznie bardziej eksponowane na konsekwencje tej zmiany oraz zwracamy uwagę na fakt, że będą pojawiały się dyskusje w różnych grupach społecznych" - mówił Kurtyka.
Minister wskazał, że aby transformacja energetyczna się udała, musi być sprawiedliwa. "Stąd duży nacisk by środki, które do nas będą płynąć z funduszu transformacji dobrze wykorzystać. Przez najbliższe 10 lat 60 mld zł, które musimy przekuć w nowe miejsca pracy, w nowe sektory gospodarcze i nowe nisze technologiczne" - mówił Kurtyka.

Szef resortu klimatu i środowiska wskazał na szybkość jako czynnik sukcesu transformacji energetycznej. W tym kontekście Kurtyka mówił m.in. o fotowoltaice. "Ten sektor rośnie z niesłychaną szybkością" - mówił podkreślając, że w innych sektorach związanych z zieloną energią zmiany zachodzą też bardzo dynamicznie. Minister wskazał również w tym kontekście na działania Polski w kierunku rozwoju elektromobilności.

Kurtyka jako przykład szansy na rozwój gospodarczy związany z transformacją energetyczną podał budowę farm wiatrowych na morzu. "To potężny sektor. Oceniamy, że w nim samym jest szansa na wygenerowanie 60 tys. miejsc pracy w Polsce. Ale tu też czynnik szybkości będzie miał znaczenie - chodzi o to, aby polskie porty, polski łańcuch dostaw był dojrzał i gotowy na przyjęcie takich inwestycji" - mówił. Podkreślił, że Polska ma w sektorze farm wiatrowych na morzu bardzo duży potencjał.

Dodaj nowy Komentarze ( 1 )

KOMENTARZE ( 1 )


Autor: max 08.10.2020r. 11:06
Tja.... połączyć transformację klimatyczną z planem odbudowy gospodarki po pandemii koronawirusa - to jak łączyć... pełna treść komentarza
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Dodaj nowy Komentarze ( 1 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Audax
Audax
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Innsoftcire
©2002-2020
mobilne cire
IT BCE