ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

CENTRUM PRASOWE

Przewodnik prosumenta w gospodarstwie domowym
15.10.2020r. 14:30

W ostatnim czasie obserwujemy bardzo duży wzrost zainteresowania odnawialnymi źródłami energii. Szczególnie jest to widoczne w przypadku odbiorców w gospodarstwach domowych. W 2020 r. operatorzy systemów dystrybucyjnych przyłączą do swoich sieci rekordową ilość prosumenckich instalacji fotowoltaicznych.

Urząd Regulacji Energetyki (URE) wraz z zrzeszonymi w Polskim Towarzystwie Przesyłu i Rozdziału Energii Elektrycznej (PTPiREE) spółkami: Enea Operator, Energa-Operator, innogy Stoen Operator, PGE Dystrybucja oraz Tauron Dystrybucja opracowały "Przewodnik prosumenta w gospodarstwie domowym". Broszura jest adresowana do odbiorców w gospodarstwach domowych zainteresowanych zakupem i zainstalowaniem fotowoltaiki, czyli prosumentów.

- ,em>Poradnik dla prosumentów przygotowany przez PTPiREE we współpracy z URE wyjaśnia jak zostać prosumentem i co zrobić, aby taka inwestycja była optymalna i odpowiadała potrzebom danego odbiorcy. Wszelkie inicjatywy edukacyjne są ważne szczególnie teraz, kiedy liczba konsumentów chcących produkować prąd bardzo szybko rośnie, a moc zainstalowana fotowoltaiki w polskim systemie energetycznym wynosi już ponad 2,6 GW. Bardzo ważne jest, aby zarówno konsumenci jak i prosumenci mieli odpowiedni zasób wiedzy przed podejmowaniem ważnych decyzji dotyczących ich uczestnictwa w rynku energii. Dlatego działania edukacyjne, szczególnie podejmowane wspólnie z branżą, uważam za wyjątkowo ważne i potrzebne - mówi Rafał Gawin, Prezes Urzędu Regulacji Energetyki.

Przewodnik opisuje w przystępny sposób m.in., czym są odnawialne źródła energii, jak optymalnie dobrać ich moc do własnych potrzeb, na co zwrócić uwagę przed decyzją o wyborze instalacji fotowoltaicznej, gdzie najlepiej zainstalować panele PV, co wpływa na pracę instalacji fotowoltaicznej oraz jak ją optymalnie użytkować. Opracowanie zawiera również informacje dotyczące procesu przyłączenia instalacji fotowoltaicznej do sieci elektroenergetycznej.

- W ostatnich miesiącach do operatorów systemów dystrybucyjny zgłasza się olbrzymia liczna klientów, którzy chcą zostać prosumentami. Tylko w pierwszym półroczu 2020 r. OSD przyłączyły do sieci prawie 109 tys. mikroinstalacji o mocy ponad 742 MW. W stosunku do końca 2019 r. daje to przyrost liczby mikroinstalacji o ponad 70 proc. oraz wzrost mocy mikroinstalacji o ponad 74 proc. Przygotowany we współpracy z URE przewodnik dla prosumentów odpowiada na najważniejsze pytania związane z procesem przyłączeniowym - stwierdza Robert Zasina, Prezes PTPiREE.

Data publikacji przewodnika dla prosumentów zbiega się nieprzypadkowo z terminem konferencji PTPiREE pt. "Przyłączanie i współpraca OZE z systemem elektroenergetycznym". W czasie wydarzenia, w którym udział wzięli pracownicy firm energetycznych, dostawców rozwiązań technicznych i usług dla energetyki, a także przedstawiciele administracji państwowej, samorządów oraz naukowcy został opublikowany przewodnik dla prosumentów. Energetyka prosumencka to niezwykle dynamicznie rozwijający się obszar, który wymaga naszej szczególnej atencji i wsparcia. - Przygotowany przez nas informator, może być źródłem rzetelnej wiedzy dla klientów, którzy rozważają zakup systemu fotowoltaicznego, a także służyć pomocą dostawcom instalacji fotowoltaicznych, czy samorządom, kiedy pojawiają się pytania ze strony prosumentów - podsumowuje Robert Zasina. Przewodnik dostępny jest nieodpłatnie na stronach internetowych URE (www.ure.gov.pl) oraz PTPiREE (www.ptpiree.pl). Można go będzie otrzymać także w wersji papierowej przy okazji wybranych wydarzeń i spotkań branżowych.
Polskie Towarzystwo Przesyłu i Rozdziału Energii Elektrycznej
Dołączone pliki: Do odczytu plików wymagany jest program Acrobat Reader.


Dodaj nowy Komentarze ( 2 )

KOMENTARZE ( 2 )

Rozwiń (Pełna treść komentarza)
Autor: max 16.10.2020r. 08:42
No - przydatne - tyle że nie aktualne: 1) cena instalacji spadła do jakieś 3600 zł / kW 2) moc zainstalowana powinna... pełna treść komentarza
Odpowiedzi: 1 | Najnowsza odpowiedź: 16-10-2020r. 09:15 ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Dodaj nowy Komentarze ( 2 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Audax
Audax
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Innsoftcire
©2002-2020
mobilne cire
IT BCE